Lauvas tiesa no Latvijas farmācijas uzņēmumu saražotā ir, vienkāršoti izsakoties, pakaļdarinājumi - ģenēriskie medikamenti, kurus var ražot, kad oriģinālajām zālēm beidzies patenta termiņš. Tas gan nav nekas pārsteidzošs, līdzīga prakse ir arī citviet pasaulē, turklāt Latvijas ražotāji pamanījušies atrast arī interesantas nišas.
Par spīti nelielajam oriģinālo zāļu īpatsvaram, Latvijas lielākie farmācijas uzņēmumi Grindeks un Olainfarm, līdzīgi kā ārvalstu uzņēmumi, krīzes laiku pārlaiduši gluži veiksmīgi, pat ar peļņu. «Protams, farmācijas nozare ir bijusi, ir un droši vien būs perspektīva. Veiksmīgi un pareizi tur strādājot, varēs gūt peļņu,» pārliecināts ir Egils Einārs Jurševics, Grindeka Latvijas Tirdzniecības nodaļas vadītājs. Abiem lielākajiem pašmāju zāļu ražotājiem galvenie tirgi atrodas NVS valstīs, tiesa, zāļu ražotāji pēdējos gados cenšas arvien vairāk apgūt arī citus tirgus. No saražotā gan abi Latvijā tirgo tikai aptuveni 5%.
Attīra zināmas molekulas
«Ja runājam par pilnīgi jaunas molekulas izgudrošanu, testēšanu, palaišanu tirgū, tad no brīža, kad dzimst ideja, līdz brīdim, kad nonāk aptiekā, optimistiski izmaksas mērojamas simtos miljonos eiro, pesimistiski - pāris miljardos eiro,» saka Olainfarm valdes loceklis Salvis Lapiņš. Šādi ieguldījumi neesot uzņēmumam ar pārdesmit miljonu latu apgrozījumu pa spēkam, taču Olainfarm izstrādā zināmu molekulu kombinācijas, ko vienkāršoti varētu saukt par «divi plus divi ir pieci».
«Ir zināmi molekulu savienojumi. Mēs paņemam vienu vielu ar noteiktu iedarbību, paņemam otru vielu, saliekot kopā, tās darbojas kā viena un kā otra un vēl ir trešā īpašība,» paskaidro S. Lapiņš. Izmaksas no idejas rašanās brīža līdz medikamenta nonākšanai aptiekas plauktā ir krietni zemākas, piemēram, līdz dažiem miljoniem eiro triju četru gadu laikā, stāsta Olainfarm pārstāvis. Noslēguma fāzi jau sasniedzis šāds izstrādājums Olvazols - meldonija kombinācija ar vēl vienu cilvēka organismam pazīstamu vielu. Jau šogad Olvazols varētu parādīties Ukrainas aptiekās. Iespējams, pēc gada vai pusotra arī Latvijā. Ukrainā veica šīm zālēm arī klīniskos pētījumus. «Lielās Ukrainas klīnikas ir labi ekipētas, neatpaliek no vidusmēra Eiropas klīnikas, un tomēr tās ir Ukrainas cenas,» saka S. Lapiņš. Otrs perspektīvs virziens, kuru izvēlējies Olainfarm, ir jau pazīstamu molekulu optiskie izomēri jeb tīrākas formas radīšana. «Šādi preparāti parasti ir efektīvāki, vajag mazāku devu, gandrīz nav blakusparādību,» paskaidro S. Lapiņš.
Viens no Olainfarm nesen tirgū laistajiem ražojumiem ir arī Meldonijs - Grindeka ražotā Mildronāta ģenēriķis. To radīja pēc tam, kad Mildronātam beidzās patenta termiņš. «Bet mums nebija vēlme iekost Grindekam,» pasmaida S. Lapiņš. «Viena no Olvazola izejvielām ir meldonijs, un tā kā to ražojam, tad jebkurā gadījumā bija izdevīgi arī ražot meldoniju atsevišķi.»
Uzlabo oriģinālus
Grindeka pārstāvis E. E. Jurševics par nākotnes perspektīvām saka: «Lielākā atdeve varētu būt, uzlabojot oriģinālproduktus, to pašu Mildronātu.» Runa ir par jaunās paaudzes Mildronātu. Joprojām uzņēmums tirgo vēl vienu Organiskās sintēzes institūtā pirms vairākiem gadu desmitiem radītu leģendu - pretvēža zāles Ftorafur. Tas joprojām ir plaši lietots ķīmijterapeitiskais līdzeklis dažādu ļaundabīgu audzēju ārstēšanai. Kā substance Ftorafur joprojām tiek eksportēts uz Japānu. Savukārt gatavo zāļu formu lielākās noieta valstis ir Krievija, Ukraina, Čehija un Kazahstāna.
Visvairāk medikamentu Grindeks eksportē uz Krieviju, Ukrainu, mazāk - uz Baltkrieviju, Vidusāzijas valstīm. «No Rietumu tirgiem sākam zāles eksportēt uz Ungāriju, Albāniju, Slovēniju, Slovākiju. Tagad ir arī doma doties Skandināvijas valstīs,» stāsta E. E. Jurševics. Olainfarm savukārt jau iemēģinājis roku Norvēģijā, kur pirms dažiem gadiem putnu gripas laikā norvēģu valdības rezervēm pārdeva Remantadīnu. Uzņēmums var lepoties ar vienu no Alcheimera slimības jaunākās paaudzes ārstēšanas līdzekļiem - ģenēriķa Memantīna tirgošanas sākšanu Austrālijas un Kanādas tirgū.