Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Riska nauda starptautiskajam biznesam

Inovatīviem uzņēmumiem ar starptautiskas izaugsmes potenciālu, kas orientēti uz eksportu, bet kam trūkst naudas biznesa sākšanai vai attīstībai, viena no reālākajām iespējām iegūt finansējumu ir riska kapitāla piesaiste. Ieguvumi ir finansējums bez ķīlas un privātā nodrošinājuma, ko pieprasa komercbankas, savukārt relatīvais zaudējums - 20% līdz 50% uzņēmuma daļu atdošana riska kapitālistam, kurš tās pārdod vidēji pēc pieciem līdz septiņiem gadiem saskaņā ar tā brīža tirgus novērtējumu.

Dienas aptaujātie uzņēmēji, kuri piesaistījuši riska kapitālu, gan atzīst, ka zināma procenta uzņēmuma daļu zaudēšanu neuzskata par traģēdiju, jo ieguvumi esot lielāki, turklāt bez investīcijām attīstīties XXI gadsimtā ir ļoti sarežģīti.

Neinteresē vietējais tirgus

Riska kapitāla fondi ir bizness, kurā vai nu visu zaudē, vai iegūst miljonus. Latvijā riska kapitāla fondi salīdzinājumā, piemēram, ar ASV vai Skandināviju ir samērā jaunas finanšu institūcijas, kuru darbība sākās vien pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū. Līdz 2013. gada beigām riska kapitālu ir saņēmuši 44 uzņēmumi, no tiem 28 agrīnās attīstības stadijā. Atšķirībā no komercbankām riska kapitāla fondi iegulda naudu daudz riskantākos projektos, ja vien tajos saskata straujas izaugsmes iespējas un redz starptautisko potenciālu.

Viens no riska kapitālistu visbiežāk lietotajiem terminiem par, viņuprāt, perspektīviem uzņēmumiem ir mērogojamība. Tas nozīmē, ka uzņēmumam ir iespējas daudzkāršot jeb multiplicēt savu darbību, to izvēršot vairākos tirgos. Komercbankas, izsniedzot kredītu, maksimāli nodrošinās pret risku šo naudu zaudēt, prasot gan nodrošinājumus, gan ķīlas, un tās ir imūnas pret biznesa veiksmēm un neveiksmēm, savukārt riska kapitālists faktiski riskē tikpat daudz kā uzņēmējs. Jo riska kapitāla fondi neprasa nekādu nodrošinājumu, bet gan uzņēmuma daļu īpatsvaru, tā sevi sasaistot ar konkrētā uzņēmuma likteni. Veiksmes gadījumā riska kapitālists savu naudu atgūst ar desmitkārtīgu atdevi, bet neveiksmes gadījumā to zaudē neatgriezeniski.

Riska kapitāla fonda BaltCap, kurš Baltijas reģionā strādā kopš 1995. gada, asociētais direktors Jānis Praņēvičs Dienai stāsta, ka, investējot uzņēmumos to agrīnajā stadijā, no 10 investīcijām trīs līdz četras tiek zaudētas, četras ir «pa nullēm», savukārt divas ir veiksmīgas un ir ar pietiekami lielu atdevi. Par to liecina arī starptautiska mēroga secinājumi. Investīcijām nobriedušos uzņēmumos šī proporcija esot labāka, jo tie jau ir veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, kuriem tikai nepieciešamas investīcijas izaugsmei un darbības izvēršanai. J. Praņēvičs kā galvenos kritērijus, kuri tiek izvirzīti uzņēmumiem, lai tie varētu piesaistīt riska kapitālu, min spēju iekarot globālo tirgu un daudzkāršot savu darbību. «Riska kapitālistiem interesants ir bizness, kurš potenciāli var kļūt savā nišā par lielu starptautisku spēlētāju. Mūs neinteresē uzņēmumi, kuri orientējas tikai uz vietējo tirgu. Mūsu ambīcijas ir miljonu bizness,» norāda BaltCap asociētais direktors Jānis Praņēvičs.

Palīdz ar ekspertīzi

Perspektīvākās nozares, kurās riska kapitālisti redz potenciālu ieguldīt, ir informācijas tehnoloģijas (IT), farmācija, biotehnoloģijas. Tie ir biznesa virzieni, kuri, J. Praņēviča vārdiem runājot, var strauji augt bez milzīgiem kapitālieguldījumiem un ir balstīti uz intelektuālo potenciālu.

Taujāts, pēc kādiem kritērijiem izvēlas projektus, kuros ieguldīt, BaltCap pārstāvis bilst, ka ļoti svarīga ir projekta īstenotāju komanda. Tai jābūt pieredzējušai, ar labu reputāciju un pats galvenais - starptautiski konkurētspējīgai. Tas gan nenozīmējot, ka riska kapitālu nevar piesaistīt gados jauni cilvēki vai iesācēji biznesā. Izšķirošais ir izglītība, ideja un jau paveiktais. J. Praņēvičs arī uzsver, ka pārsvarā uzņēmuma īpašniekiem tiek atstāta kontrolpakete, lai viņi būtu ieinteresēti uzņēmuma peļņā un nepārtaptu par algotiem darbiniekiem.

