Šī gada Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursam kopumā tika pieteikts 51 darbs - to vidū bija gan sabiedriski nozīmīgi un lielu rezonansi guvuši objekti, gan privātas un mazam cilvēku lokam zināmas ēkas, gan arī dažādi procesi, no kuriem nacionālā žūrija izraudzījās sešpadsmit labākos. Tie visi iesaistīsies cīņā par galveno balvu Zelta ananass, kas pagājušajā gadā palika kā nesasniegta virsotne (vairāk par Latvijas Arhitektūras gada balvas vēsturi un nominantiem var lasīt interneta vietnē latarh.lv).
Žūrijas favorīti
Nacionālās žūrijas pārstāve, arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, atklāja, ka lielākā daļa pusfinālistu ir izkristalizējušies ilgstošās diskusijās, taču par trijiem nominantiem arhitektūras objektu kategorijā viņi ir spējuši vienoties uzreiz. Tā ir Dzintaru koncertzāle, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Villa Rota.
«Tās visas ir vēsturisko ēku restaurācijas un rekonstrukcijas, kas veiktas ļoti korektā un cieņpilnā veidā,» paskaidroja nacionālās žūrijas pārstāve.
Tikpat viegli viņi esot izvēlējušies vienu no pusfinālistiem arhitektūras procesu kategorijā. Tas ir televīzijas raidījums Adreses, kas pērn bija skatāms LTV1. «Mēs bijām vienisprātis, ka tas ir kaut kas jauns un ļoti būtisks arhitektūras popularizēšanai sabiedrībā,» piebilda Evelīna Ozola. Šajā žūrijā darbojās arī iepriekšējā gadā apbalvoto darbu autoru pārstāvji - arhitekti Sintija Vaivade, Didzis Jaunzems, Juris Mitenbergs un grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, kā arī sociālantropologs Viesturs Celmiņš un tēlnieks Gļebs Panteļejevs.
Tradīcijas turpinājums
Tieši restaurācijas un rekonstrukcijas darbi ir visplašāk sastopami pusfinālā. Līdzās jau pieminētajiem nacionālās žūrijas favorītiem - Dzintaru koncertzālei, Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un Villai Rota - šajā sarakstā ir iekļuvusi Aldara alus darbnīca, Maltas vidusskola, Rēzeknes Zaļā sinagoga un Ventspils Profesionālās vidusskolas mācību ēka. «Tas atkārtojas gadu no gada,» uz restaurācijas un rekonstrukcijas darbu daudzskaitlību Latvijas Arhitektūras gada balvas pretendentu vidū norāda Evelīna Ozola.
Starp pusfinālistiem ir sešas jaunbūves: Ceļu satiksmes drošības direkcijas Klientu apkalpošanas centrs, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs, Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs Lielais dzintars, Kolekcionāra māja, apartamentu komplekss Kado Karim un Ventspils Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīca.
No interjera risinājumiem ir izcelts divu līmeņu lofts Ģipša fabrikā, starp vides objektiem - Neikenkalna dabas koncertzāle Dikļos, savukārt arhitektūras procesu kategorijā ar raidījumu Adreses konkurēs trešā Reinholda Šmēlinga konference Vecrīgas reģenerācija: vai vecpilsētai būtu jāpielāgojas [laikam].
Neatbildēts jautājums
Tālāk šos sešpadsmit izvēlētos pusfinālistus arhitektūras objektu un procesu kategorijā izskatīs starptautiska žūrija, kura pieņems gala lēmumu par Zelta ananasa un citu balvu ieguvējiem.
«Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību,» informē latarh.lv. Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 pasniegšanas ceremonija notiks nākammēnes 19. maijā.
Pirms uzvarētāju noskaidrošanas tajā nedēļā ir ieplānoti vairāki saistītie pasākumi. 16. maijā Rīgas publiskajā ārtelpā tiks atklāta izstāde, kurā varēs iepazīties ar visiem pretendentiem.
Dienu vēlāk, 17. maijā, norisināsies dokumentālās filmas The Competition pirmizrāde Latvijā, uz to ieradīsies arī pats režisors Anhels Borego Kubero (Spānija), kura radītā darba uzmanības centrā ir Andoras Nacionālais mākslas muzejs.
Savukārt 19. maijā notiks publiskas ārvalstu lektoru lekcijas un diskusijas par tēmu Kas ir laba arhitektūra?.