Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un FM nespēju iekasēt nodokļus uzskatāmi parāda 2014. gada taksometru pakalpojumu nozares oficiālais apgrozījums un tā sadalījums pēc nozares spēlētājiem. Pēc VID datiem, 2014. gadā taksometru nozarē strādājošo 2800 taksometru automašīnu kopējais oficiālais apgrozījums 10,7 miljoni eiro, no kuriem zīmola taksometru 162 mašīnas apgrozīja 7,6 miljonus eiro. Tātad nepilni 6% automašīnu nodrošināja 71% no nozares oficiālā apgrozījuma. Kā tas iespējams, un ko ikdienā dara pārējie 2638 taksometri? Nodarbojas ar labdarību? Skaidrs, ka ne!
Atbildība par šādu situāciju un tās ātru risinājumu jāuzņemas finanšu ministrei un VID vadībai. Taču pašlaik vienīgā FM reakcija ir medijos izskanējušais skeptiskais viedoklis par mūsu piedāvāto risinājumu - ieviest patentmaksu katram taksometram. Nodokļu maksātājiem patiešām ir vienalga, kā sauks šo maksājumu. Būtiski ir, lai tas funkcionētu un nodrošinātu godīgas konkurences apstākļus. Tā ir vistiešākā FM kompetence.
Ir skaidri redzams, ka šobrīd nozares sistēma ir neefektīva, nodokļi netiek iekasēti, kas traucē normālai nozares darbībai un godīgai konkurencei. FM atbildība ir ieviest tādu modeli, kas funkcionē - aizliegt taksometram vest pasažierus, ja par tā ekspluatāciju nav pienācīgi nomaksāti nodokļi. Taksometru nozares risinājums tieši šādu modeli jau piedāvā - ja nav veikta nodokļu priekšapmaksa, taksometrs nevar iziet tehnisko apskati un piedalīties satiksmē.
Mums, uzņēmējiem, nav svarīgi, kuros likumos un normatīvajos aktos izmaiņas jāveic. Ja FM nepatīk jēdziens «patentmaksa», lai būtu «nodoklis» vai «obligātā iemaksa taksometru pakalpojumu sniedzējiem». Nav arī lielas nozīmes, vai tas ir papildinājums likumos, vai arī jauns likums. Mēs aicinām FM beigt polemizēt par terminoloģiju un sākt darīt savu darbu - nodrošināt to, ka taksometru nozare maksā nodokļus, radot visiem uzņēmējiem vienādas iespējas strādāt. Tas arī būs punkts gadiem ilgušajos «taksometru karos».
*BalticTAXI nozares konsultants