Raksturojot gaidāmo NATO samitu Velsā, A. Bērziņš norādīja, ka tas «dos skaidru vēstījumu par kolektīvās drošības stiprināšanu. Mēs veiksim konkrētus pasākumus, lai nodrošinātu karaspēka klātbūtni, infrastruktūru un vadības struktūru Baltijas reģionā». Uzrunājot B. Obamu, Latvijas prezidents izteicās, ka ASV prezidenta atbalsts - Eiropas valstu drošības iniciatīva - ir ļoti nozīmīgs mūsu reģiona drošībai. «Es esmu pārliecināts, ka ASV Kongress pieņems šo likumprojektu bez kavēšanās. Pateicos ASV par militāru klātbūtni Baltijas reģionā. Mēs uzņemsim ASV karaspēku un bruņojumu Latvijā tik ilgi, cik tas būs nepieciešams,» A. Bērziņa teikto atreferē Valsts prezidenta Preses dienests.
B. Obama, piedaloties kopīgā preses konferencē ar Igaunijas prezidentu Tomasu Hendriku Ilvesu, apstiprināja, ka Baltijas valstīs un Polijā tiks pastiprināta ASV gaisa spēku un izpletņlēcēju vienību klātbūtne. ASV prezidents atgādināja, ka tiek izstrādāti Baltijas valstu reģiona aizsardzības plāni un Vašingtona vēlas dot nepārprotamu signālu Krievijai, ziņo LETA.
«Mēs runājam arī par jaunu iniciatīvu, kas paredzēs palielināt ASV līdzdalību reģionā,» norādīja Obama, piebilzdams, ka Igaunijā varētu tikt izvietota papildu rotējoša gaisa spēku vienība. Tomēr Baltā nama saimnieks neko neteica par pastāvīgu jaunu NATO militāro bāzu izvietošanu reģionā, par ko pirms vizītes runāja amatpersonas.
B. Obama minēja Igauniju kā piemēru pašas ieguldījumam kolektīvajā drošībā, kuram vajadzētu sekot arī citām NATO dalībvalstīm. Igaunija līdz ar ASV ir starp tām četrām alianses dalībvalstīm, kas atbilstoši saistībām aizsardzībai atvēl vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Uzrunājot igauņu studentus, ASV prezidents paziņoja, ka aliansei jādod «nepārprotama atbalsta vēsts» Ukrainai. Viņš arī vienlaikus aicināja visas NATO dalībvalstis nopietnāk izturēties pret saviem pienākumiem, kas izriet no to dalības aliansē.
Latvijas Aizsardzības ministrija ir bijusi informēta, ka ASV varētu Igaunijā izvietot papildu rotējošo gaisa spēku vienību. Pēc šādas vienības nosūtīšanas uz Igauniju Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ar to sadarbosies, aģentūrai LETA pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins.