Dienas aptaujātie Rīgas domes un Rīgas satiksmes pārstāvji atzina, ka tur neko nevar darīt. Jau iepriekš ziņots, ka a/s Pasažieru vilciens uzskata - domei jākompensē papildu zaudējumi, kas radušies, pārvadājot iedzīvotājus, kam pienākas bezmaksas biļetes vai atlaides.
Taču ne mazāk par šo problēmu rīdziniekus un īpaši jau citu pilsētu iedzīvotājus interesē, kāda būs braukšanas maksa Rīgas sabiedriskajā transportā nākamgad. Šā gada februārī Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) vienojās ar toreizējo vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Eināru Cilinski (NA) par pagaidu risinājumu, nenosakot diferencētu braukšanas maksu sabiedriskajā transportā rīdziniekiem un citur deklarētajiem iedzīvotājiem, bet vienlaikus vienojoties arī sākt darbu pie grozījumu izstrādes likumā Par pašvaldībām, lai pilnveidotu Rīgas kā galvaspilsētas funkciju uzskaitījumu, piedāvātu risinājumus šo funkciju finansēšanai, tajā skaitā arī izlemjot par biļešu cenu sabiedriskajā transportā.
Rīgas domē Diena uzzināja, ka pie priekšlikumu izstrādes strādā īpaša darba grupa domes izpilddirektora Jura Radzeviča (GKR) vadībā. Izpilddirektora preses sekretārs Uģis Vidauskis zināja teikt, ka šajā grupā strādājot pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), domes Satiksmes departamenta, SIA Rīgas satiksme un citām institūcijām. E. Cilinskis, kurš šobrīd ir VARAM parlamentārais sekretārs, Dienai norādīja, ka finansējums transporta izdevumu kompensēšanai ir panākams, pieņemot izmaiņas pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā. Tomēr politiķis pieļāva, ka risinājumu līdz vēlēšanām panākt neizdosies un acīmredzot par to būs jālemj jau nākamajai valdībai un Saeimai.
Tā kā jautājums par valsts līdzfinansējumu satiksmes nodrošināšanai Rīgā vēl joprojām nav atrisināts, ir grūti prognozēt, vai nākamgad Rīgas dome pēkšņi neatgriezīsies pie idejas par biļetes cenu 1,20 eiro citu pilsētu iedzīvotājiem un 60 centiem rīdziniekiem, kā to bija plānots ieviest jau šogad. Tieši šī iemesla dēļ tika radītas Rīdzinieka kartes, kuru izsniegšana notika lielā stresā, neapmierinātajiem rīdziniekiem stāvot garās rindās. SIA Rīgas satiksme pārstāvis Viktors Zaķis izteicās, ka ir izsniegtas 150 000 rīdzinieka karšu, daļa no tām gan netiekot lietotas. Par pārējām atlaidēm, kas pienākas rīdzinieka kartes lietotājiem, V. Zaķis nekomentēja, jo tā nav uzņēmuma kompetence.
Kā ziņots, rīdzinieka kartes lietotājiem no 1. jūlija stājās spēkā atlaides Rīgas 1. un 2. slimnīcā, Dzemdību namā un zoodārzā. Nesen sociālajos tīklos parādījās informācija, ka Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs rīdzinieka karšu atlaižu dēļ cietis zaudējumus. Zoodārza pārstāve Laura Līdaka Dienai atbildēja, ka viņas rīcībā «tādu datu un signālu nav». Esot gan cita problēma - apmeklētāju skaits šovasar ir bijis mazāks, nekā plānots. L. Līdaka arī pastāstīja, ka zoodārzs saņemot pārmetumus, ka atlaide Rīdzinieka karšu lietotājiem netiek reklamēta. Tā neesot vienīgā lojalitātes karte, kuras lietotājiem piešķir atlaides, tāpēc netiekot reklamēta neviena no tām.
Iepriekš solīts, ka Rīdzinieka kartes pakalpojumu grozs vēl tiks papildināts. U. Vidauskis Dienai atklāja, ka šī jautājuma risināšanai izveidota vēl viena darba grupa - šoreiz bez domes priekšsēdētāja rīkojuma - un arī tā strādā izpilddirektora vadībā. Taču arī par šīs grupas darba rezultātiem pašlaik precīzāku ziņu nav.