Kad pirms trim gadiem foruma Baltā nakts laikā notika īpaša kultūras programma Purvciemā pie Mēbeļu nama, apmeklētāji pēc pasākuma nākuši pie organizatoriem un teikuši: «Mēs esam no Mežciema, mums arī vajadzētu ko tādu.» Tad arī tapa plāns šādu iniciatīvu izvērst plašumā, stāsta kinorežisore un žurnāliste Kristīne Želve, kas šogad kopā ar Ievu Stūri un Martu Kaprāli iedzīvinājušas mākslas projektu Rīgas mikrorajonos Urbānie pilsētstāsti, kas iznes kultūras notikumus ārpus pilsētas centra. Projekts ir viens no Rīga 2014 notikumiem un startē jau 14.-17. augustā ar izstādi Sarkandaugavā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC), bet turpināsies 21. augustā Zolitūdē un 28. augustā Lielajos kapos.
Sarkandaugava ir pieblīvēta ar kultūrvēsturi, pretrunīgiem faktiem un jūtīgām tēmām, un arī par Aleksandra augstumiem un Tvaika ielu dēvētais centrs, kam šoruden aprit 190 gadu, ir ne vien ārstniecības iestāde un unikālu vēsturisku ēku komplekss, bet arī vieta, kas saistīta ar kultūras un mākslas procesiem un personībām. Tas rosinājis Urbāno pilsētstāstu kuratores sadarbībā ar ainavu arhitekti Ilzi Rukšāni attīstīt ideju par dārzu - vietu, kur atdzimt, atlabt, pārdomāt, gūt cerību un mieru, būt klāt dabas skaistumam un pasaules mūžīgajai kārtībai.
Ekspozīcija Dārzs, ko atklāj šovakar, būs skatāma no piektdienas līdz svētdienai no plkst. 11.00 līdz 19.00 RPNC 5. korpusā. Interesenti varēs iepazīties gan ar nama un slimnīcas vēsturisko vidi, gan ar īpašu izstādi no mākslinieku un centra pacientu darbiem. Basām kājām varēs izstaigāt sajūtu taku, tukšo palātu četrās sienās ziedēs efejas, smaržos lavandas, plauks bērzu birzs, Vinsentam van Gogam, Zeldai Ficdžeraldei, Pēterim Krastiņam veltītajās istabās varēs aizdomāties par plūstošo robežu starp talantu un slimību, bet citās - par prātu un neprātu, reālo pasauli un paralēlo, «normālību» un «citādību». Ik dienu plkst. 15.00 Silva Bendrāte vadīs ekskursiju pa centra teritoriju.
Projekta nākamais cēliens 21. augustā vienā no Zolitūdes iekšpagalmiem apspēlēs rajona poētisko nosaukumu (solitude - vientulība), piedāvājot Aijas Bley fotoizstādi, laikmetīgās dejas performanci ar Zolitūdes iedzīvotāju piedalīšanos, kā arī dzejas slamu un kinovakaru. Savukārt Lielo kapu stāstos Brasā 28. augustā gaidāma Māras Pētersones apkaimes iedzīvotāju fotoportretu izstāde, kino instalācija, nakts ērģeļmūzikas koncerts. Sīkāk - www.facebook.lv/urbaniepilsetstasti.
K. Želve teic - būtu ideāli, ja pēc Urbānajiem pilsētstāstiem mikrorajonos turpinātu darboties vietējo cilvēku grupiņas, īstenojot līdzīgus projektus un iesaistot apkaimes iedzīvotājus. Viņi kā iedvesmotāji, modeļi vai mākslinieki jau piedalās arī Urbānajos pilsētstāstos un tiek gaidīti kā galvenie projekta norišu apmeklētāji. «Cilvēkiem pašu rajonā notiekošais interesē, pat ja viņi ikdienā kultūru nemaz tik ļoti nepatērē,» novērojusi K. Želve.