98,83% balsstiesīgo janvārī notikušajā balsojumā teica jā Dienvidsudānas neatkarībai, pirmdien paziņoja referendumu pārraugošā komisija. «Tagad es esmu pirmās šķiras pilsone savā zemē,» lepni saka mājsaimniece Abionga Njoka. Pretēji noskaņota ir kāda Sudānas ziemeļu iedzīvotāja, kura nespēja novaldīt asaras, jo viņai dienvidos paliekot daudz radinieku.
Sola nelikt šķēršļus
Referenduma norisi paredzēja 2005. gada miera līgums, kas izbeidza vairāk nekā 20 gadu ilgušo pilsoņu karu starp pārsvarā musulmaņu apdzīvotajiem Sudānas ziemeļiem un kristiešu un animistu apdzīvotajiem dienvidiem. Tiek lēsts, ka Āfrikā ilgākajā pilsoņu karā dzīvību zaudējuši aptuveni divi miljoni cilvēku.
Pēc referenduma galīgo rezultātu publicēšanas Sudānas prezidents Omars el Bašīrs izplatīja paziņojumu, kurā solīja respektēt dienvidnieku izvēli. Viņš jau agrāk vairākkārt bija teicis, ka neliks šķēršļus Dienvidsudānas neatkarībai, bet pēdējais paziņojums izgaisināja daudzu dienvidsudāniešu atlikušās bažas, ka O. el Bašīrs solījumu varētu nepildīt.
Dienvidsudānas prezidents Salva Kīrs pauda apņemšanos nākotnē izveidot ciešu sadarbību ar Sudānu. «Dienvidu brīvība nenozīmē ceļa beigas, jo mēs nedrīkstam būt ienaidnieki. Mums ir jāveido ciešas attiecības,» viņa teikto citē BBC.
ASV apsveikušas dienvidsudāniešus ar balsošanas iznākumu un solījušas, ka jūlijā atzīs Dienvidsudānas neatkarību. Vašingtona arī informēja, ka līdz ar Dienvidsudānas neatkarību Sudāna tiks svītrota no saraksta, kurā ievietotas valstis, ko ASV apsūdz terorisma finansēšanā, raksta The New York Times. Eiropas Savienība paziņojusi, ka «vēlas attīstīt ciešas un ilglaicīgas partnerattiecības ar Dienvidsudānu».
Jauna galvaspilsēta
Dienvidsudānā valda prieks par gaidāmo neatkarību, tomēr tās iedzīvotājiem priekšā ir smags darbs, lai izveidotu valsti uz stingriem pamatiem. Kaut arī Dienvidsudānā ir lielas naftas rezerves, tas ir viens no nabadzīgākajiem reģioniem pasaulē, jo šeit zem nabadzības sliekšņa dzīvo 51% iedzīvotāju.
Dienvidiem un ziemeļiem būs ne tikai jāatrisina jautājums, kā turpmāk sadalīt ienākumus no naftas ieguves, bet arī jādomā par stingriem drošības pasākumiem, lai nepieļautu etniskas sadursmes, kas šeit notiek pietiekami regulāri.
Dienvidsudānas valdība paziņojusi, ka tā tukšā vietā plāno uzcelt jaunu galvaspilsētu, kuras aptuvenā vīzija jau esot izstrādāta. «Pašreizējās Āfrikas valstu galvaspilsētas dibināja koloniālās administrācijas,» stāsta Dienvidsudānas informācijas ministrs Bendžamins Marials. «Tās neizveidoja paši pilsoņi.» Dienvidsudāniešiem būs iespēja radīt pirmo «īsto» afrikāņu galvaspilsētu.