Ikdienā sastopoties ar MVU sektora uzņēmējiem un izsniedzot mikrokredītus valsts atbalsta MVU kreditēšanas programmā, redzams, ka biznesa vidē, īpaši MVU segmentā, pieaug emocionālā spriedze, kas saistīta ar neziņu. Šī neziņa un nedrošība par rītdienu uzņēmējiem apgrūtina attīstības plānošanu, tā ietekmējot visu biznesa sektora attīstību. Nevar teikt, ka uzņēmēji negribētu attīstīties vai mainīt esošos noieta tirgus. Tieši pretēji. Ir acīmredzams, ka uzņēmēji vēlas attīstīt biznesu, paplašināties, investēt un apgūt jaunus virzienus. Cilvēkiem ir plāni un arī skaidri biznesa redzējumi, kurus, ja vērtē atrauti no starptautiski politiskās situācijas, var uzskatīt par normāliem, vidēja riska attīstības plāniem. Taču reālā dzīve nenotiek «uz papīra», tāpēc, līdzko plāni jāvērtē starptautiskās ekonomiski politiskās situācijas kontekstā, aina iegūst citas aprises.
Cilvēki emocionālā līmenī jūtas nedroši un nepārliecināti par rītdienu. Vai dažādu ārvalstu starptautisko attiecību rezultātā netiks ietekmēti noieta tirgi kādā valstī? Kā tas izpaudīsies? Kuras ir tās valstis, ko izmaiņas visvairāk var ietekmēt? Jautājumu un neskaidrību uzņēmējiem ir daudz. Tā rezultātā daudzos uzsāktos attīstības projektos iestājusies nogaidīšana: projekti ir iesaldēti, gaidot, kā situācija attīstīsies, un meklējot papildu informāciju nākotnes prognožu izteikšanai.
Gribu uzsvērt, ka šajā gadījumā tiek runāts par MVU sektoru, nevis lielajiem uzņēmumiem, kuriem - lai gan arī pastāv minētās problēmas - tomēr situācija ir pilnīgi cita: gan partneru jomā, gan tirgus izpētes resursu jomā. Mazajam uzņēmējam sākta sadarbība ar «nepareizu» ārvalstu partneri - vai tāpēc, ka konkrētajā valstī sākas notikumi, kas negatīvi ietekmē partnera biznesu, vai tāpēc, ka pats partneris kļūst par upuri sava citā valstī esošā partnera problēmām - var būt ar ļoti komplicētām sekām.
Protams, visi apzinās, ka Latvijai kā mazai valstij ir ierobežotas iespējas ietekmēt notikumus globālajā biznesā. Te gan atzinīgi jāvērtē fakts, ka Latvija šobrīd ir ES prezidējošā valsts, jo tas nodrošina jaunu iespēju perspektīvas.
Kā zināms, MVU un mikrouzņēmumiem pašreizējā ekonomiskajā situācijā grūti piesaistīt finansējumu, jo arī potenciālie aizdevēji, apzinoties dažādus riskus, ļoti piesardzīgi tos izvērtē. Tāpēc, ka daudzos gadījumos kredītdevēji mēdz atteikt kredīta izsniegšanu, radīta valsts mikrokreditēšanas programma ar vienkāršotāku aizdevuma saņemšanas procedūru. Lai gan izsniegto kredītu skaits aug, uzņēmēju emocionālo nedrošību nevar nepamanīt. Iespējams, nesenā ekonomiskā krīze daudziem uzņēmējiem bijusi skarba pieredze, un viņi vairs nevēlas riskēt. Vērojama piesardzība un plānu rūpīgāka izvērtēšana.
* SIA Grand Credit valdes loceklis