Latvijas pasta direktors Arnis Salnājs Dienu ieved sūtījumu šķirošanas cehā. Angārā rosās paku šķirotāji, turpat blakus atrodas iekšējais muitas punkts. Kastes ar mazām pakām, kastes ar lielākām, turpat netālu stāv pat aptīts motorollers, kas tuvākajā laikā iepriecinās kādu pircēju Smiltenē, un veļasmašīna, kas tūdaļ tiks vesta uz Madonu. Ne tikai cilvēki atrodas cehā, turpat lēnām, pavisam prātīgā gaitā pastaigājas suns. Tā nav bezmērķīga pastaiga, arī viņš šeit strādā, sūtījumos uzostot aizliegtās vielas, naudu un narkotikas.
Ķīna iekaro uzticību
Kaut gan sūtītāju vidū ir uzņēmēji, lielākoties tās tomēr ir privātpersonas. Tieši Ķīna ir valsts, kas strauji iekaro Eiropas patērētāju uzticību. Sūtījumu skaits no Ķīnas arī Latvijā pieaug. 2014. gadā starptautiski ienākošo sīkpaku skaits sasniedza teju trīs miljonus vienību un salīdzinājumā ar 2013. gadu bija par 83% lielāks. Tālās Āzijas zemes uzņēmēji ir sapratuši, ka viņiem ir izdevīgāk tirgot pa tiešo patērētājam un nav pat vajadzības katrā mazajā Eiropas valstī atvērt veikalu. Internets mijiedarbību padara ļoti ērtu, un, nedaudz piedomājot, uzņēmējiem izdodas atrast risinājumus, lai pircējs justos drošs, ka atnāks tieši tāds produkts, kādu viņš ir gaidījis. «Cilvēki arvien vairāk iepērkas internetā un meklē vietas, kurās to var izdarīt vislētāk, - vai tas būtu mobilais telefons vai mobilā telefona vāciņš, rotas, drēbes un viss cits, ko vien var iedomāties. Ķīnas preču sūtījumus nodrošina tādi giganti kā, piemēram, Alibaba un Taobao. Tie ir radījuši arī Aliexpress, kas strauji izplatās visā pasaulē. Pirms pieciem gadiem visi bija pārliecināti, ka visvairāk internetā tiks pirkti CD diski un grāmatas, bet patērētāji ir sagrāvuši šīs prognozes. Visvairāk tiek pirkti apģērbi. Eiropa no Āzijas atpaliek ļoti izteikti,» atklāj A. Salnājs.
Ķīnas tirgotāji pat gājuši tik tālu, ka pircējs, ievietojot savu fotogrāfiju, var redzēt, kā konkrētās drēbes uz viņa auguma izskatīsies. Tomēr Latvijas pasta vadītājs uzsver, ka galvenais apstāklis, kas rada uzticību, ir tas, ka patērētājs var preci sūtīt atpakaļ un saņemt par pirkumu iztērēto naudu. «Apģērbu sūtījumi ir auguši grandiozos apjomos. Paši uzņēmumi, kas tos tirgo, ir kļuvuši četras piecas reizes lielāki,» piebilst A. Salnājs. Eiropā interneta iespējas samērā plaši izmanto Lielbritānija un Vācija. Nupat Rīgā atvēries populārais veikals Sportsdirect. Līdz šim Latvijas iedzīvotāji ļoti aktīvi pasūtīja no šī Lielbritānijā bāzētā tirgotāja dažādus sporta apģērbus un aksesuārus par zemām cenām. Tagad jāgaida, lai saprastu, cik strauji veikala pieejamība mazinās pasta sūtījumus.
Visu pa gaisu nevar
Šķidrumi, želejas, litija baterijas un mobilie telefoni - tās ir lietas, ko pa gaisa satiksmi nav iespējams sūtīt. Tas mēdz būt pamatīgs šķērslis, jo, visticamāk, šāds sūtījums pienāks ļoti vēlu. Visvairāk paku tiek piegādāts tieši ar lidmašīnām. Tiklīdz kāda lidmašīna nosēžas Rīgas lidostā, Latvijas pasta šķirošanas cehā pienāk jauna sūtījumu krava. Pa dienu cehā cilvēku nav tik daudz, vakarā zāles piepildās un viss apjoms tiek sašķirots pa rajoniem īpašos nodalījumos, naktī šoferis tos izvadā uz konkrētām pasta nodaļām, un jau nākamajā rītā pastnieks klientam atgādā informāciju, ka sūtījumam var doties pakaļ. Kopumā šķirošanas nodaļā strādā 250 cilvēku.
Tā kā nacionālā aviokompānija airBaltic veic visvairāk lidojumu, attiecīgi arī piegādāto sūtījumu skaits Latvijas pastam ir vislielākais. Mazas, dārgas un ļoti vērtīgas kravas - tieši tādas tiek piegādātas ar lidmašīnām. AirBaltic tās veido tikai 0,5% no masas, toties 35% no vērtības. «Mums nav atsevišķu kravas lidmašīnu. Kravas lido turpat, kur lido pasažieri, proti, 60 maršrutos. Kravas nodalījums lidmašīnai ir jebkurā gadījumā - ir vai nav sūtījumi. Ja mēs šo nodalījumu veiksmīgi aizpildām, tā mums ir papildu nauda,» skaidro airBaltic korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags un atklāj, ka aviokompānija pārvadā 700-1000 tonnu mēnesī, gada ieņēmumi mērāmi miljonos. Līdzīgi kā Latvijas pastu, kam airBaltic piegādā apmēram 20% sūtījumu, kompānija apkalpo vēl apmēram 30 klientu. Lielākoties tiek pārvadātas tranzītkravas. Lielākā kravas vienība bijusi pustonnu smaga, tiek sūtītas gan lidmašīnu, gan kuģu rezerves daļas. Pirms pāris gadiem uz Zooloģisko dārzu vesti pat pingvīni. Visu ceļu viņi mitinājušies īpašā nodalījumā, kurā tika nodrošināts speciāls temperatūras un gaismas režīms.