Es piedalos arī ielūgumu, galda karšu un visās pārējās mazajās lietās, kas attiecas tieši uz kāzu vizuālo valodu. Tas ir arī būtiskākais, ar ko atšķiras kāzu florists no kāzu dekoratora. Protams, šodien ir grūti nošķirt šos jēdzienus, jo floristi ir attīstījušies un daudzi no viņiem piedāvā servisu ar pilnu kāzu noformējuma komplektu,» stāsta Baiba Prindule, kura nodarbojas ar telpu dekorēšanu un strādā par stilisti vairākos žurnālos.
Puķes un zelta ziloņi
Dekorators domā gan par pakaramajiem, uz kā stāv kāzu kleita, gan to, kā sadāvinātos ziedus veiksmīgi iekļaut kopējā noformējumā. «Mūsu pakalpojumu klāstā ir floristika, ielūgumu, galda karšu izgatavošana, arī krēslu pārvalku noma, auto noformējums un tā tālāk. Rūpējamies par vienotu stilu kāzās - tā ir vienkāršāk, nekā dažādām iestādēm saskaņot visu savā starpā,» atklāj dekoru darbnīcas Svētku rezidence īpašniece Edita Gvazdviauskaite. «Jaunie pāri un viņu vēlmes ir ļoti dažādas. Es gribu veidot noformējumu ar neierastām formām un dekorācijām. Man patīk uz galda likt zelta ziloņus. Mums ikdiena ir tik pelēka, ka, manuprāt, uz svētkiem vajag atļauties kādu ekstravaganci,» domā Baiba. Kāzu virpulī viņa griežas jau ceturto vasaru un saka - viņas mīļie viņu vasarās tikpat kā neredz. «Es pārvācos uz dzīvi mašīnā,» kāzu dekoratore smejas. Floristu un kāzu noformētāju ir daudz, taču lielākā daļa atzīst - darba pietiek visiem, un profesionālākajiem reklāma iet pašu labāko mārketinga taciņu, proti, no mutes mutē. Līgavas iesaka tālāk, un aģentūras uzmeklē. Cik izmaksā kāzu noformēšana, esot grūti pateikt, viss atkarīgs no izvēlētās vietas, tēmas, izmantotajiem materiāliem un pāra iespējām. «Kāds vēlas vāzītēs pa vienam ziediņam, cits pasūta uz galda vairākas kompozīcijas par 80 eiro - izmaksas ir tikpat dažādas kā cilvēku raksturs,» skaidro Svētku rezidences īpašniece.
Individualitāte
Runājot par tendencēm, kāzu dekoratores ir vienisprātis - modē ir individualitāte! Baiba novērojusi, ka maltītēm biežāk sāk izvēlēties garos galdus apaļo vietā un izmantot furšeta galdus jeb uzkodu stacijas. Tas nozīmē nevis iespiest kartupeļu šķīvi starp dekorācijām, bet gan veidot atsevišķus galdus ēdieniem, kur viesi paši iet un izvēlas, ko viņi grib. Parunājas ar citiem, socializējas pie kopgalda un katrs iet uz savu vietu un ceļ glāzes kopīgam tostam. Krāsās dominē zaļumi un balti ziedi, dūmakaina gaisotne un eikaliptu virtenes. Edita savukārt ievērojusi, ka cilvēki mazāk seko modei, vairāk izvēlas noteiktu tēmu vai krāsas. Piemēram, rudzupuķes - tad tās ir pušķos, dekoros, galda karšu noformējumā un tā tālāk. Tiem, kas precas ceriņziedu laikā, aktuāla ir violetā krāsa, ceriņi kompozīcijās, nereti arī vidē, jo aizvien vairāk esot to pāru, kas ceremoniju vēlas rīkot brīvā dabā. «Dekoratoram ir vieglāk noformēt tradicionālu telpu. Nestandarta risinājumi ir komplicētāki un bieži arī dārgāki,» piebilst Edita.
«Modē ir dabīgi, nepiespiesti, dzīvespriecīgi, viegli, mežonīgi pušķi, kompozīcijas, paspūruši mati, pelēki uzvalki un krāsainas līgavu kleitas… tā mums potē ārzemju blogi, ar neparastām svinību vietām, ceremonijām, saskaņotiem viesiem: desmit līgavas māsām vienādās kleitās un līgavaiņa brāļiem krāsainās zeķēs. Bet lielākoties visas šīs bildes ir fotosesijas, ar ko nozare pelna naudu! Tās nav reālas kāzas. Jūs nevarat prasīt viesiem Latvijā, lai viņi atnāk vienas tonalitātes sarkanās drēbēs. Jūs nevarat prasīt, lai vecmamma nes baltas lizantes, ja viņai pagalmā aug sarkanas dālijas! Iespējams, viņa jau no vasaras sākuma ir tās gatavojusi mazmeitas kāzām. Reālā dzīve ir tālu no fotogrāfijām, tālu no blogiem un Pinterest un noteikti labāka,» uzskata B. Prindule.