Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Lai uz vieglatlētiku nāktu kā uz izrādi

Vēlēšanu tuvošanās ir laiks, kad var izspiest ne tikai materiālu labumu. Tā ir arī iespēja savā ciemā, pilsētā vai valstī ieraudzīt augsta ranga amatpersonas. Latvijai un Rīgai paveicās, ka šogad būs Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) prezidenta vēlēšanas. Lielā mērā aģitācijas nolūkā uz sacensībām Rīgas kausi ieradās savulaik izcilais kārtslēcējs Sergejs Bubka, kurš pirmais pārvarēja sešu metru augstumā novietoto latiņu un kura panākumu klāstā ir 35 (!) pasaules rekordi.

Bubka un bijušais Lielbritānijas vidusdistančnieks Sebastjans Ko ir pretendenti uz IAAF prezidenta krēslu. Vēlēšanas notiks šā gada augustā.

Norunātajā laikā viesnīcas Astor uzgaidāmajā telpā vispirms ienāca kādreizējā Igaunijas vieglatlētikas slavenība Jiri Tamms, kuram 1980. gadā īsu laika sprīdi piederēja pasaules rekords vesera mešanā. «Es Sergejam palīdzu priekšvēlēšanu kampaņā,» skaidroja Tamms. Uz jautājumu, kur Bubkam patlaban ir dzīvesvieta, sekoja negaidīta atbilde: «Kijevā un lidmašīnā.» Līdz vēlēšanām ir jāpagūst paviesoties pēc iespējas vairāk IAAF balsstiesīgo vietās, bet tādas kopumā ir divsimt četrpadsmit...

Bubka jau sarunas sākumā novilka sarkano līniju. «Par politiku es vispār nerunāju. Es nodarbojos ar to, ko mīlu, kas ir tuvs manai dvēselei, un tai es arī kalpoju.» Viņu var saprast. Sergejs ir uzaudzis Ukrainas austrumos Luhanskā, bet pēc tam kopā ar treneri pārcēlās uz Doņecku. Pēdējā gada laikā abas pilsētas ir lādiņu izpostītas.

1983. gads bija nozīmīgs jūsu karjerā, jo pirmo reizi kļuvāt par pasaules čempionu. Togad startējāt arī sacensībās Rīgas kausi, iegūstot otro vietu aiz Latvijas rekordista Aleksandra Obižajeva.

Treneris mani visu laiku gatavoja lielajam sportam - nekad neforsēja slodzes un jauniešu vecumā necentās paātrināt rezultātu izaugsmi. Šāda pieeja ir ļoti svarīga, ja ir mērķis sasniegt patiešām augstvērtīgus rezultātus. Treneris mani gatavoja 1984. gada sezonai. Viņš uzskatīja, ka divdesmit gadu vecumā man ir jānokļūst lielajā sportā un tur jāpaliek uz ilgu laiku. Sanāca, ka nedaudz apsteidzām laiku.

Kāds ir izskaidrojums, ka tajā gadā pasaules čempionātā Helsinkos jaunais Bubka vislabāk pielāgojās sarežģītajiem laikapstākļiem, jo lietus dēļ sacensības ilga septiņas stundas?

Visu čempionātu bija saulains laiks, bet kārtslēkšanas kvalifikācijas laikā sāka līt. Tās bija neaizmirstamas sacensības - kļūdainu lēmumu pieņēma tiesnešu kolēģija. Kvalifikācijā divās plūsmās startēja 27 dalībnieki. Lietus bija tik spēcīgs, ka 17 dalībnieku nepārvarēja izvēlēto sākuma augstumu. Astoņi sportisti, to skaitā arī es, pārlēca vismaz vienā augstumā novietotu latiņu, tad lietus dēļ sacensības pārtrauca. Divi pieļāva taktisku kļūdu, jo vēl nebija sākuši startēt. Mums pateica, ka visiem būs jāierodas stadionā nākamajā rītā, lai turpinātu kvalifikāciju. Es jau tolaik biju jauniņais, bet pieredzējušais polis Vladislavs Kozakevičs iebilda pret šādu lēmumu. Viņš tiesnešiem pateica, ka mums nav jāturpina kvalifikācija, jo esam jau iekļuvuši finālā. Mēs sēdējām zem stadiona tribīnēm, un tiesnešiem tika nodota ziņa, ka astoņi sportisti negrasās atgriezties sektorā. Tad arī tika pieņemts unikāls, pēc savas būtības gan pēdiņās liekams, lēmums - finālsacensībām pielaida visus 27 kārtslēcējus! Tas bija nesaprotami, jo kāpēc tad mēs, sarežģītajos laikapstākļos riskējot ar dzīvību, startējām kvalifikācijā?

