Jau ceturto reizi Ropažos notiks starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls Vides deja, kurā iekļautas izrādes, meistarklases, performances. «Tā ir skaista vieta ar ļoti atsaucīgiem cilvēkiem,» sarunā ar Dienu saka festivāla idejas autore un radošā direktore Lilija Lipora. Šī gada Vides deja tiks atklāta ar lietuviešu horeogrāfes Agnijas Šeiko izrādi No Space at the Parking Lot.
Šī iestudējuma centrā ir dialogi starp diviem vīriešiem - tēvu un dēlu, brāļiem, draugiem, kolēģiem. Dejotāji Petrs Lisausks un Marjus Pinigis tajā atveidos dažādus personāžus, cenšoties atbildēt uz neatliekamiem vīriešu dzimtes identitātes jautājumiem, piemēram, kā tiek izjustas vīrišķības sekas ķermenī un apziņā.
«Mums šogad ir izteikta sadarbība ar lietuviešu kolēģiem,» uzsver festivāla radošā direktore, kura iepazīstina ar festivāla programmu. Viena no meistarklasēm sauksies Otrā ķermeņa pētniecības metode, ko piedāvās Ieva Gaurilčikaite (Lietuva) un Krišjānis Sants (Latvija), kuri satikušies pagājušajā Vides dejā. «Prieks, ka šī tikšanās attīstījusies radošā sadarbībā un tagad viņi strādā pie kopīga projekta.» Abi mākslinieki dalīsies ar gūto pieredzi un personīgajiem atklājumiem no Otrā ķermeņa pētniecības procesa. Caur valodu, improvizāciju un iztēli meistarklases dalībnieki tiks iepazīstināti ar tādiem praktiskiem konceptiem kā ķermeņa atmiņa, spoguļneironi un citi. «Laikmetīgajai dejai vispār ir raksturīgs tas, ka ikvienam darbam pamatā ir pētniecība, jo svarīgs ir nevis šovs, bet gan saturs,» norāda Lilija Lipora.
Pirmo reizi šajā festivālā tiks piedāvāta dejas izrāde bērniem, kas ir liels retums arī kopējā Latvijas kultūras notikumu klāstā. Vides dejā tiks parādīts dāņu horeogrāfes Esteres Vrobelas iestudējums Fly Trap. Tā forma ir veidota kā glābšanas spēle un piedzīvojums, kuru divas galvenās varones izdzīvo un pārvar kopā. Šī izrāde būs skatāma arī Kultūras pilī Ziemeļblāzma Rīgā.
Šogad Vides dejā notiks arī jogas meistarklases bērniem, kuras vadīs jogas skolotāja Līva Kupča. «Jogas nodarbībās mēs elpojam dziļi un apzināti kā vulkāns, kad no tā izšaujas lava, vai kā bitītes, kas laidelējas no zieda uz ziedu. Mēs kopā sveicinām saulīti, izpildot savdabīgu jogas pozu deju, un piepildām sevi ar tās gaismu, siltumu un spēku,» stāsta skolotāja.
Lilija Lipora atgādina, ka līdz 2. jūlijam ir iespējams pieteikties festivāla performancēm - īpaši mudināti (ar dalības maksas atlaidi) tiek skatuves mākslas studenti. «Tā ir ļoti liela pieredze un prakse strādāt tādā radošā gaisotnē veselu nedēļu,» akcentē festivāla radošā direktore.
Vairāk informācijas var lasīt www.videsdeja.lv.