Šonedēļ Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdes darba kārtībā bija jautājums par valsts īpašumu apsaimniekošanu, un vairāki deputāti norādīja uz grūtībām, kādas rodas pašvaldībām, lai atrastu lietojumu to īpašumā esošajām ēkām, kurās kādreiz bijušas skolas. Skolu optimizācija turpināsies, un šis jautājums aktualitāti vēl kādu laiku nezaudēs. Veselavas skolas ēkas piemēru komisijas sēdē minēja deputāts Artis Rasmanis (ZZS), kurš uzsvēra vairākas tās priekšrocības - vispirms jau atrašanās vieta pie lielajiem ceļiem, kas varētu būt iekārojama arī viesnīcas vai viesu nama izveidei. Taču pašvaldība nevar atrast investoru.
Traucē garie gaiteņi
Priekuļu novada domes priekšsēdētāja Māra Juzupa (ZZS) Dienai apstiprināja, ka nevienam šī pašvaldības īpašumā esošā ēka nav vajadzīga, jo skolu mājas ir specifiskas - tajās ir lielas klases un gari gaiteņi. Lai to pielāgotu citām vajadzībām, nepieciešams veikt pārbūvi. Pašvaldība nodrošina ēkas uzturēšanu un apsardzi, tajā ir arī dzīvokļi. Smiltenes novadā ir likvidēta ne tikai Birzuļu, bet arī Brantu pamatskola, Dienai pastāstīja bijušais domes priekšsēdis, Saeimas deputāts Ainārs Mežulis (ZZS). Viņš apstiprināja, ka pašvaldība par savu naudu sakārtoja infrastruktūru, lai Birzuļu pamatskola turpinātu savu dzīvi, un tagad tajā valdot ne mazāka rosība. Savukārt Brantu skolas ēka nesen atdota apsaimniekošanā amatnieku biedrībai, kura tur plāno izveidot amatniecības centru. «Skolu ēkās ir labi uzturētas telpas, tās ir izremontētas, ar nomainītiem logiem,» skaidroja A. Mežulis. Jāatgādina, ka labajos gados daudzas skolas tika izremontētas par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem - vēl nenojaušot, ka nākotnē tās sagaida likvidācija.
Madonas novadā uz agrāko Sarkaņu pamatskolu, kas atrodas netālu no pilsētas, ir pārvesti Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja fondi, informēja novada priekšsēdis Andrejs Ceļapīters (Vienotība). Viņš cer, ka skolas ēkā atradīsies vieta arī Amatu mājai. Šī ideja esot tapšanas stadijā. A. Ceļapīters atgādināja, ka pašvaldībām ir jādomā arī par tām ēkām, kuras ir celtas ar domu, ka tajās mācīsies, piemēram, 400, 500 bērnu, savukārt tagad skolā ir tikai ap 100 skolēniem. Piemēram, Barkavā vienā skolas ēkas spārnā esot izvietots doktorāts un bibliotēka.
Plaša izvēle
Rēzeknes novadā apvienojās 25 pagasti, un, lai šķērsotu novadu no viena gala līdz otram, jāmēro simt kilometru. Likvidēto skolu skaits novadā ir liels. Ir arī ēkas, kurām nav stabila lietojuma, atzina novada priekšsēdis Monvīds Švarcs (Vienotība), piemēram minot Zarečnajas pamatskolu Griškānu pagastā, kas atrodas tālāk no centra - un tāpēc par to ir mazāka interese. Arī M. Švarcs apstiprināja, ka skolu ēkas ir labā stāvoklī, tajās ir labas sporta zāles. Vairākos gadījumos šo māju izmantošanai ir sezonāls raksturs, piemēram, vasarās tur tiek organizētas nometnes. Gaigalavas pagasta Strūžānu pamatskolā ir izveidots sabiedrisko aktivitāšu centrs, kas piedāvā dažādas brīvā laika aizpildīšanas iespējas. Internetā pieejamā informācija liecina, ka pagājušajā gadā šeit ir noticis arī Strūžānu pamatskolas absolventu salidojums, jo jau 2009. gadā likvidētajai skolai pērn apritēja 175 gadi. Bijušajā Ilzeskalna skolā tagad esot saieta nams, savukārt Čornajas pagastā skolas ēka ir atsavināta, jo tai atradās investors.
Skolas vairs nav arī Nagļu pagastā, kura pārvaldes priekšnieks Viktors Vasiļevskis Dienai apstiprināja, ka pielietojumu ēkas izmantošanai atrast nav viegli. Pagastam gadā mājas uzturēšana izmaksā ap 9000 eiro - lai nodrošinātu apkuri, elektrību un ūdens piegādi un ēka neaizietu bojā. Agrāk vasarās rīdzinieki te rīkoja bērnu nometnes, bet pēdējā laikā arī šādas intereses vairs neesot. V. Vasiļevskis pieļāva, ka tūristiem Nagļi varētu būt saistoši, jo līdzās ir Lubāna ezers, bet, lai skolu varētu pielāgot tūristu vajadzībām, būtu nepieciešami lieli finanšu ieguldījumi. Šīs telpas ar kabinetiem neinteresē arī uzņēmējus, jo ražošanai tās nav piemērotas.
Šis ir pēdējais mācību gads Ventspils novada Jūrkalnes pamatskolā, kurā mācās 12 skolēnu. «Skola tukša nepaliks,» Dienai apgalvoja pagasta pārvaldes vadītājs Guntars Reķis. Taču pašlaik pagasta plānos viņš nebija gatavs dalīties.