Uzskata par teroristiem
Turcijas bruņotie spēki nedēļas nogalē veica intensīvus artilērijas uzbrukumus kurdu Tautas pašaizsardzības spēku (YPG) pozīcijām Alepo reģionā Sīrijas ziemeļrietumos. YPG ir Sīrijas kurdu veidotās Demokrātiskās vienotības partijas (PYD) militārais atzars, kas plašāku atpazīstamību ieguva 2014. gadā, kad palīdzēja aizsargāt Sīrijas ziemeļu pilsētu Kobani, ko bija aplenkuši IV spēki.
Ankara uzskata, ka YPG ir saistīta ar Turcijā aizliegto un par teroristisku organizāciju pasludināto Kurdistānas strādnieku partiju (PKK), kas vairākas desmitgades ar vardarbīgām metodēm ir cīnījusies par kurdu autonomiju Turcijā. Turki baidās, ka YPG apgādā ar ieročiem PKK šūniņas Turcijā un pēc nostiprināšanās Sīrijas ziemeļos varētu uzbrukt Turcijai.
YPG šomēnes ieņēma militāro bāzi, kurā iepriekš saimniekoja teroristiskais grupējums Nusras fronte. Viņi, kā aizsegu izmantojot Krievijas gaisa triecienus, centās ieņemt stratēģiski nozīmīgo Aazāzas pilsētu, ko kontrolē dumpinieki, kas karo pret Sīrijas prezidenta Bašāra el Asada režīmu.
Aazāza un nedaudz tālāk esošā Tal Rifaatas pilsēta atrodas koridorā, kas stiepjas no Turcijas robežas līdz Sīrijas opozīcijas pusē karojošo kaujinieku kontrolētajai Alepo pilsētai, kuru uz zemes apšauda B. el Asada spēki, bet no gaisa - krievu iznīcinātāji. Koridors tiek izmantots, lai apgādātu opozīcijas kaujiniekus.
Aazāza atrodas septiņus kilometrus no robežas ar Turciju, bet Tal Rifaata - 20. YPG sagrābtā militārā bāze atrodas pusceļā starp abām pilsētām. Ja kurdiem izdotos sagrābt Aazāzu un Tal Rifaatu, tad apgādes koridoru vairs nevarētu izmantot, jo YPG cīnās arī pret opozīcijas pusē karojošajiem grupējumiem.
Turcijas premjerministrs Ahmets Davutoglu, kurš vakar apmeklēja Ukrainu, brīdināja, ka turki bargi reaģēs, ja kurdu kaujinieki vēlreiz mēģinās ieņemt Aazāzu. «Mēs neļausim Aazāzai krist,» A. Davutoglu teikto žurnālistiem citē britu raidsabiedrība BBC. Viens no PYD līderiem Salehs Muslims atbildējis, ka kurdi «pretošoties jebkuriem turku iebrukumiem Ziemeļsīrijā».
Damaska sūdzas ANO
Reaģējot uz Turcijas artilērijas uzbrukumiem, Sīrijas režīms vērsies pie ANO ģenerālsekretāra un ANO Drošības padomē. Damaska apsūdzējusi Turciju Sīrijas suverenitātes pārkāpšanā un teroristu atbalstīšanā. «Sīrija izmantos savas likumīgās tiesības atbildēt uz Turcijas noziegumiem un uzbrukumiem un pieprasīs kompensāciju par nodarītajiem postījumiem,» teikts Sīrijas režīma vēstulē ANO.
Diktatora B. el Asada administrācija arī apgalvo, ka Turcija ielaidusi Sīrijā aptuveni simt bruņotu cilvēku, kuri varētu būt «turku karavīri vai algotņi». Londonā bāzētā cilvēktiesību organizācija Syrian Observatory for Human Rights ziņojusi par 350 islāmistu kaujiniekiem, kuriem ļauts caur Turcijas teritoriju nokļūt Sīrijā, lai piebiedrotos dumpiniekiem, kuri karo pret kurdiem Aazāzā un Tal Rifaatā, vēsta AFP.
Turcijas aizsardzības ministrs Ismets Jilmazs noliedzis, ka tiktu apsvērta sauszemes karaspēka nosūtīšana uz Sīriju. Nedēļas nogalē medijos izskanēja informācija, ka Turcija un Saūda Arābija apsverot iespēju iesaistīties sauszemes militārajās operācijās Sīrijas teritorijā.
Savienotās Valstis nepiekrīt savas tuvākās sabiedrotās reģionā Turcijas viedoklim, ka PYD ir teroristiska organizācija. Vašingtona kurdu kaujiniekus uzskata par sabiedrotajiem cīņā pret IV un citiem džihādistu grupējumiem Sīrijā, tāpēc aicinājusi Turciju pārtraukt apšaudīt viņu pozīcijas.
Ironiski, ka Sīrijas kurdus par sabiedrotajiem uzskata ne tikai amerikāņi, kuri atbalsta Sīrijas opozīciju, bet arī B. el Asada galvenā sabiedrotā Krievija. Maskava, palīdzot kurdiem, netieši vēršas pret savu pēdējā laika ienaidnieku numur viens Turciju.