«Daugavpils Marka Rotko centrā pagājušajā nedēļā atklāja piecas jaunas izstādes, kas sasaucas ar dabas, mākslas un dzīves briedumu,» stāsta Rotko centra vadītāja vietnieks Māris Čačka.
Formāta un satura ziņā izstādes ir ļoti dažādas. Bet kā pirmo M. Čačka iesaka Ķīpsalas keramiķu izstādi: «Tā ir būtiska vairāku iemeslu dēļ. Ķīpsalas keramika Rīgā attīstījās, pateicoties latgalietim Staņislavam Kaļvam. Šobrīd Ķīpsalas keramiķu ieguldījums Latvijas mākslā ir laikmetīgās keramikas spogulis.» Aplūkojamo darbu autores - Inese Āboliņa, Skaidrīte Cihovska, Violeta Jātniece, Izabella Krolle, Kornēlija Ozoliņa, Silvija Šmidkena - ir vārdi, kas izskanējuši tālu.
Ļoti nozīmīga, pēc M. Čačkas domām, ir arī gleznotājas Dainas Dagnijas izstāde Sievietes spēks un mīlestība. Izstāde iezīmē mākslinieces radošās darbības būtiskākos posmus, parādot arī agrīnos darbus no 60. līdz 70. gadiem - Okinavas perioda kompozīcijas: krāsainus, dzīvīgus un tajā pašā laikā simboliskus tēlus. 80. gados D. Dagnija pievērsās politiskiem notikumiem - karam Afganistānā, bēgļiem. «Viņa pati izcietusi bēgles gaitas. Ir arī stāsts par viņas ģimenes likstām,» komentē M. Čačka. Savdabīgs ir mākslinieces govju cikls, kur risināta sievietes būtības un nozīmības tēma. «Viņa gan nav feministe, bet runā par to, ka sieviete var padarīt tikpat daudz, cik vīrietis. Var diskutēt, bet noliegt nevar. Dainas Dagnijas darbi burtiski staro, ļaujot uzsmaidīt. Kādā no intervijām māksliniece uz jautājumu - vai viņa glezno ar taisnām līnijām? - bija smejoties teikusi, ka neesot kubiste.»
Rotko centrā atvērta arī dāņu mākslinieka Benta Holšteina izstāde Ferweh. Mākslinieks attēlo galvenokārt dabu, iedvesmojoties no saviem daudzajiem ceļojumiem un parādot savu ļoti personisko dabas elementu interpretāciju. Viņš nepārtraukti eksperimentē ar jauniem materiāliem, un viens no viņa nesenajiem jaunatradumiem ir glezniecības apvienošana ar fotoattēliem uz alumīnija. «Lai arī Holšteinam ir vairāk nekā 70 gadu, viņš aktīvi glezno, ceļo. Tie nav burtiski ceļojumi, bet gan sajūtu vīzijas,» teic M. Čačka un spriež, ka arī Holšteina daiļradē var atrast paralēles ar Latgali. Viņa gleznieciskums un tiešums caur lakonisku izteiksmes veidu un minimālismu sasaistās ar Marka Rotko mākslu. «Tomēr mūsu projektos nav būtiski meklēt saites ar Latgali. Viens no centra uzdevumiem ir vienlaikus eksponēt Latvijas mēroga, reģiona un pasaulē atzītu mākslinieku darbus, integrējam arī emigrācijā esošu mākslinieku izstādes. To attiecinu uz Dainas Dagnijas daiļradi,» skaidro M. Čačka. Viņš aicina pagūt apskatīt arī Latvijas fotogrāfijas vecmeistara Leonīda Tugaļeva kultūras cilvēku portretu klasiski melnbalto izstādi un vācu mākslinieces Marijas Maijeres izstādi Ziedēšanas laiks.