Kā stāsta LG pārstāvis Vinsents Makaris, akcionāri pakļausies Saeimā pieņemtajiem Enerģētikas likuma grozījumiem, kas paredz, ka uzņēmums ir jāsadala līdz 2017. gada 3. aprīlim, kad beidzas privatizācijas līgums un sāk darboties brīvais tirgus. Tomēr, kā uzsver V. Makaris, akcionāri to dara piespiedu kārtā, un, «lai gan Gazprom pārstāvis balsoja par uzņēmuma sadalīšanu līdz noteiktajam datumam, tomēr paziņoja, ka līdz ar to ir pārkāpts privatizācijas līgums. Cits LG akcionārs Uniper Ruhrgas International GmbH ar vēstuli ir vērsies pie valdības, kurā norādīti privatizācijas līguma pārkāpumi». V. Makaris arī skaidro - tā kā privatizācijas līgums ir pārkāpts, valstij būtu jākompensē akcionāriem radītie zaudējumi. Ja valsts to nedarīs, akcionāri patur tiesības vērsties tiesā. «Vispirms mēs mēģināsim ar valsti vienoties par vairākiem jautājumiem, ne tikai kompensāciju segšanu. Ja neizdosies, akcionāri var vērsties Stokholmas arbitrāžas tiesā,» norāda V. Makaris.
Savukārt bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks un pašreizējais finanšu ministres padomnieks Jurijs Spiridonovs, kura vadībā tapa Enerģētikas likuma grozījumi, uzsver, ka valsts nav pārkāpusi privatizācijas līgumu un uzņēmuma nodalīšanas sākšana pirms 2017. gada 3. aprīļa nekādā gadījumā nenozīmē ātrāku tirgus atvēršanu. «Tirgus ir atvērts tad, kad ikviens var izvēlēties gāzes piegādātāju. Līdz 2017. gada 3. aprīlim šādas iespējas nav, līdz ar to nav pamata runāt par ātrāku tirgus atvēršanu. Un uzņēmuma nodalīšanas procesam ar to nav nekādas saistības. Turklāt, runājot par kompensācijām, mēs neredzam nekādus zaudējumus, kas akcionāriem varētu rasties. Par «morālām sāpēm» diezin vai mēs maksāsim,» ironiski bilst J. Spiridonovs.
Diena jau vēstīja, ka 22. februārī tika izsludināti Saeimas pieņemtie grozījumi Enerģētikas likumā par gāzes tirgus atvēršanas un LG sadalīšanas nosacījumiem. Likuma grozījumi paredz, ka uzņēmumam LG līdz 2017. gada 3. aprīlim ir jānodala gāzes pārvade un uzglabāšana no sadales un tirdzniecības, izveidojot divus uzņēmumus. Savukārt līdz 2017. gada 31. decembrim vienotajam dabasgāzes pārvades un uzglābšanas uzņēmumam (sistēmas operatoram) būs jābūt juridiski neatkarīgam no dabasgāzes apgādes komersantiem, kas nodarbojas ar gāzes tirdzniecību un sadali. Lielākais LG akcionārs, kam pieder 34% akciju, ir Krievijas kompānija Gazprom, Marguerite Fund pieder 28,97% akciju, Uniper Ruhrgas International GmbH - 18,26%, SIA Itera Latvija - 16%, un 2,8% akciju pieder mazajiem akcionāriem. LG kopējais akciju un kopējais balsstiesīgo akciju skaits ir 39 900 000.