Taču līdz ar energoresursu cenu pieaugumu, kā arī līdz ar dažādu elektroiekārtu piedāvājuma apjomu pieaugumu milzīgos mērogos esam spiesti vairāk domāt ne tikai par ērtībām, bet arī to, kā šīs ērtības ietekmē situāciju mūsu maciņos.Te pircējam palīdz elektroiekārtu ražotāji, ar katru nākamo modeli piedāvājot patērētājam aizvien ekonomiskāku jeb energoefektīvāku ierīci, kas tērē aizvien mazāk elektrības, taču nodrošina tādu pašu komfortu kā vairāk enerģijas patērējoša iekārta.
Lai pircējiem atvieglotu elektropreču izvēli, ražotāji jau daudzus gadus izmanto īpašu marķējumu septiņu burtu sistēmā - no A līdz G, kas apzīmē attiecīgās iekārtas energotaupīgumu. A klases iekārta ir visekonomiskākā, savukārt ar katru nākamo burtu iekārtas energoefektivitāte samazinās, skaidro uzņēmuma Latvenergo Energoefektivitātes centra speciālisti.
Līdz ar jaunāku un ekonomiskāku modeļu radīšanu daļēji mainās arī klases apzīmējumu sistēma. Piemēram, daudzi elektroiekārtu pircēji būs pamanījuši iekārtas, kas marķētas ar simbolu «A+» vai «A++». Tas nozīmē, ka šis modelis ir vēl ekonomiskāks nekā tikai ar A apzīmētais. Turklāt, ieviešot apzīmējumu A ar plusiņu, attiecīgi konkrētā ražotāja marķējuma sistēmā tiek anulēts pēdējais rindas burts, piemēram, G. Vienlaikus Eiropas Savienības ierēdņi patlaban domā par šīs sistēmas pārskatīšanu, jo līdz ar jaunāko modeļu radīšanu pieaug arī plusiņu skaits pie A burta, taču, pēc ekspertu domām, patlaban sistēma vairs neatspoguļo reālo situāciju energoefektivitātes jomā, jo ar A burtu apzīmētā iekārta faktiski vairs neatbilst A klasei, ņemot vērā, ka patērētājiem ir pieejami pat modeļi ar apzīmējumu «A+++». Tāpēc ir plānots atgriezties pie iepriekšējās sistēmas tikai ar burtu apzīmējumiem, pārskatot attiecīgās prasības klases piešķiršanai.
Tāpat energomarķējumā tiek norādīts konkrētās ierīces elektrības patēriņa apjoms gadā, pastāvot noteiktiem apstākļiem. Apzīmējums redzams melnā rāmītī, kurā ir norādīti, piemēram 160 kilovati (kW) - tas nozīmē, ka šis ir speciālistu aprēķinātais enerģijas apjoms, ko šī konkrētā iekārta patērēs. Būtiski ir ņemt vērā, ka šie marķējumā norādītie 160 kW var arī neatbilst situācijai reālajā dzīvē, taču tas nenozīmē, ka ražotājs maldina. Šis ir apjoms, kas aprēķināts dažādos testos pie noteiktiem ekspluatācijas apstākļiem. Situācija lietotāja mājoklī vai birojā var atšķirties dažādu iemeslu dēļ - vai nu ledusskapis ikdienā tiek pakļauts tiešiem saules stariem, vai atrodas ļoti tuvu radiatoriem. Iemesli var būt dažādi. Šie nosacītie 160 kW ir rādītājs, ar ko noteikti jārēķinās patērētājam, iegādājoties attiecīgo ledusskapi.
Ja marķējumā būs norādīti 180 kW, tad varam rēķināt, ka tas būs minimālais enerģijas apjoms, ko iekārta patērēs, skaidro speciālisti, piebilstot, ka, salīdzinot ar marķējuma ieviešanas sākuma periodu, patlaban gandrīz visa svarīgākā informācija ir veidota tikai no dažādām piktogrammām, kas ir vienādas visā Eiropas Savienībā, līdz ar to, piemēram, pērkot kādu preci Igaunijā vai Francijā, Latvijas iedzīvotājs uz šīs preces varēs nolasīt tieši tādu pašu marķējumu, kādu jau ir pieradis redzēt Latvijā, un uzreiz sapratīs, cik energoefektīva šī iekārta ir un vai tā atbilst viņa vēlmēm. Jāpiebilst, ka uz tirdzniecībā esošajām elektroprecēn marķējumam jābūt ļoti labi saskatāmam un marķējumu nedrīkst aizklāt, piemēram, cenas uzlīme.