Finālsacensības izvērtās par īstu kārtslēkšanas maratonu…

Pēc grafika finālsacensībām bija jāsākas vienos pusdienlaikā, bet, ņemot vērā kuplo dalībnieku skaitu, sacensības pārcēla uz pusdesmitiem no rīta. Stadionā bijām jau septiņos. Tās bija vienas no patiešām unikālākajām un grūtākajām kārtslēkšanas sacensībām. Svētdien nelija, toties bija spēcīgs pretvējš, un mači beidzās tikai ap septiņiem vakarā.

Kad jau bijāt slavas zenītā, ASV kārtslēcējs Korijs Tārpenings izteicās, ka Bubkas tehniskais izpildījums būtiski neatšķiroties no pārējiem. Ieliekot 10 līdz 15 procentu vairāk spēka un enerģijas kārtī, Bubka arī pārspējot savus konkurentus. Jau toreiz Helsinkos bijāt spēcīgāks par gados vecākajiem sportistiem?

Par to, ka kārtslēcējam ir jābūt ātram un spēcīgam, nav ne mazāko šaubu. Ko lai saku - katram cilvēkam ir tiesības uz savu viedokli. Es gan palieku pie sava, ka tieši tehniskajā izpildījumā biju pārāks par konkurentiem, tāpēc arī viņus apsteidzu par 30 līdz 40 centimetriem.

Ko konkrēti ar treneri bijāt izdomājis, lai tik ievērojami aizsteigtos visiem priekšā?

Enerģijas novirzīšana uz rīku kārtslēkšanā ir pats galvenais. Jāpanāk, lai kārts visu laiku virzītos uz priekšu. Būtībā ir jālec kā ar metāla kārti, speciāli kārts nav jāloka. Tā jau ir ģeometrija un algebra, tāpēc trenerim ir jābūt ļoti zinošam. Mani mācīja Vitālijs Afanasjevičs (treneris Petrovs), bet es biju tikai viņa ideju izpildītājs. Mums nebija neviena kārtslēcēja, kuram man būtu jālīdzinās. Mums bija cilvēks-etalons kārtslēcējs, kurš reālajā dzīvē neeksistēja. Tehnika un treniņu metodika bija sagatavota ar domu, lai es tiektos pēc šī kārtslēkšanas etalona. Es nebiju ideāls kārtslēcējs, taču tehniskajā izpildījumā darīju pareizas lietas.

Stāstot par sacensībām Helsinkos, teicāt, ka riskējāt arī ar dzīvību. Kārtslēkšana ir bīstamākā vieglatlētikas disciplīna?

Ja līst, tad pilnīgi noteikti. Bija interesanti, kā vispār nokļuvu Helsinkos. PSRS izlases galvenais lēkšanas disciplīnu treneris Igors Terovanesjans pirms sacensībām Sanktpēterburgā skaidri pateica, ka pirmās un otrās vietas ieguvēji brauks uz čempionātu, ja labāko trijniekā rezultātu starpība būs vismaz pieci centimetri. Tā arī bija. Iekļuvu PSRS izlasē, bet tolaik dokumentus izbraukšanai uz kapitālistiskajām zemēm formēja sešus līdz astoņus mēnešus. Vispirms visus pārbaudīja apgabala partijas komitejā, tad sūtīja uz Kijevu un tālāk jau uz Maskavu. Neviens nebija gaidījis, ka es iekļūšu PSRS izlasē! Mani dokumenti pienāca vienu dienu pirms izlidošanas uz pasaules čempionātu. Tolaik arī stingri tika noteikta stratēģija. Sacensībās bija jālec 5,40, tad 5,50 un 5,60 metru augstumā novietotā latiņa. Ja uzrādu rezultātu 5,60 metru, tālāk jau es pats varu izvēlēties nākamo augstumu. Helsinkos tā arī darīju - pārlēcu 5,40 un 5,50 metru augstumā novietoto latiņu, bet tad pretvējš bija tik spēcīgs, ka 5,60 metru augstumā nevarēju kājas pacelt uz augšu. Divi mēģinājumi bija nesekmīgi. Trešajā es patiešām nopietni riskēju. Ieskrienoties orientējos pēc baltajām celiņa līnijām. Nosolījos - lai arī, iespējams, būs jānokrīt uz ieskrējiena celiņa, lēcienu izpildīšu līdz galam. Pārlēcu. Biju jau nodrošinājis sev bronzu, bet ar pirmo piegājienu pārvarētie 5,70 metru izrādījās zelta medaļas vērtībā.

