1993. gads - sākās interneta ēra, pēc 20 gadiem Latvijā gandrīz 70% izmanto internetu ikdienā. 1992. gads - Latvijā parādījās pirmie mobilie tālruņi, mūsdienās 90% iedzīvotāju ir mobilais tālrunis. Gadsimtu mijā viens skatītājs pavadīja pie TV ekrāniem vidēji 4-5 stundas dienā, tagad pusaudži vidēji divas stundas katru dienu pavada, skatoties interneta vietni Youtube. Pirmais iPhone nonāca pārdošanā 2007. gadā, šodien vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju ir viedtālrunis. Tā varētu turpināt vēl un vēl. Pateicoties bezgalīgai informācijas pieejamībai, katra nākamā jaunā tehnoloģija ienāk mūsu dzīvē aizvien straujāk. Ja kādreiz jēdziens early adopters jeb pirmie jaunumu izmēģinātāji bija svarīgs daudziem ražotājiem, tad šodien tas vairs nav aktuāli - mēs visi ļoti ātri pieņemam un izmēģinām jaunas lietas un tehnoloģijas, ja mums tās šķiet noderīgas ikdienas dzīvē.
Tomēr, domājot par saviem klientiem, cik no mums pievērš uzmanību šai attīstībai? Iedomājieties, cik daudz lietu, mantu, pakalpojumu nokļūst patērētāju uzmanības lokā tāpēc, ka visi esam pastāvīgi «pieslēgti» lielajai un arvien augošajai informācijas plūsmai, kas nonāk mūsu datoros, tālruņos, arī TV un preses izdevumos. Turklāt tie nav vairs tikai vārdi un cipari. Kāds kolēģis nesen ironizēja, ka mobilajos tālruņos redzamā zaļās un sarkanās klausulītes ikona jaunajai paaudzei nav saprotama, jo daudzi jaunieši nemaz nav redzējuši telefonu ar klausuli.
Vai ražotāji un pakalpojuma sniedzēji ir gatavi straujajām pārmaiņām? Piemēram, tam, ka jebkura jauna lieta tirgū jāievieš maksimāli ātri un jābūt gatavam tam, ka produkta dzīves cikls var izrādīties stipri īsāks, nekā aprakstīts ekonomikas grāmatās. Vai tam, ka gada sākumā sagatavotais biznesa un mārketinga plāns jāmaina jau pēc sešiem mēnešiem, jo laikmets ieviesīs savas korekcijas. Jārēķinās, ka informatīvā telpa nav vairs tikai Latvija un tuvējās kaimiņvalstis, bet gan visa pasaule, un kāds ASV aizsākts trends var ļoti ātri pārņemt arī Latvijas iedzīvotāju prātus. Šodien uzņēmējam jābūt ļoti elastīgam un gatavam piemēroties jebkurai jaunai situācijai, turklāt arī mārketingā. Latvijai šajā ziņā ir teorētiska priekšrocība - mēs esam neliela ekonomika, tātad vieglāk transformējama jauniem paradumiem.
Tam, kāds būs nākotnes patērētājs, jāmeklē atbildes jau šodien. Minēšu, ka drīz reklāmai, kādu mēs to zinām šodien, pienāks gals, jo tā nevarēs sasniegt mērķauditorijas ar «vecajām» metodēm. Atļaušos prognozēt, ka Latvijā mums aizvien vairāk parādīsies ļoti atšķirīgas mērķauditorijas un katra no tām dzīvos «savā pasaulē». Ikvienam uzņēmējam jābūt gataviem tam, ka būs jāvelta vairāk laika un resursu, lai uzrunātu šīs dažādās grupas, pretējā gadījumā to izdarīs kāds cits.
*Reklāmas aģentūras Adell vadītājs