Ieguvuši nepieciešamo informāciju par pasākumiem, ko Latvija plāno darīt pēc patvēruma meklētāju ierašanās Latvijā, viņi varētu pret pozīciju neiebilst.
Pozīcija vēl būs jāapstiprina Eiropas lietu komisijā, kuras sēde plānota piektdien, apgalvoja tās priekšsēdētāja Lolita Čigāne (Vienotība), lai gan šonedēļ sēde nebija sasaukta un vairāki deputāti šo dienu jau bija saplānojuši. Jautājumā par attieksmi pret Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera jauno plānu, kas paredz starp dalībvalstīm sadalīt ievērojami lielāku patvēruma meklētāju skaitu, situācija Briselē mainās ļoti strauji, un 8. oktobrī paredzētā ES iekšlietu ministru padomes sēde ir pārcelta uz 22. septembri. Tāpēc jau šonedēļ valdībai ir jāpieņem lēmums. Ja Saeimas komisija pozīciju neapstiprinās, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība) uz Briseli brauks bez mandāta.
Plānu veido kopīgi
Pēc sarunām ar Saeimā pārstāvētajām partijām Valsts prezidents Raimonds Vējonis trešdien paziņoja, ka ar rīkojumu ir uzdevis valdībai sadarbībā ar partijām, pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām divu nedēļu laikā sagatavot skaidru valdības rīcības plānu patvēruma meklētāju uzņemšanai Latvijā. Šādu plānu jau gatavo Iekšlietu ministrijas izveidotā darba grupa, kas bija plānojusi valdībā par to ziņot 29. septembrī. Taču jaunās situācijas ietekmē sabiedrība informāciju par to, visticamāk, saņems agrāk.
Ceturtdien ir plānota darba grupas sēde. Zināms, ka Iekšlietu ministrija jau tagad varētu ziņot par pasākumiem, kas attiecas uz tās kompetenci. Taču citas ministrijas tikai šonedēļ iesniegušas informāciju, kā plāno risināt savas kompetences jautājumus. Vilcināšanās galvenokārt attiecas uz ministrijām, par kurām atbildību uzņēmušās partijas, kas līdz šim iebilda pret jauno EK priekšlikumu par izmitināmo bēgļu skaita palielināšanu. Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) apgalvoja, ka ministrija ir prasīto iesniegusi, pieļaujot, ka problēmas rada strīdi, kas ir kura kompetencē.
NA projektu noraida
«Mēs, Latvijas iedzīvotāji, vienmēr esam bijuši līdzcietīgi pret vajātiem un ciešanās nokļuvušiem cilvēkiem, kuri izmisumā vēršas pēc palīdzības. Arī tagad mēs nedrīkstam palikt malā, kad cilvēkiem draud briesmas,» paziņoja Valsts prezidents, kurš pārmeta partijām valstiskās domāšanas trūkumu un centienus vairot savu popularitāti. Uz vaicāto, vai Valsts prezidenta paziņojums nav mudinājis pārvērtēt savu rīcību, labklājības ministrs U. Augulis atbildēja: «Mēs vienmēr esam rīkojušies valstiski.» Tas, vai partijas respektēs R. Vējoņa vēstījumu, pēc L. Čigānes domām, lielā mērā ir atkarīgs no Valsts prezidenta autoritātes.
Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK nav noskaņota mainīt savu viedokli. Viens no tās līderiem Gaidis Bērziņš prezidenta paziņojumā vairāk saklausījis bažas, ka valdībai nav minētā rīcības plāna. Saskaņas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs prezidenta pirmo nopietno vēstījumu vērtē pozitīvi, būdams gandarīts, ka «ne par velti mēs pie viņa aizgājām un pateicām, ka neviens nezina rīcības plānu, un tagad viņš to prasa». J. Urbanoviča balsī bija jūtama neslēpta ironija un pārliecība, ka valdība jau sen ir apsolījusi Eiropas institūcijām savu atbalstu jaunajam plānam un «tagad ir bezjēdzīgi te spriedelēt». Uz vaicāto, kā Saskaņa, kas pēc būtības neiebilst pret bēgļu uzņemšanu, varētu rīkoties Eiropas lietu komisijas sēdē, viens no partijas pārstāvjiem tajā Sergejs Dolgopolovs atkārtoja par nepieciešamību sagaidīt informāciju, kā tiks risināti ar bēgļu izmitināšanu saistītie praktiskie jautājumi.
Jaunā situācija, kurā valdībai ir jāizšķiras dažu dienu laikā, parāda, ka lēmuma pieņemšanu sarežģītu Nacionālās apvienības piedāvātā procedūra. NA iesniedza Saeimā grozījumu Patvēruma likumā, lai noteiktu, ka lēmuma pieņemšanai par patvēruma meklētāju izvietošanu nepieciešams balsojums nevis Eiropas lietu komisijā, bet Saeimas sēdē. Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien noraidīja šo NA deputātu iniciatīvu. Noskaņojums komisijā liecināja, ka par šo projektu uzlabotā redakcijā varētu pat diskutēt, bet balsojumā to atbalstīja tikai NA deputāti un Augusts Brigmanis (ZZS). Taču NA neplāno tik viegli piekāpties un koalīcijā varētu aktualizēt savu priekšlikumu.