Ko mēs, Latvijas iedzīvotāji, varam darīt savā labā, lai šāda situācija neatkārtotos? Manuprāt, lieliska alternatīva ir krājaizdevu sabiedrības. Privātpersona, uzņēmums vai pašvaldība, ieguldot naudu krājaizdevu sabiedrībā, kļūst par tās paju īpašnieku. Tā kā paju īpašnieki savstarpēji ir biedri, krājaizdevu sabiedrība, izsniedzot aizdevumu, izvērtē naudas ieguldījuma lietderīgumu, taču ar personisku pieeju un cilvēcīgiem nosacījumiem, nevis ar bezpersonisku mērķi paņemt no cilvēka visu, ko vien iespējams paņemt.
Krājaizdevu sabiedrības veiksmīgi darbojas Vācijā, Francijā, Itālijā, Īrijā, Austrijā un Nīderlandē, un pieredze rāda, ka tās ir liels atspaids tieši reģionu tautsaimniecības attīstībā. Teicams piemērs ir Īrija. Savulaik vairākos Īrijas reģionos tautsaimniecības nozare bija panīkusi. Iedzīvotāji devās peļņā uz Ameriku, savukārt reģionos, no kurienes viņi nāca, tika izveidotas krājaizdevu sabiedrības, kur iedzīvotāji ieguldīja nopelnīto naudu. Tieši šie ieguldījumi veicināja tautsaimniecības attīstību konkrētajos reģionos.
Arī Latvijai šāds solis būtu ekonomiski lietderīgs, tas veicinātu Latvijas lauku reģionu attīstību. Latvijai paraugs var būt arī Lietuva, kur veiksmīgi darbojas un attīstās kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības. Šādi funkcionējot, tām ir lielāks spēks - piemēram, var ieguldīt finanses lielākos projektos un izsniegt iedzīvotājiem kredītkartes, debetkartes.
Latvijā krājaizdevu sabiedrību ir salīdzinoši ļoti maz. Pēc Latvijas Kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību savienības datiem, mūsu valstī darbojas 32 krājaizdevu sabiedrības, kurās ir vairāk nekā 26 000 biedru un ieguldīti 22,67 miljoni eiro. Latvijas likumdošana liedz krājaizdevu sabiedrībām apvienoties, lai veidotu kopēju komersantu. Daudzviet Eiropas Savienības dalībvalstīs darbojas kooperācijas principi - vienas krājaizdevu sabiedrības ieguvums ir visu sabiedrību kopīgs ieguvums. Turpretim Latvijā katrai krājaizdevu sabiedrībai jāspēj savas problēmas risināt individuāli.
Lai Latvijā attīstītos krājaizdevu sabiedrības, vispirms nepieciešama pašu iedzīvotāju spēja izlemt, kur ieguldīt naudu, un reāla rīcība. Protams, nepieciešams arī atbalsts valdības līmenī un izmaiņas likumdošanā. Latvijas Krājaizdevu apvienības ierosinājums ir veikt grozījumus Kredītiestāžu likumā, lai Latvijā varētu veidot kooperatīvo banku, kas piederētu krājaizdevu sabiedrībai, kas savukārt piederētu iedzīvotājiem, uzņēmējiem un pašvaldībām.
Mans ierosinājums Latvijas iedzīvotājiem ir, pašiem veidojot krājaizdevu sabiedrības, ieguldīt un uzkrāt tajās naudu un aicināt politiķus mainīt likumdošanu, lai dotu iespēju krājaizdevu sabiedrībām attīstīties.
Tā ir mūsu iespēja panākt, lai nauda paliktu tepat, Latvijā, un celtu mūsu valsts labklājību.
*Uzņēmējs un politiķis