Iepirkšanās internetā Latvijā nav nekas jauns, taču, ja tāda iespēja ir arī lielveikalu tīklā, aiz tās stāv vesela komanda, kas ik dienas staigā pa veikalu un «iepērkas» klientu vietā, preču grozos sakomplektējot visu, kas pasūtīts. Zane ir viena no šādiem darbiniekiem, tiesa, nu jau pakāpusies elektroniskās tirdzniecības maiņas vadītājas amatā.
Juriste un smalkmaizītes
Darbs internetveikalā E-maxima.lv Zanes uzmanību piesaistīja brīdī, kad viņa pirms četriem gadiem pārcēlās no Daugavpils uz Rīgu. Taču karjeras sākuma plāni gan viņai saistījās ar pilnīgi citu jomu.
Zane ir no Līvāniem un pēc vidusskolas iestājās Daugavpils Universitātē, lai studētu tiesību zinātni. «Tolaik likās, ka jurists būs ļoti nepieciešama profesija un būšu ļoti veiksmīgi izvēlējusies, ka viss būs skaisti, būs interesants darbs. Diemžēl dzīve ieviesa savas korekcijas, darbiņu profesijā neizdevās atrast. Ja būtu izdevies, es noteikti būtu palikusi šajā jomā,» Zane stāsta. Tiesa, trīs juriskonsulta prakses viņa izgāja - visvērtīgākā bijusi Valsts ieņēmumu dienesta Latgales reģionālajā iestādē. Par spīti neveiksmēm, Zane uzskatīja, ka jurista izglītība dzīvē noderēs, tāpēc vēlāk ieguva arī profesionālo maģistra grādu tieslietās Rēzeknes Augstskolā. Augstskolās apgūtais nu esot vērtīga bagāža, kas palaikam tiešām noder, arī valodu zināšanas tiek izmantotas.
Sapratusi, ka jurista darbs rokā nedodas, Zane kļuva par konditori SIA Iki (tagad - SIA Palink) veikalā. Pie šī darba palīdzēja tikt jau iepriekš iegūtā pieredze - Zane vienu vasaru bija pastrādājusi Daugavpils Maiznīcā Dinella (tagad - a/s Latvijas maiznieks), kurā veidoja mīklas izstrādājumus, fasēja produkciju, komplektēja pasūtījumus. «Tur ļoti daudz ko apguvu, arī to, kā pielāgoties vienlaikus daudziem un dažādiem darbiem,» Zane atceras.
Konditora darbs gāja pie sirds un no rokas - Zane teic, ka četru gadu laikā arī neapnika, jo tā bijusi sava veida relaksācija. Pīrādziņu un smalkmaizīšu cepšana viņai ir arī vaļasprieku sarakstā - līdzās peldēšanai, Latvijas apceļošanai un draugu satikšanai. Lai gan uz darbu bija agri jāceļas un tajā jāpavada ilgas stundas, bijis interesanti. «Apguvu prasmi komunicēt ar visdažādākajiem cilvēkiem. Strādāju arī pie vitrīnas, fasēju un izkārtoju plauktos izcepto produkciju, un vienmēr atradās kāds, kurš par kaut ko ļoti interesējās: kas ir šajā un kas - tajā produktā, vai vakar tas nebija citāds? Tas palīdzēja izstrādāt sava veida iejūtību, sapratni pret dažādiem cilvēkiem, kuri veikalā ne vienmēr ieradušies labā garastāvoklī. Bija kāda kliente, kura bulciņas katru dienu pārsvēra - vai nav lielākas vai mazākas nekā vakar,» Zane stāsta.
Kārtībai jābūt
Pārceļoties uz Rīgu, Zani piesaistīja komplektētāja vakance E-maxima.lv, taču no tās atturēja iespējamā strādāšana nakts maiņās. «To īsti negribējās. Meklēju tālāk un atradu darbu beķerejā. Taču drīz sapratu, ka tas tomēr nav mans sapņu darbs, un ar acs kaktiņu turpināju sekot līdzi E-maxima.lv vakancēm.» Kad parādījās sludinājums, ka uzņēmums meklē operatoru, Zane nosprieda - interesanti, darbs ar cilvēkiem, vajag pamēģināt! Pieteicās, tika pieņemta, apmācīta un sāka strādāt.