Tajās sacensībās arī aizsākās Bubkas ēra kārtslēkšanā...

Biju jauns un daudz ko vēl nezināju. Pēc sacensībām bija dopinga kontrole, skanēja himna, 70 000 skatītāju tribīnēs, un es apmulsis devos uz autobusu, lai brauktu uz studentu kopmītnēm, kurās dzīvoja visi sportisti. Pa ceļam Kozakevičs man pajautāja - kāpēc tu esi autobusā? Neizpratnē satrūkos - kur tad man ir jābūt? Es taču deviņpadsmit gadu vecumā neko vēl nezināju, kas un kā notiek. Viņš man pateica, ka ir taču arī preses konference... Es ļoti uztraucos un pārdzīvoju. Padomju Savienībā augošam sportistam neko tādu nemācīja. Otrās vietas ieguvējs Konstantīns Volkovs kopmītnē atgriezās ļoti dusmīgs. Preses konferencē viņam vaicājot, no kurienes ir Bubka un kā izaudzis par pasaules čempionu, bet viņš nezinot, ko atbildēt. Helsinkos bija vienas no trijām sarežģītākajām sacensībām manā karjerā. Vēl ļoti grūti bija izcīnīt vienīgo olimpisko zeltu 1988. gadā Seulā un pēdējo sesto pasaules čempiona titulu 1997. gadā Atēnās.

Tik ilgus gadus bijāt nepārspējams, bet izcīnījāt tikai vienu olimpisko medaļu?

Boikota dēļ nebija iespēja startēt 1984. gada olimpiādē Losandželosā. 1992. gada sezonas galvenajās sacensībās olimpiskajās spēlēs Barselonā es zaudēju, savukārt 1996. gadā Atlantā man bija Ahileja trauma. Toreiz ārstu vainas dēļ man tika noteikta nepareiza diagnoze. Žēl, jo biju patiešām fantastiskā formā. 2000. gadā Sidnejā es startēju pēc otrās operācijas tai pašai kājai un sagatavošanās posmā nespēju pienācīgi sagatavoties.

Kāda ir jūsu attieksme pret astoņdesmito gadu pasaules rekordiem vieglatlētikā, pār kuriem ir aizdomu ēna, ka tie varētu būt sasniegti ar aizliegto līdzekļu palīdzību?

Katrā laikā ir bijušas izcilas personības - rakstnieki, muzikanti un arī sportisti. Vai kāds tagad, piemēram, var atkārtot Johana Sebastiāna Baha radīto mūzikā? Līdzīgi ir sportā. Es startēju astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados. Tiešām neatceros, cik daudz reižu es nodevu analīzes dopinga komisijai... Mani varēja pārbaudīt katru dienu, jo man tā nekad nebija problēma. Es biju izvēlējies savu ceļu, pa kuru es gāju, smagi strādājot. Tajā laikā bija arī Karls Lūiss. Unikāla personība vieglatlētikā, jo bija nepārspējams gan sprinta disciplīnās, gan arī tāllēkšanā. Otra Karla Lūisa nekad nebūs. Es uzskatu, ka viņam vajadzēja kļūt par pirmo atlētu, kas tāllēkšanā pārsniedz deviņu metru atzīmi. Tagad ir Useins Bolts. Ja viņam nebūtu talanta, viņš nekad nesasniegtu tik izcilus rezultātus.

