Uz minēto ziņu fona neizprotami disonēja veselības ministra mažors par ievērojamajiem sasniegumiem, ar ko jālepojas, - revolūcija cīņā ar hepatītu, onkoloģiskās modrības ausma un tā joprojām. Ko tas dod, ja nevaru veikt pirmo soli atveseļošanās procesā - operatīvi veikt veselības izmeklēšanu? Poliklīnikas reģistratūras tantiņas janvārī sacītais «varu pierakstīt uz oktobri» skan tāpat kā bezbiļetnieka atbilde kontrolierim «par biļeti samaksāšu, kad saņemšu algu», neizkāpjot no trolejbusa, kurš dodas tālāk savā maršrutā.
Tomēr kā cilvēkam, kas seko politiski ekonomiskajiem procesiem valstī, man radās apjausma, ka, iespējams, jau tik traki nav un, izmantojot Nacionālā veselības dienesta informatīvos kanālus, es operatīvi atradīšu iespēju noskaidrot sava ķermeņa un prāta likteni. Vienkārši ministrs savā ikdienas publiskajā retorikā izmanto citus akcentus, lepojoties ar uzvarām citos karalaukos, kas, viņaprāt, varētu palīdzēt turpināt ministrēšanu arī jaunajā valdībā. Par pašiem pamatiem, kas patiesi svarīgi tautai, pastāstīt un izskaidrot laikam piemirsts.
Kad tauta apjautīs ziņās dzirdētā patieso ietekmi un sāks celt traci, ministrs modīsies, operatīvi kārs pie lielā zvana ierēdņus un no kanceles sludinās, ka pie visa vainīga neveiksmīgā komunikācija. Kā parasti! Savukārt ierēdņi, kā zināms, dara tikai to, ko viņiem liek.
Šis stāsts ir par komunikāciju - komunikāciju publiskajā sektorā, kura, ja atskatāmies uz teju visām lielākajām publiskās pārvaldes blamāžām, vienmēr bijusi pie visa vainīga. Manā skatījumā, patiesā problēma slēpjas divās lietās.
Pirmkārt, valsts pārvaldē eksistē divu līmeņu un divu ātrumu komunikācija, kas nereti savā starpā nesalāgojas: politiskā jeb ministra un viņa PR padomnieku veidotā un ierēdnieciskā jeb ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļu izpildītā. Otrkārt, komunikācijas sekmju spogulis ir sabiedrisko attiecību struktūrvienības atrašanās ministrijas hierarhijā jeb attālums līdz lēmumu pieņemšanas galdam. Tas, cik tālu ir ministrijas pīāristi no vadības, visbiežāk atkarīgs no divu cilvēku izpratnes par komunikācijas nozīmi savā darbā - no ministra un valsts sekretāra. Nevar gan noliegt, ka valsts pārvaldes sabiedrisko attiecību sektorā strādā gudri un visnotaļ jauki cilvēki.
Tāpēc ir apsveicama Valsts kancelejas atsaucība Latvijas Sabiedrisko attiecību kompāniju asociācijas aicinājumam sākt diskusiju par komunikācijas nozīmi valsts pārvaldē, kuras pirmais raunds notiks jau februāra vidū.
* Latvijas Sabiedrisko attiecību kompāniju asociācijas padomes loceklis, LEAD. Korporatīvā komunikācija partneris