Vēlme lielāka par iespējām
Ar lielu vērienu NVA Rīgas filiālē, klātesot labklājības ministram Jānim Reiram (Vienotība) un izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim (Vienotība), tika atklāta elektroniskā pieteikšanās skolēnu darbam vasarā. Pirmie mēģinājumi gan beidzās neveiksmīgi, jo, sistēmā ieejot vienlaicīgi aptuveni 7000 skolēniem, mājaslapa pārtrauca darboties. Viena no strādāt gribētājām ir Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas 9. klases skolniece Marta. Viņa labprāt strādātu par pārdevēja palīgu vai sekretāri, bet piekristu arī sakopšanas un labiekārtošanas darbiem. Meitenei vasarās jāravē ir arī laukos, tāpēc tas nebūtu nekas jauns. Šī arī nebūs pirmā reize, kad Marta strādās. Pērn meitene piedalījusies atkritumu vākšanā un darbu nepeļ - arī tā bijusi laba pieredze. Dienai dodoties prom, Martai gan vēl nav izdevies sistēmā reģistrēties. NVA direktores vietniece Inese Šteina mierina, ka skolēni reģistrēties var līdz augustam, vienlaikus atzīstot, ka lielāka iespēja iegūt darbu ir tiem, kas ātrāk reģistrējas. Prakse gan liecinot, ka daļa skolēnu pēcāk atsakās, tādējādi atbrīvojot vietu citiem.
Šogad skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem ar valsts atbalstu vasaras brīvlaikā varēs strādāt līdz diviem mēnešiem. Valsts dotēs skolēna darba algu 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Līdz šim vasaras nodarbinātības pasākumam ir apstiprinātas 3248 darba vietas, ko piedāvā 294 darba devēji, un NVA aicina tos vēl pieteikties.
Lai gan šoreiz NVA stāsta, ka darba devēji iesaistās vairāk, joprojām tam ir šķēršļi. Gan pirms diviem gadiem, gan tagad Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone Dienai stāsta, ka skolēnu vasaras darbs paredzēts ļoti īsu laiku. Darba devēji ir ieinteresēti piesaistīt darbiniekus uz ilgu laika posmu, nevis vienu mēnesi. Līdz ar to šajā pasākumā vairāk iesaistās sociāli atbildīgi darba devēji. Tāpat vairākās jomās ir grūti skolēniem nodrošināt piemērotus darba apstākļus, kā arī darba devējiem trūkst pilnvērtīgas informācijas. I. Šteina Dienai gan vairāk uzsver atvēlēto finansējumu. Tā pietiek, lai nodrošinātu 4128 darba vietas, tomēr arī tas esot daudz. Savukārt J. Reirs Dienai sola nākamajos gados censties finansējumu šai programmai palielināt. Šogad tas izdevies par 300 darba vietām, bet vairāk budžetā iespēju neesot bijis.
Pašvaldības pašas
Paziņojums Ventspils pilsētas domes mājaslapā liecina, ka NVA Ventspils filiālei šogad iedalītie līdzekļi skolēnu nodarbinātībai ir nepietiekami un nodarbināt būtu iespējams tikai 117 skolēnu. Līdz ar to pašvaldība meklē savus risinājumus. Līdzīgi bijis arī pērn, kad iespēju strādāt pašvaldības līdzfinansētās darba vietās izmantoja 62 skolēni vecumā no 13 līdz 14 gadiem. Arī šogad šāda iespēja būs pilsētā deklarētiem skolēniem no sociāli mazaizsargātām ģimenēm. Tāpat finansējums no pašvaldības puses tiks novirzīts 15 līdz 20 gadu vecu skolēnu nodarbinātībai. Minētā pašvaldības programma gan tiks īstenota tikai tādā gadījumā, ja skolēnu skaits, kas būs pieteikušies dalībai NVA nodarbinātības programmā, būs lielāks un būs pieejamas brīvas darba vietas.
Papildus skolēnus plāno nodarbināt arī citas pašvaldības, piemēram, Liepājā strādāt varēs vēl divsimt 13 un 14 gadu veci bērni. Kā Dienai atzīmē Liepājas Izglītības pārvalde, pamatā pašvaldība iesaistās, lai strādāt varētu arī jaunāki bērni. Šie bērni strādās izglītības iestādēs, sakopjot un labiekārtojot skolas teritoriju. Papildu iespējas piedāvā arī Kuldīgas novada pašvaldība, šogad dodot iespēju strādāt aptuveni 170 jauniešiem. Savukārt Burtnieku novada pašvaldībā papildus NVA programmai varēs strādāt 90 skolēnu vecumā no 13 gadiem.