Latvija ir saņēmusi pēdējo OECD komitejas atzinumu par gatavību pievienoties šai organizācijai, līdz ar to pievienošanās tehniskās sarunas ir noslēgušās, vēsta Ārlietu ministrija (ĀM). «Valdības pūliņi ir novērtēti - OECD Korporatīvās pārvaldības komiteja novērtējusi Latvijas progresu korporatīvās pārvaldības un valsts kapitālsabiedrību pārvaldības jomā un atzinusi Latvijas gatavību ieviest OECD standartus šajā jomā. Tādējādi Latvija saņēmusi pozitīvus formālos atzinumus visās - 21 - komitejās, kurās tika vērtēta Latvijas atbilstība OECD standartiem un labajai praksei,» sociālajā tīklā Facebook.com vakar rakstīja Ministru prezidents Māris Kučinskis.
«Iestāšanās process organizācijā pierādījis, ka dalība OECD nav bijis pašmērķis kā dalība kārtējā starptautiskajā organizācijā, bet gan instruments, kā valstij uzlabot savas politikas gandrīz ikvienā ekonomikas vai sociālajā jomā. Esam saņēmuši vērtīgas rekomendācijas, kuras atsevišķos gadījumos bijušas spēcīgs stimuls iekšējām reformām,» uzsver ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.
Gandarījumu par OECD sniegto atzinīgo novērtējumu pauž arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK). «Latvijas finanšu sektora uzraudzības institūcija ir patiesi gandarīta par OECD vairāku komiteju pozitīvajiem atzinumiem, kas skar arī finanšu sektora regulējuma novērtējumu - rekomendāciju ieviešanā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, kā arī Latvijas paveikto labākās prakses ieviešanā korporatīvajā pārvaldībā,» Dienai izklāsta FKTK pārstāve Ieva Upleja.
Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis Dienai skaidro, ka iestāšanās OECD valstij uzliek augstāku latiņu dažādu, to vidū ekonomisko, procesu sakārtošanā. Runājot par ieguvumiem, ko Latvijai dod iestāšanās šajā organizācijā, A. Jarockis uzsver divus faktorus: «Pirmkārt, Latvijai pavērsies iespēja sadarboties ar tādiem Eiropas investoriem, kuriem ir augsti kvalitātes standarti. Var teikt, ka Latvija varēs diversificēt ārvalstu investorus. Otrkārt, no Latvijas kā no OECD dalībvalsts tiks gaidīti augsti standarti daudzās jomās, kas likumsakarīgi novedīs pie tautsaimniecības sakārtošanas aizvien labākā līmenī. Tas savukārt dos signālu starptautiskajām kredītreitingu aģentūrām, un nākotnē pozitīvā virzienā varētu tikt mainīts Latvijas starptautiskais kredītreitings.»
«Dalība OECD Latvijai ļaus paskatīties uz sevi vērtējoši un iedziļināties smalkajā mehānismā, ko sauc par ekonomiku. Saistībā ar iestāšanos OECD tiks veikta ekonomikas datortomogrāfija, bet tas, kā tās rezultātus pratīsim izmantot, būs atkarīgs no mums pašiem,» uzskata SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Viņš arī uzsver, ka lielākais izaicinājums Latvijai ir sasniegt valstu, kurās ilgtermiņā ir ievērojami augstāka iedzīvotāju labklājība, dzīves līmeni. D. Gašpuitis arī norāda, ka par nepilnībām un kļūdām Latvijas tautsaimniecībā tiek runāts gadiem, bet svarīgi ir ne tikai apzināties trūkumus, bet arī atrast veiksmes formulu, kas ļautu panākt strauju ekonomikas izaugsmi un būtisku sabiedrības pārticības pieaugumu. «Latvijai iestāšanās OECD pavērs iespējas nokopēt turīgāko valstu pozitīvo pieredzi,» norāda makroekonomikas eksperts un uzsver, ka dalību OECD «var salīdzināt ar uzņemšanu kādā prestižā klubā - pēc iekļūšanas tajā var tikai «zīmēties», bet var arī izmantot ieguvumus, ko dod iespēja pārņemt attīstītāko valstu zināšanas un prasmes».
Lai Latvija saņemtu uzaicinājumu kļūt par 35. organizācijas dalībnieci, nepieciešams OECD Padomes lēmums, bet nākamais solis pēc šī lēmuma būs pievienošanās līguma parakstīšana, skaidro ĀM. Līgumu par Latvijas pievienošanos organizācijai varētu parakstīt OECD Ministru padomes sanāksmē jūnija sākumā, vēsta LETA.