«Ceturtdienas vakarā būs sapulce, tad uzzināsim kaut ko vairāk,» Dienai skaidroja bobsleja treneris Jānis Skrastiņš, kurš strādā Beļģijas komandā. Saskaitot testa braucienā ieradušos sportistus, trenerus un trases darbiniekus, kopā sanākot 18 latviešu, tāpēc piektdienas pēcpusdienā no Seulas ieradīsies Latvijas vēstnieks Korejā Pēteris Vaivars, lai tiktos ar tautiešiem.
Galvenais brauciena iemesls gan bija trases iepazīšana. «Speciālisti no Vācijas un Ķīnas firmas te rosās un mums sola, ka piektdien notikšot pirmie braucieni no astotās virāžas. Sestdien jau varētu braukt no dāmu starta un pēc tam divas dienas no augšas. Vai tā notiks, nav īstas pārliecības, jo tuvākajās dienās sola arī gaisa temperatūras paaugstināšanos līdz 15 grādiem.» Skrastiņš atzīst, ka trase esot interesanta un nav pielīdzināma nevienai citai pasaulē. «Virāžas ir lielas, tāpēc tajās ātrums samazināsies, bet tik un tā tas varētu būt liels.» Skeletonistu treneris Mihails Arhipovs saskata nelielu līdzību ar Laplaņas trasi Francijā.
Cerīgi uz jauno trasi raugās 2014. gada olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs un 2016. gada pasaules čempions bobslejā Oskars Melbārdis. «Trase izskatās ļoti interesanta, un man tā patīk. Viegli gan nebūs,» Dienai norādīja Oskars. Pēc viņa teiktā var noprast, ka pilota braukšanas prasmei būs liela nozīme.
Kopumā skats uz 2018. gada ziemas olimpisko mājvietu Phjončhanā neatšķiras no redzētā pirms četriem gadiem Sočos, kur notika iepriekšējā olimpiāde. «Visapkārt ir viens liels būvlaukums,» norāda Skrastiņš. «Phjončhana ir triju stundu brauciena attālumā no Seulas. Ceļš ir labs - autobānis, un šeit uz vietas viss būs ļoti kompakti. Gājienā attālumā ir tramplīns un biatlona trase, nedaudz tālak notiks kalnu slēpošanas sacensības. Pusstundas attālumā pie jūras būs slēgtās arēnas, kur notiks arī hokeja spēles.»
Latvijas pārstāvji otrdien izlidos mājup.