Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā -2 °C
Sniega pārslas
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Spriedīs par kodolmateriālu aizsardzību pret teroristiem

Teroristu centieni iegūt kodolmateriālus un plāni sarīkot uzbrukumus kodolobjektiem būs viens no centrālajiem jautājumiem, ko vakar Vašingtonā atklātajā kodoldrošības samitā šodien un rīt apspriedīs vairāk nekā 50 pasaules valstu vadītāji. Valstu rīcībā joprojām ir liels daudzums radioaktīvo materiālu, bet ne visur to aizsardzība ir visaugstākajā līmenī, tāpēc ir nopietni riski, ka tie var nonākt nepareizajās rokās.

Šis ir jau ceturtais kodolsamits sešu gadu laikā, un tas notiek tikai nedēļu pēc terora aktiem Beļģijā un Ziemeļkorejas nesenā kodolizmēģinājuma. Šādas regulāras valstu tikšanās 2009. gadā ierosināja ASV prezidents Baraks Obama, kura administrācija 2010. gadā Vašingtonā organizēja pirmo samitu. 2012. gada tikšanās norisinājās Seulā, pirms diviem gadiem - Nīderlandes pilsētā Hāgā.

Ievērojami krājumi

Samita dalībnieki, kuru vidū būs arī Lielbritānijas, Kanādas, Indijas, Francijas, Itālijas, Ķīnas, Dienvidkorejas un Japānas līderi, runās par nepieciešamību samazināt augsti bagātināta urāna un atdalīta plutonija krājumus, kuri var tikt izmantoti kodolieroču ražošanā.

Pēdējos gados šajā jautājumā ir panākts progress, jo vairākas valstis ir samazinājušas vai likvidējušas kodolmateriālu krājumus. Piemēram, Japāna šomēnes ASV nodos plutonija krājumus, no kuriem varētu radīt aptuveni 50 kodolbumbu. Ukraina 2012. gadā atbrīvojās no vairāk nekā 200 kilogramiem augsti bagātināta urāna, no kura varētu saražot vismaz astoņas atombumbas.

Tomēr priekšā vēl ir daudz darāmā. Neatkarīgo kodolekspertu grupa (International Panel on Fissile Materials) pērn publicēja ziņojumu, kurā teikts, ka globālie augsti bagātinātā urāna un atdalītā plutonija krājumi ir ekvivalenti 200 tūkstošiem atombumbu, kuru kopējā jauda būtu tikpat liela kā bumbai, ko 1945. gadā amerikāņi uzmeta Japānas pilsētai Hirosimai. Lielākie krājumi ir Krievijas un ASV rīcībā.

Sanāksmē spriedīs arī par to, kā uzlabot kodolmateriālu aizsardzību. Augsti radioaktīvi materiāli nelielos daudzumos tiek uzglabāti universitātēs, slimnīcās un citās iestādēs, kur tie ne vienmēr tiek pienācīgi aizsargāti. ANO paspārnē strādājošā Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) kopš deviņdesmito gadu vidus reģistrējusi gandrīz 2800 gadījumu, kad kodolmateriāli ir nelikumīgi pārdoti, neatļauti uzglabāti vai pazuduši. No 168 IAEA dalībvalstīm tikai 15% esot paveikušas visu nepieciešamo, lai pienācīgi aizsargātu šos kodolmateriālus, raksta The New York Times.

Netīrās bumbas

Atsevišķa kodolsamita sadaļa tiks veltīta Sīrijā un Irākā bāzētajam teroristiskajam grupējumam Islāma valsts (IV), kas ir uzņēmies atbildību par uzbrukumiem pērn Francijā un 22. martā Briselē, un nepieciešamajiem piesardzības darbiem, lai nepieļautu ķīmisko un kodolieroču nonākšanu IV rīcībā. Ir pamats uzskatīt, ka IV ir ieinteresēta iegūt kodolmateriālus.

Beļģijas policija, veicot kratīšanas saistībā ar 13. novembrī Parīzē notikušajiem terora aktiem, uzgāja aptuveni desmit stundu garu videomateriālu, kurā redzams viens no Beļģijas Kodolenerģijas izpētes centra vadošajiem pētniekiem. Centrā glabājas ievērojams daudzums augsti bagātināta urāna.

Pagājušajā nedēļā medijos parādījās ziņa, ka divi Beļģijas Dulas atomelektrostacijas darbinieki 2012. gadā aizgājuši no darba un devušies uz Sīriju, lai pievienotos tobrīd vēl plaši nezināmajai IV. Viņu komandieris esot bijis Beļģijas pilsonis Abdelhamīds Abauds, kurš tiek uzskatīts par vienu no Parīzes terora aktu organizētājiem.

Eksperti netic, ka, tiekot pie radioaktīvajiem materiāliem, IV spētu radīt kodolbumbu, bet ir bažas, ka grupējums mēģinātu izstrādāt tā sauktās netīrās bumbas. Par tādām dēvē sprāgstierīces, kas sastāv no parastām ķīmiskajām sprāgstvielām un radioaktīvajiem materiāliem. Pēc uzsprāgšanas tās apkārtējā vidē var radīt plašu radioaktīvo piesārņojumu.

Kodolterorisma uzbrukums «radītu politiskus, ekonomiskus, sociālus, psiholoģiskus un vides postījumus visā pasaulē, lai arī kur tas notiktu», norāda ASV prezidenta administrācija.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?