Valsts apsūdzības uzturētājs trešdien, uzstājoties tiesā, paziņoja, ka visās N. Savčenko inkriminētajās apsūdzībās viņas vaina ir pilnībā pierādīta. Prokurors prasīja tiesai piespriest N. Savčenko brīvības atņemšanu uz 23 gadiem, vēsta Meduza.io.
Vaino žurnālistu nāvē
Ukrainas Gaisa spēku vecākā leitnante un helikoptera pilote N. Savčenko 2014. gada vasarā pievienojās brīvprātīgo bataljonam Aidar, kas piedalās Ukrainas Aizsardzības ministrijas «pretterorisma operācijā» pret Krievijas atbalstītajiem separātistiem Austrumukrainā.
N. Savčenko advokāti apgalvo, ka 17. jūnijā kaujas laikā Luhanskas apgabalā viņu sagūstījuši promaskaviskie kaujinieki. Pēc sešām dienām ukrainiete «uzradās» Krievijas dienvidu pilsētā Voroņežā, kur viņu arestēja.
Krievijas Izmeklēšanas komiteja apsūdzēja N. Savčenko par līdzdalību divu Krievijas valsts telekanāla Rossija korespondentu nogalināšanā Austrumukrainā tajā pašā dienā, kad viņu sagūstīja separātisti. Žurnālisti tikuši apšaudīti netālu no vietas, kur notvēra N. Savčenko.
«Pielietojot savas prasmes un aprīkojumu, Savčenko paziņoja par žurnālistu atrašanās vietu. Izmantojot Savčenko nosūtītās koordinātas, uz viņiem tika raidīti ne mazāk kā seši šāvieni,» prokurora vakar tiesā teikto atreferē BBC.
N. Savčenko aizstāvji medijiem un tiesai uzrādījuši Ukrainas Drošības dienesta iegūtus mobilo telefonu datus, kas apliecinot, ka N. Savčenko jau stundu pirms žurnālistiem liktenīgās apšaudes bija sagūstīta.
Ukrainiete arī apsūdzēta nelikumīgā Krievijas robežas šķērsošanā. Apsūdzības puse apgalvo, ka viņa brīvprātīgi ieradusies Krievijā, izliekoties par kara bēgli. N. Savčenko pārstāvji stāsta, ka viņu pret pašas gribu kaimiņvalstī nogādājuši krievu specdienestu aģenti, raksta izdevums Daily Telegraph.
Negaida attaisnošanu
Tiesas prāva pret N. Savčenko sākās pērn. Ukraina un rietumvalstis viņai izvirzītās apsūdzības uzskata par safabricētām un aicinājušas Krieviju atbrīvot N. Savčenko, kura jau vairākkārt ir pieteikusi badastreiku. «Bads ir mans vienīgais ierocis cīņā pret Krievijas varasiestāžu cietsirdību,» N. Savčenko rakstīja vēstulē, ko nesen publicēja viņas advokāti.
N. Savčenko māsa Vira šonedēļ paziņoja, ka Nadija esot gatava atteikties arī no ūdens, ja pēc tiesas sprieduma paziņošanas viņu desmit dienu laikā nenogādās atpakaļ Ukrainā. «Viņa neplāno iesniegt apelāciju un negaidīs Krievijas Augstākās tiesas spriedumu, jo šajā valstī nepastāv taisnīgums,» V. Savčenko sacīja ziņu aģentūrai Associated Press.
Arī N. Savčenko aizstāvji netic, ka tiesas spriedums būs taisnīgs. «Doņeckas tiesai nav nekādu pilnvaru attaisnot Savčenko. Neviens tai nedos tādas tiesības, pat par spīti pierādījumiem viņas nevainībai,» viņas advokāta Marka Feigina teikto pēc kārtējās tiesas sēdes februārī citē raidsabiedrība CBC News. «Lēmums tiks pieņemts Kremlī, ņemot vērā tā politiskās intereses. Lēmums netiks pieņemts tiesā atbilstoši taisnīgumam, kam būtu jāpastāv šādās vietās.»
Doņecka atrodas tūkstoš kilometru attālumā no Maskavas, kas, kā uzskata N. Savčenko advokāti, apliecina Krievijas varasiestāžu vēlmi tiesas procesu noslēpt no sabiedrības acīm, lai gan patiesībā galīgais lēmums tikšot pieņemts Maskavā. «Krievijā ir iecienītas paraugprāvas. Tā ir gandrīz vai tradīcija kopš Staļina laikiem,» uzskata N. Savčenko aizstāvis Iļja Novikovs. «Spriedumu nerakstīs tiesneši. Tas ir uzrakstīts Maskavā.»