Jūlija sākumā ierosinājumu «valdībai nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem» parakstīja 45 deputāti. Šai opozīcijas iniciatīvai pievienojās arī Nacionālās apvienības deputāti Rihards Kols, kurš šī iemesla dēļ zaudēja premjeres parlamentārā sekretāra amatu, Imants Parādnieks, Ritvars Jansons, Kārlis Krēsliņš, Romāns Naudiņš, Aleksandrs Kiršteins, Inguna Rībena, Ilmārs Latkovskis, Inese Laizāne, Jānis Dombrava un R. Dzintars. Nākamajā nedēļā Saeima atsāks darbu rudens sesijā un tās darba kārtībā būs arī šis priekšlikums.
Sarīkojot tikšanos ar L. Straujumu, NA būs atradusi veidu, kā «nokāpt no koka», kurā tā pati sevi brīvprātīgi ir uzdzinusi, kā pagājušajā nedēļā sacīja Vienotības frakcijas vadītājas vietnieks Kārlis Šadurskis. Viss liecina, ka NA mērķis nav kaitēt valdībai, bet gan skaļi runāt par saviem vēlētājiem svarīgām lietām. Gaidāmo tikšanos ar valdības vadītāju NA plaši reklamē arī sociālajos tīklos, aicinot atbalstītājus sūtīt jautājumus L. Straujumai. «Kādu jautājumu par bēgļu tēmu Tu vēlētos uzdot L. Straujumai? Šodienas laikā raksti šeit, un mēs parūpēsimies, lai premjerministre atbild!» ar šādu vēstījumu pirmdien pie saviem sekotājiem sociālajā vietnē Twitter vērsās NA līdzpriekšsēdētājs R. Dzintars. Viņš pastāstīja, ka otrdien premjerei ir nosūtīti 43 jautājumi, kurus sagatavojuši NA biedri un atbalstītāji. Daži no tiem esot emocionāli retoriski, un vēl arī nav zināms, vai valdības vadītājas atbildes apmierinās partijas biedrus, taču tādā gadījumā būs pamats šo diskusiju turpināt, sacīja politiķis. Premjere neformālā sarunā ar žurnālistiem un NA līdzpriekšsēdētāju Gaidi Bērziņu otrdien atzina - viņa ir iepriecināta, ka NA lūgusi sabiedrības pārstāvjus sūtīt jautājumus, jo esot ļoti svarīgi zināt, kas cilvēkiem nav skaidrs par šo smago tematu, kurš pēc iespējas vairāk ir jāskaidro. NA un premjeres tikšanās būs slēgta, taču tā tikšot dokumentēta un pēc tam būs publiski pieejams materiāls par sarunas saturu.
Pirmdien valdības vadītāja bija Briselē, bet mājupceļā lidmašīnā esot iepazinusies ar vēl vienu Nacionālās apvienības iniciatīvu. Lai nodemonstrētu vēlētājiem, ka bēgļu jautājumā partija tik viegli nepadosies, tā otrdien koalīcijas pārstāvjiem iesniedza priekšlikumus par izmaiņām Patvēruma likumā, aicinot noteikt, ka gadījumos, kad Latvijas un Eiropas Savienības normatīvie akti nenosaka bēgļu uzņemšanas kārtību, par to lemj Saeima. Satversmē apvienība rosina paredzēt šo lēmumu pieņemšanu ar divu trešdaļu balsu vairākumu.
L. Straujuma konceptuāli neesot iebildumu, ka par šiem jautājumiem lemtu Saeima, tomēr viņa vēl konsultēsies ar juristiem, jo esot neatbildēti jautājumi. G. Bērziņš solīja uzklausīt konstruktīvus priekšlikumus. Vienotībai un Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) ir dotas divas nedēļas laika izvērtēt kārtējo NA piedāvājumu. ZZS līderis Armands Krauze gan sacīja, ka jau tagad jautājumos par bēgļu uzņemšanu Saeimas viedoklis tiek ņemts vērā un to sagatavo Eiropas lietu komisija, kurā ir pārstāvētas visas partijas. NA priekšlikumā runa ir par lēmuma pieņemšanu Saeimas sēdē un turklāt ar kvalificēto balsu vairākumu. Vienotība tam, visticamāk, nepiekritīs, iepriekš uzsvēra K. Šadurskis. Pašlaik divu trešdaļu balsu vairākums nepieciešams vienīgi tad, kad tiek pieņemti grozījumi Satversmē. Jāatgādina, ka pretrunas koalīcijā saasinājās pēc tam, kad NA Saeimas deputāti piedalījās nevalstisko organizāciju piketā pret valdības lēmumu, kas paredz Latvijā uzņemt 250 patvēruma meklētāju.