Acīmredzot kaimiņvalstis spēj novirzīt vairāk finanšu līdzekļu...
Tikai naudā problēma?
Grūti pateikt. Igaunijā iedzīvotāju skaits mazāks, tajā pašā laikā pie viņiem panāktais noziedzības līmeņa kritums visstraujākais. Bet Igaunijā atšķirīga sistēma kā Latvijā un Lietuvā - ja mums prokurors veic kriminālvajāšanas funkciju - saņem krimināllietas no izmeklēšanas iestādes, pats veic izmeklēšanas darbības, uzrāda apsūdzības, tad Igaunijā prokurors saņem jau gatavu lietu, tikai uzrāda apsūdzību un prom uz tiesu.
Varbūt jāpārņem viņu pieredze?
Nedomāju, ka tas ir labākais risinājums. Jo diemžēl izmeklēšanas iestāžu kapacitāte un kvalitāte ir tāda, ka, manuprāt, strauji palielinātos attaisnoto personu skaits, ja mums būtu jāvirza uz tiesu lietas tādā stāvoklī, kā mēs saņemam no izmeklēšanas iestādēm.
Tas ļoti saskan ar Valsts policijas priekšnieka Ķuža teikto, ka Policijas akadēmijas likvidēšana taupības gados bija liela kļūda.
To nevienu brīdi neesmu noliedzis. Vienu brīdi izskatījās, ka tā ir problēma, kura interesēja mani vienu, tagad redzu, ka to atzīst arī citi. Jo ne jau mācību iestādes mums trūkst...
Trūkst specializētas, kas apmāca izmeklēšanas tehniku?
Tieši tā. Ar akadēmisko izglītību vien nepietiek - ja jaunais speciālists aizbrauc uz notikuma vietu neapmācīts, kas praktiski jādara, rezultāts ir tāds, kāds ir...
Tēma, ko manīju jūsu runā, - narkotiku piegāde ar pasta sūtījumiem.
Jā, tas veido lielu skaitu Muitas policijas lietu. Sarunā ar paziņu Nīderlandē, lai nopērk cigaretes ar Latvijā aizliegtām vielām un atsūta. Pie mums fiksē šo faktu, bet kādam uzrādīt apsūdzību ir sarežģīti.
Cilvēks saka, ka nevar būt atbildīgs par to, ko viņam kāds svešinieks sūta?
Tieši tā. Mēs nevaram iziet tikai no tā, ka viņam vajadzēja zināt un saprast.
Negribētos, lai manu jautājumu kāds uztvertu kā pamācību. Tātad sūtījumi tiek kontrolēti ar kādiem tehniskajiem līdzekļiem?
Sunītis ir «tehniskais līdzeklis».
Efektīvs?
Jā.
Vēl uzmanību veltījāt korupcijai. Lielākā daļa kukuļdošanas gadījumu ir bēdīgi slavenie maksājumi ceļu policistiem.
Jā, no 246 ar korupciju saistītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem 208 ir saistīti ar kukuļa došanu, un to vairums - tie, kas mēģina atpirkties no Ceļu policijas.
Policijai šāda statistika var nebūt īpaši tīkama. Vai to publiskošana nemotivē mazāk piefiksēt šādus gadījumus?
Ne jau visi policisti ir negodīgi! Jā, atsevišķi, protams, ir, viņus arī noķer. No pagājušā gada 1. novembra iekšlietu ministra pārraudzībā sācis strādāt iekšējās drošības birojs, tā ka kontrole ir. Un var arī atrast efektīvu risinājumu, lai policistu uzpirkšanas mēģinājumus izskaustu. Visas policijas patruļmašīnas ir tehniski aprīkotas, ir jāuzliek par pienākumu jebkurā gadījumā, tiklīdz tiek apturēts kāds transporta līdzeklis, veikt kaut vai audioierakstu. Un obligāti ir jābrīdina autovadītājs, ka saruna tiek ierakstīta. Protams, ja ļoti gribēs, vienmēr atradīs iespēju arī to apiet...
Ar žestiem sazinoties?
Gan jau kaut ko izdomās. Bet arī potenciālais kukuļa devējs - autovadītājs, ja viņam pasaka, ka viss tiek fiksēts, nemaz nemēģinās atpirkties. Ja vien policists nebūs tik negodīgs, ka neizslēgs ierakstu, taču tādā gadījumā jāliedz tiesības sastādīt administratīvo aktu, un tad sanāks, ka šoferis jāpalaiž bez soda arī tad, ja «neprotas» dot kukuli. Vēl jāparunā ar profesionāļiem šajā jomā, bet katrā ziņā obligātu audioierakstu varētu ieviest kā preventīvu pasākumu, īpaši par to informējot autovadītājus.
No sanāksmē runātā likās, ka pat uzslavējāt policijas darbu. Ir kļuvis labāks?
