Tēlnieka un grafiķa Mārtiņa Zaura (1915-1998) vārds mākslas pasaulē nav starp zināmākajiem, tomēr viņa radītie porcelāna šķīvji atrodami daudzu mākslas mīļotāju, tostarp Jāņa Zuzāna, Pētera Avena, Nellas Ušakovas un citu, privātkolekcijās. M. Zaurs ir ievērojams ar saviem pagājušā gadsimta 60. gados radītajiem modernisma stilā ieturētajiem porcelāna šķīvjiem, kurus līdz pat 27. septembrim nu iespējams aplūkot mākslinieka simtgadei veltītajā izstādē Nesasietie sapņi. Dekoratīvais porcelāns Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā.
M. Zaurs plašākai Latvijas sabiedrībai galvenokārt pazīstams kā tēlnieks, kura darinātās monumentālās koka skulptūras par folkloras motīviem, teiku un pasaku tēliem kļuvušas par Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un Annas Brigaderes memoriālā muzeja Sprīdīši Tērvetē neatņemamu sastāvdaļu. Mākslinieka radītais porcelāns ir mazāk zināms, tomēr spilgti raksturo autora spēju radoši, savdabīgi un spoži daudzveidot māksliniecisko pieeju šajā dekoratīvās mākslas nozarē.
«Mārtiņš Zaurs atklājas nevis kā tāds sava laika tradicionālais mākslinieks, bet tiešām izteikts modernists ar smalku stila izjūtu. Izstāde saucas Nesasietie sapņi - tas ir paša mākslinieka citāts. Viņš bija interesants, ļoti krāšņs personāžs,» tā par mākslinieku saka Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa. Radošas domas un gara lidojums, atpazīstamais rokraksts, plašās zināšanas un tehniskā meistarība ļauj M. Zauru ierindot starp savdabīgākajiem sava laikmeta māksliniekiem. Autora devums, īpaši dekoratīvā porcelāna jomā, uzskatāms par vienu no spožākajām lappusēm XX gadsimta otrās puses Latvijas dekoratīvajā mākslā.
Izstāde veidota divos līmeņos - muzeja ekspozīcijas 2. stāvā apskatāma mākslinieka sīkplastika, arī lielākas formas porcelāna tēlniecības darbi, kas tapuši laikā no 30. līdz 50. gadiem. Savukārt 3. stāvā aplūkojami 60. gadu stilistikā veidotie darbi - drosmīgi, ar interesantām tēmām, stāsta D. Ļaviņa. Lai gan kompozīciju tematika ir visnotaļ bagātīga, tās vieno globāls, visaptverošs skatījums uz pasaules literatūras un mākslas klasiku (Pērs Gints, Dons Kihots, Rastrelli), interese par kosmiskām parādībām (Kosmosa konstruktors, Sarkanā planēta, Saules aptumsums) un pārlaicīgo ģimenes, mātes un bērna tēmu.
Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma, mākslinieka ģimenes, Pētera Avena, Zuzānu ģimenes, Vitālija Ruskuļa, Nellas Ušakovas un Vitālija Moločko privātajām kolekcijām.