Vai mūsdienās nav kļuvis grūtāk ieinteresēt jauniešus nodarboties ar vieglatlētiku, jo populāras ir sporta spēles?

Vieglatlētika ir universāls sporta veids, reāli izvērtējot, numur viens pasaulē. Man sanāk daudz komunicēt ar futbolistiem. Es vienam otram dažkārt uzdodu jautājumu - kas ir futbols? Pēc dīvainajiem skatieniem jūtu, ka viņi mani uzskata par nenormālu, jo ko tur vēl skaidrot, kas ir futbols... Tad es saku, ka futbols būtībā ir skriešana, tikai ar bumbu. Protams, mēs dzīvojam laikmetā, kurā liela nozīme ir materiālām vērtībām, tāpēc ir svarīgi mācēt noorganizēt sacensības, lai piesaistītu tribīnēs skatītājus un ieinteresētu jauniešus nodarboties ar vieglatlētiku. Es vēl padomju laikā, 1990. gadā, sāku organizēt sacensības Kārtslēkšanas zvaigznes, kas vēlāk kļuva par neoficiālo pasaules čempionātu. Ja sacensības rīko mūzikas pavadījumā, to laikā ir dialogs ar jautājumiem un atbildēm sportistiem, tad jau tas ir šovs un sports vienkopus. Tad cilvēki jau nāk kā uz izrādi. Uz koncertu vai operu cilvēki taču iet skatīties personības. Līdzīgi vajadzētu būt sporta notikumos. Sacensības ir iespējams sarīkot lielveikalos vai pilsētas centrā skatītāju pievilināšanai. Doņeckā es kārtslēkšanas sacensības rīkoju zālē, bet Kijevā - Maidana laukumā.

Ko Bubka centīsies mainīt, ja tiks ievēlēts par IAAF prezidentu?

Ir jāpanāk profesionāls piegājiens visu jautājumu risināšanā, sākot jau ar profesionālām nacionālajām federācijām. Ir jādod federācijām visi instrumenti sekmīgai attīstībai. Mārketingam mūsdienās ir svarīga loma, jo veicina papildu finansējuma piesaistīšanu.

Kā reāli IAAF var palīdzēt? Jo, piemēram, ar Starptautiskās Futbola federācijas atbalstu Latvijā ir izveidoti jauni futbola laukumi.

Man šķiet, ka futbolā ir vairākas attīstības programmas. Mums lielākā summa - 15 miljonu dolāru - ir novirzīta vieglatlētikas attīstībai. Es uzskatu, ka naudas sadalījums ir jāpārskata. No 30 līdz 50 miljoniem dolāru būtu jādod administratīvajām vajadzībām, lai federācijām būtu pamata bāze un tās varētu pēc tam papildus piesaistīt finansējumu.

Kuri ir IAAF lielākie naudas avoti?

Sponsori un no pārdotajām televīzijas translācijas tiesībām iegūtie līdzekļi. Mūsu galvenais produkts ir pasaules čempionāts.

Ar kuriem Latvijas vieglatlētiem ceļi ir krustojušies?

No sportošanas laikiem pazīstu Māri Bružiku un Sašu Obižajevu. Puikas gados daudz lasīju par agrāko laiku zvaigznēm, tāpēc zinu, ka Latvijā ir izcils septiņdesmito gadu šķēpmetējs Jānis Lūsis. Ar savām zvaigznēm katrai valstij ir jālepojas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Sergejs Bubka

Dzimis 1963. gada 4. decembrī
Sporta veids: vieglatlētika
Disciplīna: kārtslēkšana
Startēja: no 1981. līdz 2001. gadam
Personiskie rekordi: 6,14 metru stadionā un 6,15 m telpās
Sasniegumi: 35 pasaules rekordu īpašnieks (17 stadionā un 18 telpās), pirmais pārvarēja 6,00 metru augstumā novietoto latiņu, 1988. gada olimpiskais čempions, pasaules čempions sešas reizes (1983., 1987., 1991., 1993., 1995. un 1997. gadā)
Amats: Ukrainas Olimpiskās komitejas priekšsēdētājs, Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) valdes loceklis, Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) viceprezidents

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?