Gan Polijas, gan Krievijas varasiestādes turpina izmeklēt lidmašīnas nokrišanas iemeslus. Polijas puse uzskata, ka galvenā vainīgā katastrofā ir lidaparāta ekipāža - to apliecina nupat noplūdinātie sarunu ieraksti no pilotu kabīnes -, taču daļu vainas noveļ arī uz krievu gaisa satiksmes kontrolieriem. Krievijas izmeklētāji pilnībā nolieguši kontrolieru atbildību.
Piloti nepaklausīja
Polijas delegācija, kuras sastāvā bija L. Kačiņskis ar kundzi, Polijas Centrālās bankas prezidents, bruņoto spēku komandieris un daudzas citas augsta ranga amatpersonas, 2010. gada 10. aprīļa rītā ar lidmašīnu Tu-154M devās uz Krieviju, lai piedalītos piemiņas pasākumā par godu 70. gadadienai kopš Katiņas slaktiņa, kad padomju karaspēks bez tiesas sprieduma nošāva 22 tūkstošus Polijas armijas virsnieku.
Lidaparātam bija paredzēts nosēsties Smoļenskas militārajā lidlaukā, virs kura torīt bija bieza migla. Krievijas izmeklētāji apgalvo, ka lidlauku apkalpojošie gaisa satiksmes kontrolieri aicinājuši lidmašīnas ekipāžu doties uz Maskavu vai Baltkrievijas galvaspilsētu Minsku, bet piloti neesot paklausījuši, jo kāds no delegācijas uz viņiem izdarījis spiedienu.
Liktenīgā piezemēšanās mēģinājuma laikā sliktās redzamības dēļ lidaparāts atradies pārāk zemu, tāpēc aizķēris koku galotnes, ietriecies zemē un sašķīdis gabalos, kas tika izmētāti vairāku simtu metru rādiusā. Visi lidmašīnā esošie 96 cilvēki gāja bojā.
Mudināja nosēsties
Krievijas izmeklētāji secinājuši, ka lidmašīnas avāriju izraisīja sliktie laikapstākļi un poļu pilotu kļūdas. Arī Polijas veiktajā izmeklēšanā atzītas pilotu kļūdas, bet daļēji tiek vainota arī Smoļenskas lidlauka neatbilstība standartiem un Krievijas gaisa kontrolieru nolaidība.
Polijas Militārā prokuratūra, kas izmeklē lietu, 27. martā izvirzīja apsūdzības diviem Smoļenskas lidlauka aviodispečeriem, kuru darbības esot veicinājušas prezidenta lidmašīnas nogāšanos. Krievijas varasiestādes atbildējušas, ka neesot pamata runāt pat par minimālu gaisa kontrolieru atbildību notikušajā.
Šonedēļ Polijas medijos tika noplūdināti jauni avarējušās lidmašīnas pilotu kabīnes balss ierakstu atšifrējumi. Tie apstiprina Krievijas izmeklētāju iepriekš apgalvoto, ka L. Kačiņska delegācijas pārstāvji mudinājuši pilotus nosēdināt lidmašīnu, neraugoties uz nelabvēlīgajiem laikapstākļiem.
15 minūtes pirms katastrofas pilotu kabīnē atradies Polijas Ārlietu ministrijas diplomātiskā protokola vadītājs, kurš ekipāžai sacījis: «Mēs mēģināsim [nosēsties], līdz mums izdosies.» Savukārt 40 sekundes pirms lidaparāta nokrišanas kabīnē ienākušais Polijas gaisa spēku komandieris Andžejs Blasiks teicis: «Jūs to izdarīsiet bez problēmām.»
Poļu mediji arī apgalvo, ka neilgi pirms avārijas lidmašīnas piloti vairākas reizes mēģinājuši apklusināt kādu, kurš atradies kabīnē vai tās tuvumā. Atšifrējumos citēti izteikumi, kas liecina, ka lidmašīnā lietots alkohols.
Polija jau kopš 2010. gada neveiksmīgi cenšas atgūt no Krievijas avarējušās lidmašīnas atlūzas un melnās kastes. Polijas ārlietu ministrs Gžegožs Shetina pagājušajā nedēļā paziņoja, ka saskata «politikas elementus» Krievijas atteikumā atdot atlūzas. Krievijas Izmeklēšanas komiteja paziņojusi, ka atlūzas ir lietiskie pierādījumi, kas paliks Krievijā līdz izmeklēšanas beigām.
Vaino sprādzienu
Saistībā ar lidmašīnas nokrišanu ik pa brīdim parādījušās dažādas sazvērestības teorijas, ar kuru tālāku izplatīšanu cītīgi nodarbojies L. Kačiņska dvīņubrālis Jaroslavs un viņa vadītā konservatīvā opozīcijas partija Likums un taisnīgums, kas aviokatastrofā vainojusi valdošo partiju Pilsoniskā platforma un Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Pirms dažiem gadiem J. Kačiņskis paziņoja, ka prezidenta lidmašīna esot uzspridzināta.
Arī vācu žurnālists un rakstnieks Jirgens Rots uzskata, ka Smoļenskas aviokatastrofa nenotika pilotu kļūdas dēļ, bet bija plānota slepkavība. Šonedēļ tabloīdā Bild publicētajā intervijā J. Rots paziņoja, ka katastrofā vainojams Krievijas Federālais drošības dienests (FDD).
Pie šāda secinājuma viņš nonācis pēc tam, kad iepazinies ar «slepenu pārskatu», ko priekšniecībai sagatavojuši Vācijas Federālā izlūkošanas dienesta darbinieki. Dokumentā esot rakstīts, ka kāds FDD virsnieks Polijas prezidenta lidmašīnā ievietojis trotila lādiņus, kurus varēja detonēt ar tālvadības ierīcēm. Viņam esot palīdzējuši Varšavas lidostas darbinieki.
J. Rots gan atzīst, ka viņam nav nesatricināmas ticības šī pārskata uzticamībai.