Modes dizainere Anna Osmuškina, kuras zīmols skaidri redzams fotoattēlos, portālam Delfi skaidrojusi, ka sadarbību ar Valsts prezidentu sākusi samērā nesen. «Tā ir zināma apstākļu sakritība - mēs jau sen sadarbojamies ar šiem žurnāliem, un viņi piedāvāja vienu atvērumu veltīt Latvijas pirmajam pārim,» viņa stāstījusi, piebilstot, ka šī fotosesija būtu jāuztver kā valsti popularizējošs, pozitīvs moments, jo tas kārtējo reizi liek izskanēt Latvijas vārdam ārpus valsts robežām. Viņa arī neuzskata, ka šī publikācija būtu viņas zīmola reklāma. Tomēr uzraksts Anna Osmushkina blakus Vējoņu pāra attēliem ir labi pamanāms.
Prasīs informāciju
Tomēr paliek jautājums, vai šāda dalība konkrēta zīmola fotosesijā atbilst likumam «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā». Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietniece Ilze Jurča Dienai pastāstīja, ka būtu jāizvērtē šis gadījums no divu minētā likuma pantu viedokļa. Runa ir par 13. pantu, kas nosaka dāvanu pieņemšanas ierobežojumus, kā arī 17. pantu, kas nosaka, ka valsts amatpersonai ir aizliegts izmantot savu vārdu reklamēšanai, izņemot gadījumus, kad tas ietilpst šīs valsts amatpersonas amata pienākumos. Diena saņēma arī KNAB pārstāves Lauras Dūšas sagatavotu atbildi rakstveidā, kurā teikts: «Publiski pieejamā informācija nesatur ziņas, kas liecinātu, ka Valsts prezidents būtu pieņēmis dāvanas vai izmantojis savu vārdu reklamēšanai un būtu pārkāpis likumā «Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā» noteiktos ierobežojumus un aizliegumus. Tāpēc birojs pieprasīs papildu informāciju, lai lemtu par pārbaudes uzsākšanas nepieciešamību.»
Valsts prezidenta preses sekretārs Jānis Siksnis Dienai norādīja: «Valsts prezidents un Iveta Vējones kundze sadarbojas ar Annu Osmuškinu un ir iegādājušies viņas dizainētos tērpus. Nekāda veida atlīdzību par dalību fotosesijā ne Valsts prezidents, ne Iveta Vējone nav saņēmuši, fotosesija tika veidota arhīvam.» Jautāts, vai Valsts prezidents ar kundzi ir bijuši informēti, ka viņu fotoattēli parādīsies kopā ar Anna Osmushkina zīmola logo, J. Siksnis atzina, ka fotosesijas laikā idejas par šādu fotogrāfiju izmantojumu neesot bijis, to māksliniece Valsts prezidentam piedāvājusi jau vēlāk, un viņš idejai piekritis. Informācijas par zīmola logo izmantojumu Valsts prezidentam nav bijis. J. Siksnis arī uzsvēra, ka Valsts prezidents ir ievērojis likuma normas: «Valsts prezidents un kundze par iegādātajiem tērpiem ir veikuši samaksu no saviem privātajiem līdzekļiem, viņi nav iebilduši fotosesijas fotogrāfiju izmantošanai un par šo fotosesiju, protams, nav saņēmuši nekāda veida atlīdzību.» Prezidenta pārstāvis arī norādīja, ka tā ir zināma prakse, ka valstu amatpersonas nereti sadarbojas ar pazīstamiem stila konsultantiem un apģērba dizaineriem. Vienlaikus Valsts prezidentam nav bijis nodoma reklamēt vienu konkrētu mākslinieku. «Tik nelielai valstij kā Latvija ir svarīgi lepoties ar saviem sasniegumiem gan mūzikā, mākslā un sportā, gan arī tādā jomā kā dizains,» atbildē Dienai raksta J. Siksnis.
Drīzāk gaumes lieta
Diena aptaujāja politiķus un ekspertus, kuri pēc pašlaik pieejamās skopās informācijas Vējoņu pāra modes demonstrētāju aktivitātes vērtē atturīgi. Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Liepiņa, lūgta komentēt A. Osmuškinas teikto, ka tā ir valsts tēla popularizēšana, Dienai pauda viedokli, ka Latvijas tēls būtu jāpopularizē citādi, lai arī Valsts prezidents ar kundzi ir viena no tēla veidošanas sastāvdaļām. «Bez šī elementa šoreiz varēja iztikt,» teica B. Liepiņa, vienlaikus atzīstot, ka notikušajā arī nesaskata lielu ļaunumu. Domnīcas Providus pētnieks politologs Valts Kalniņš atzina, ka likums nav pārkāpts, ja par fotosesiju nav maksāts, un Valsts prezidentam neesot arī ētikas kodeksa. «Daļēji tas ir gaumes jautājums. Es domāju, ka tā ir diskutējama lieta, cik amatpersonām ir vai nav pieņemami demonstrēt labvēlību konkrētam uzņēmējam,» izteicās V. Kalniņš.
«Tas ir jautājums, vai tas harmonē ar Vējoņa tēlu, ko viņš ir veidojis un kuru viņš plāno veidot. [..] Prezidents sāk migrēt uz dzeltenās preses lappušu virzienu, kur īstenībā nav tā vieta, kur prezidentam ir jāatrodas,» kompānijai LNT izteicies politologs un sabiedrisko attiecību aģentūras Mediju tilts līdzīpašnieks Filips Rajevskis.
Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK) atzina, ka viņam trūkst informācijas, tāpēc šo faktu pašlaik nevērtē ne pozitīvi, ne negatīvi. Pirms dažiem gadiem politiķis pats piedalījies latviešu dizaineru akcijā, kuri aicinājuši Latvijas politiķus fotografēties savos darinājumos. «Jautājums ir, kas ir mērķis. Es toreiz uzskatīju, ka latviešu dizaina popularizēšana ir būtisks mērķis,» izteicās G. Bērziņš.
Neko peļamu Vējoņu pāra fotosesijā nesaskata arī Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR), kura fotogrāfijas joprojām atrodamas Annas Osmuškinas modes nama mājaslapā. Par šo fotosesiju KNAB ierosināja pārbaudes lietu, bet secināja, ka likums nav pārkāpts. Komentējot savu fotosesiju, A. Ameriks pastāstīja, ka viss tajā redzamais apģērbs ir viņa privātais, viņš par šiem attēliem nav maksājis, un arī viņam neviens nav maksājis par piedalīšanos sesijā, turklāt attēlus viņš drīkstot brīvi izmantot, ko arī darījis, piemēram, sniedzot interviju žurnālam 9 vīri. «Ja politiķis nedzer, nepīpē un nav ar lielu alus vēderiņu, kāpēc lai viņš nefotografētos,» uzskata A. Ameriks, kurš ir redzējis Vējoņu pāra fotogrāfijas un atzīst tās par glītām.