Vērienīgi. Krāsaini. Daudzveidīgi. Tie ir pirmie vārdi, ko gribas teikt, ieejot izstāžu zālē Arsenāls, kur skatāma 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles izstāde Daudzveidība vienotībā/Diversity&Unity. Tās atklāšanā gluži kā pie Bābeles skanēja dažādas valodas - latvieši, poļu, angļu, lietuviešu, zviedru, somu, franču, japāņu, krievu. Visus māksliniekus vieno radošums. Izstādes kuratorei, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta krājuma darba vadītājai Veltai Raudzepai šis ir gandarījuma brīdis, kad divu gadu organizatoriskais darbs kulminē ar vērienīgu un nozīmīgu izstādi, starptautisku konferenci.
Ar tekstilmākslu V. Raudzepa ir saistīta kopš studiju laikiem. «Mans bakalaura darbs bija par Rūdolfu Heimrātu un viņa radošo darbu. Maģistra darbs - par ziemeļvalstu tekstilmākslu.» Viņa aizrautīgi stāsta par latviešu tekstilmākslas skolu, kam ir stipras saknes un tradīcijas. Lai atceramies, ka agrāk iestādes pasūtīja lielus interjera darbus. Mode mainījusies? «Ir jāmeklē iespējas un ceļi attīstībai. Tekstilmākslai jākļūst par laikmetīgu mākslas veidu. Lai datorizētas fotogrāfijas vietā interjerā nāk gobelēns, kas telpā ienes mājīgumu,» uzskata V. Raudzepa.
Ja liekas, ka pie modernā dizaina klasiskais tekstils nepiestāv, jādodas uz izstādi un jāredz, kā mainījušies materiāli, kā mainījušās tēmas. Darbos ir politiski aktuālas, sociālas, reliģiskas, vēsturiskas, kā arī tīri intīma un personiska pārdzīvojuma tēmas. Tekstilmākslā patlaban ir tik daudz neparastu ideju - klasiskā gobelēna vietā tiek veidoti tekstila skulpturāli darbi, tekstils tiek apvienots ar video utt. Izstādei tā vienkārši nevar izskriet cauri, jo katrā darbā jāiedziļinās, jāizlasa arī mākslinieka vēstījums un stāsts. Pēc starptautiskās žūrijas lēmuma 2015. gada ekspozīcijai tika akceptēti 29 valstu 85 mākslinieki. To vidū ir gan Latvijas skatītājam atpazīstami, gan līdz šim pasaulē zināmu, bet Rīgā neredzētu autoru darbi. Triennālē pēc tradīcijas uzaicināti piedalīties arī divi viesmākslinieki. Latviju šogad pārstāv tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere, bet Lielbritāniju - pasaulē pazīstamais mākslinieks Maikls Brenands-Vuds, kura darbi Rīgā tiek eksponēti pirmo reizi.
Līdztekus galvenajai izstādei izstāžu zālē Arsenāls (līdz 10. jūnijam) norisināsies arī vairākas satelītizstādes. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja telpās - WonderWoman Art Bra (līdz 7. jūnijam). Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā un Rīgas Amatniecības vidusskolā - Latvijas jauno tekstilmākslinieku darbu izstāde Daudzveidība vienotībā: jauno pieteikums (līdz 11. maijam). Notiks arī atsevišķu mākslinieku personālizstādes Vecrīgas galerijās Apsīda, Bastejs, Kultūras un tautas mākslas centrā Ritums.