Riska kapitāla fonda Imprimatur Capital Fund, kurš nodarbojas ar uzņēmumu finansēšanu to agrīnā stadijā, investīciju analītiķis Mārtiņš Lasmanis stāsta, ka investīcijas tieši agrīnā stadijā ir daudz riskantākas, taču arī atdeve veiksmes gadījumā ir lielāka. «Projektu skaits, kurus izskatām, ir pietiekami liels, taču, protams, tas varētu būt vēl lielāks. Tā, piemēram, šogad esam izskatījuši 54 projektus, no kuriem 60% bija tieši no Latvijas. Mēs atšķirībā no komercbankām uzņēmumiem palīdzam ar savu ekspertīzi, piemēram, ar finanšu un uzņēmuma vadību. Mums ir arī savi partneri Londonā, kas palīdz ar pārdošanas kanāliem. Imprimatur neinvestē tradicionālās nozarēs, mūs interesē nozares ar augstu pievienoto vērtību - elektronika, jaunie materiāli, informācijas tehnoloģijas un tamlīdzīgi. Kritēriji projektu izvēlei ir idejas unikalitāte, tirgus mērogs, intelektuālais īpašums un biznesa modelis, kuru var replicēt vairākos tirgos.»

M. Lasmanis uzsver, ka, vērtējot uzņēmēju komandu, viņš pieredzi nevienādo ar darba stāžu. Svarīga ir izglītība un paveiktās iestrādnes. «Tie laiki, kad uzņēmuma īpašnieks viens pats ar saviem līdzekļiem varēja attīstīt nopietnu biznesu, ir pagājuši. Pašlaik, ja uzņēmums grib būt globāli konkurētspējīgs, bez investīcijām no malas neiztikt,» pārliecināts M. Lasmanis.

Bagāts, nevis karalis

Uzņēmuma Blue Bridge Technologies, kas izstrādā un realizē jaunus un efektīvus IT risinājumus procesu modernizācijai un pakalpojumu pieejamībai, valdes priekšsēdētājs Andrejs Strods stāsta, ka par riska kapitāla fondu piesaisti izšķīries, jo nav bijis pieejams bankas finansējums - trūka prasītā nodrošinājuma. «Ar to, ka jāatdod uzņēmuma daļas, samierinājāmies, jo nebija citu iespēju. Ar sadarbību esam apmierināti. Riska kapitāla fonda cilvēki bija vērtīgi un pieredzējuši kolēģi. Lai gan jāsaprot, ka tavā vietā neviens neko nedara. Mums bija trīs ieguldījumu raundi - 2011., 2012. un 2013. gadā. Ieguldījumu termiņš ir pieci līdz desmit gadi, un domāju, ka atdeve noteikti būs. Mūsu uzņēmuma vērtība ir augusi. Tā ka varu teikt, ka riska kapitāla piesaiste ir cienījama iespēja, kuru noteikti var izskatīt.»

Uzņēmuma Primekss, kas nodarbojas ar betona grīdu ražošanas tehnoloģiju izstrādi, līdzīpašnieks Jānis Ošlejs gan atzīst - ja būtu iespējams dabūt bankā finansējumu, pie riska kapitālistiem nebūtu vērsies. Par uzņēmuma daļu atdošanu J. Ošlejs teic īsi - uzņēmējam jāizšķiras, vai tas grib būt bagāts vai karalis. Uzņēmējs arī atzīst, ka ar sadarbību ar riska kapitāla fondu ir apmierināts. Ieguldījumu termiņš jau ir pagājis, un fonds savas uzņēmuma daļas ir pārdevis, un, kā teic J. Ošlejs, fonds ir ļoti labi nopelnījis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Riska kapitāls Latvijā

Aktīvi darbojas četri riska kapitāla fondi uzņēmumiem izaugsmes stadijā - Expansion Capital, FlyCap, ZGI Capital, BaltCap,
Viens riska kapitāla fonds uzņēmējdarbības sācējiem - Imprimatur Capital.
Līdz 2013. gada beigām riska kapitālu piesaistījuši 44 uzņēmumi, no tiem 28 agrīnā stadijā.
Riska kapitāla fondu ieguldītās summas svārstās no 35 000 eiro uzņēmumam agrīnā stadijā līdz 2 752 500 eiro uzņēmumam izaugsmes stadijā.
Riska kapitāla fondi priekšroku dod uzņēmumiem ar starptautisku izaugsmes potenciālu.
Riska kapitāla fondu prasītās uzņēmuma daļas - 25%-50%.
Vidējais ieguldījumu termiņš - 5 līdz 7 gadi.
Perspektīvākās ieguldījumu nozares - kokapstrāde, metālapstrāde, iekārtu un aprīkojuma ražošana, ķīmijas industrija, farmācija, transports, IT pakalpojumi, atkritumu pārstrāde, poligrāfija, enerģētika.
Galvenie kritēriji - mērogojamība, starptautiskas izaugsmes potenciāls, spēja ātri augt.
Baltijas vadošais riska kapitāla investors BaltCap 2014. gadā ir piesaistījis 85 miljonu eiro kapitālu. No šī kapitāla investīcijām uzreiz būs pieejami 81,5 miljoni eiro.
Avots: Latvijas Garantiju aģentūra

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Atā, atā!

Nez, kā gan viņai tagad klājas? Kā jūtas? Vai kā netrūkst? Es spītīgi turpinu interesēties par lietām un cilvēkiem, kas ir pazuduši no mediju dienaskārtības








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?