Internetveikala operatora ikdiena lielākoties paiet pie telefona un datora, Zane stāsta. Jākomunicē ar klientiem, jāatbild uz viņu jautājumiem, jāapzina pasūtījumi un jānodod tie tālāk komplektētājiem. Tieši viņi ir tie, kas ņem rokās pasūtīto preču sarakstus, apbruņojas ar lielajiem ratiem, uz kuriem kastēs satilpst astoņu klientu pasūtītais, un dodas «šopingā» pa Maxima veikalu. Bet, ja pasūtījumu daudz, kā tas mēdz būt, piemēram, uz svētkiem, komplektēšanā talkā nāk visi internetveikala darbinieki, kas tobrīd ir darbā.
Zane no operatores nu jau kļuvusi par maiņas vadītāju, un tagad viņa kontrolē, cik operatīvi, kārtīgi un precīzi strādā ap 20 pasūtījumu komplektētāji, uzrauga divu operatoru darbu, kā arī veido maršrutu plānus, pēc kuriem šoferi izvadā pasūtījumus. Zane sevi sauc par diezgan liberālu priekšnieci, kas nāk cilvēkiem pretī, ja vien arī viņi izrāda interesi strādāt. «Kārtībai gan ir jābūt - ja tās nav, varu pateikt arī ko stingrāku. Ja kādam uznācis slinkuma periods, tad arī jāpaaudzina,» Zane smaida un stāsta, ka citu vadīšana laikam gan darbā ir tas grūtākais. Katrs ir citāds, katram mēdz būt savi baltie un melnie periodi, bet klienti no tā visa nedrīkst just neko - viņiem viss jāsaņem vajadzīgajā laikā, apjomā, kvalitātē. «Man patīk, ka šajā darbā vienmēr ir interesanti, katra diena - piedzīvojums. Klienti ir dažādi, viņu vēlmes un pasūtījumi - dažādi, tāpat nekad nezini, kādā noskaņojumā darbā ieradīsies darbinieki,» Zane saka.
Pasūta smago un neērto
No lielajiem lielveikalu tīkliem Latvijā savs internetveikals patlaban ir tikai Maxima. Tas darbojas jau vairāk nekā trīs gadus. Zane stāsta, ka pircēji šo iespēju izmanto arvien aktīvāk, un mēneša laikā ir vairāki tūkstoši pasūtījumu. Pārtikas un nepārtikas preces cilvēki internetā pērk vienlīdz daudz, vairāk pasūta tādas lietas, kas ir smagas vai izmēros neērtas, - dārzeņus, ūdeni, sulas, suņu un kaķu barības maisus un mājdzīvnieku sausās tualetes, tualetes papīra un autiņbiksīšu iepakojumus u. c. «Tikko bija arbūzu pasūtīšanas periods - cilvēki ņēma pa padsmit kilogramiem, ko panest nevar, bet apēst var,» saka Zane. Internetveikalu īpaši iecienījuši tie, kas ikdienā ir piesieti pie mājas, - jaunās māmiņas, cilvēki ar īpašām vajadzībām. Arī pensionāri. Reiz kāda kundze pasūtījusi 400 kg kartupeļu visai ziemai un pie viena palūgusi šoferim daļu no tiem uzreiz nonest pagrabā.
E-maxima.lv pamazām paplašinās ārpus Rīgas robežām un pieņem pasūtījumus arī no Jūrmalas, Ādažiem. Attīstības virzienā raugās arī Zane. Jautāta par nākotnes plāniem, viņa teic, ka redz sevi vadošā amatā - tas patīk un, liekas, arī padodas. «Man gan vēl ir maza pieredze, bet jūtu, ka palēnām notiek izaugsme. Šeit strādājot, arī ir labas iespējas attīstīties.»