Vienmēr var gribēt labāk, un ir jāgrib, lai ir labāk. Es laika trūkuma dēļ tur nepieminēju problēmu ar ekspertīzēm, bet tā ir ļoti aktuāla. Pieaug termiņi, kādos tiek izpildītas ekspertīzes, to apjomi palielinās. Tas nozīmē, ka ieilgst lietu izskatīšana. Un te jārunā par ekspertu atalgojumu un noslogojumu. Ļoti liels ir ekspertu IT jomā trūkums.
Nevarat tik daudz maksāt kā biznesā?
Tieši tā. Nespējam konkurēt. Līdz ar to rindas ir milzīgas. Ja ekspertīze jāveic gada, pusotra laikā, tas ir nenormāli ilgi. Spilgts piemērs ar Imantas pedofila izmeklēšanu - tur būtiskas bija DNS ekspertīžu veikšanas iespējas. Ja tās varētu veikt lielākā apjomā, šī persona tiktu izskaitļota daudz ātrāk. Jāsaka paldies liktenim vai augstākiem spēkiem, ka viņš neizdarīja nevienu jaunu noziedzīgu nodarījumu laikā no pēdējā, kad tika iegūti DNS paraugi, līdz brīdim, kad ar DNS palīdzību viņu identificēja. Cits piemērs - ja Vidzemes reģionālajai policijas pārvaldei ar centru Valmierā ir nepieciešamība pēc tiesas medicīnas eksperta klātbūtnes notikuma vietas apskatē, teiksim, Salacgrīvā vai Ainažos, jārēķinās, ka eksperts ir Rīgā. Jāsazvana, jāsarunā, ka Rīgas kolēģi ved pusceļu vajadzīgajā virzienā, tur pārsēžas Valmieras mašīnā, pēc tam tādā pašā veidā atpakaļ.
Rīdzinieki uzreiz nevar atvest līdz galam?
Viņiem jau arī tā mašīna vajadzīga, tā tāpat nemitīgi noslogota.
Bet rezultātā samazinās notikumu vietu apskašu skaits, kurās piedalījies eksperts kriminālists, kurā veikta pirkstu nospiedumu un DNS paraugu noņemšana.
Cieš kvalitāte.
Tieši tā. Jo arī pietrūkst šo speciālistu. Tāpēc es virsprokuroru sanāksmē nerunāju par gaišo nākotni un ka mēs visu uzlabosim - svarīgi ir vismaz noturēt pašreizējo līmeni un neļaut būtiski pasliktināties. Lai runātu par kvalitatīvu lēcienu, nepieciešams daudz lielāks finansējums, daudz labāk sagatavoti cilvēki, kurus interesē šis darbs. Kamēr nebūs konkurences, kamēr uz izmeklētāja vai operatīvā darbinieka vietu nebūs vismaz divu pretendentu, uzlabojumus nejutīsim. Jo arī strādājošajiem - kāpēc saspringt, zina taču, ka no darba neatlaidīs. Jo policijā no darba atlaiž vienīgi tad, ja izdarījis tik lielu pārkāpumu, ka nekādi vairs nevar turēt. Ir arī piemēri, ka atnāk jaunais speciālists no policijas koledžas, gatavs mesties cīņā ar noziedzību, un pirmajā dienā priekšnieks nogāž uz galda 200-300 krimināllietu - lūdzu, strādā! Viss - pēc trim dienām viņš iesniedz atlūgumu.
Saprotams.
Arī slodze ir neadekvāta. Piemēram, pēdējā laikā daudz kritizētā Finanšu policija. Viena finanšu policista lietvedībā atrodas 20-30 liela apjoma lietu ar naudas atmazgāšanas shēmām, kurās katrā iesaistīti vairāk nekā 20 dalībnieki un dzenātas virs miljona lielas naudas. Nav nopietna tāda izmeklēšana - viens cilvēks to nespēj izdarīt! Tāpēc jau es sanāksmes beigās pieminēju to piemēru ar zemnieku un govi, kas jābaro. Cik valsts ieliks tiesību aizsardzības sistēmā līdzekļu, lai to attīstītu, nostiprinātu, lai cilvēkiem, kas grib strādāt, tā darba vieta būtu pievilcīga gan atalgojuma, gan slodzes ziņā, tik mēs arī iegūsim. Piespiedu kārtā neviens nestrādās... Un kā lai paskaidro Finanšu policijas policistam, Muitas policijas policistam, kāpēc Saeima viņam pagājušajā gadā atteica piešķirt izdienas pensiju? Ar ko viņi sliktāki par Valsts policijas policistiem? Izmeklē tādas pašas krimināllietas, pat sarežģītākas, smagākas.
Protams, viss nav krāsojams tik melnās krāsās. Vienkārši sirds sāp par jomu, kas atstāta pabērna lomā. Saprotu, ka valsts dod tik naudu, cik var atļauties, un neviens jau speciāli negrauj sistēmu, bet...