Taču LRA rosinātajai ministra demisijai nav lielākās opozīcijas partijas Saskaņa atbalsta. Tās līderim Jānim Urbanovičam nav informācijas, ka satiksmes ministrs patiešām būtu līdzatbildīgs par notikušo, un te varot rasties jautājums, vai neuzticības izteikšanai varbūt iemesli meklējami A. Matīsa operatīvajā reakcijā, īsā laikā atbrīvojot U. Magoni no valdes priekšsēža amata.
«Ja es kaut ko droši nezinu, tad es negribētu, lai mūs izmanto, iespējams, vēl netīrākā spēlē,» sacīja J. Urbanovičs. Viņa pārstāvētā partija neatbalstīs atsevišķu ministru demisijas, bet būtu gatava balsot par neuzticību visai valdībai, «kas ir pagurusi un kurā viņi viens otram ir apnikuši».
Satiksmes ministra amats ir bijis iekārots visās valdībās, un politiķi ir pieļāvuši - ja būs jauna valdība, tad uz šo posteni uzstātu Zaļo un Zemnieku savienība. Tās bijušais satiksmes ministrs Uldis Augulis tagad vada Labklājības ministriju, un tā nav iekārotākā pozīcija valdībā. No otras puses, ZZS ar satiksmes ministru A. Matīsu ir sapratusies ļoti labi, kam apstiprinājums varētu būt arī ZZS frakcijas vadītāja Augusta Brigmaņa sacītais: «Anrijs Matīss ir profesionāls cilvēks, kuru vērtēju pozitīvi. Viņš bez liekām ārišķībām labi dara savu darbu.» ZZS uz citu kauliem neko nebūvēšot. Ja A. Matīss jutīšoties par kaut ko atbildīgs, tad pats aiziešot, jo «viņš ir tāds cilvēks», piebilda A. Brigmanis. Tiesa, viņš uzteica arī Latvijas Reģionu apvienību, kura protot veidot savu tēlu un noturēt reitingu virs piecu procentu barjeras, jo nepārtraukti par sevi atgādina, «trāpot uz pareizajām stīgām».
Satiksmes ministrs A. Matīss Dienai atzina, ka neredz pamatu atkāpties, jo nevienā no minētajiem gadījumiem nav tiešas ministra atbildības. «Opozīcija modri norāda uz valdības neveiksmēm, bet mēs operatīvi noreaģējām un veicām nepieciešamos pasākumus,» sacīja ministrs, kurš nav varējis paredzēt U. Magoņa rīcību, taču uzreiz veicis izmaiņas valdes vadībā. Ministrs atzina, ka gadījums ar airBaltic apkalpi ir neparasts, kad ir runa par lielu ekipāžas bezatbildību, bet arī šeit tiekot veikti pasākumi, lai pastiprinātu kontroli un nepieļautu šādas situācijas nākotnē. Premjere Laimdota Straujuma aģentūrai LETA ir atzinusi, ka valsts tēlu minētie gadījumi nespodrina, taču viņa neredz A. Matīsa atbildību par to, «ka kāds ir pieņēmis kukuli».
Uz vaicāto, vai opozīcijai nevarētu būt kādi slēptāki mērķi, aktualizējot problēmas satiksmes nozarē un sagatavojot augsni pārmaiņām tās vadībā kādā nākamajā valdībā, ne A. Matīss, ne Vienotības frakcijas vadītājs Kārlis Šadurskis neņēmās atbildēt. A. Matīss piekrita, ka cīņa par satiksmes ministra amatu ir bijusi visu valdību veidošanas laikā, un tāda paredzama arī tad, ja kādu iemeslu dēļ notiks pārmaiņas, jo mēģinājumi destabilizēt situāciju koalīcijā esot. «Jauna valdība diez vai būs, jo to vēlas tikai Vienotības spice. Zaļo un Zemnieku savienībai to nevajag, jo tā jau tagad ir galvenā valdībā,» uzskata J. Urbanovičs. Arī premjere L. Straujuma ir atzinusi, ka viņa neplāno atkāpties.