Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Vēža apturēšanas sacīkšu ģenerālsponsore - valsts

Zarnu vēzi 65 gadus vecajam Agrim (vārds mainīts) atklāja agrīnā stadijā, taču, kamēr vīrietis sagaidīja savu kārtu uz operāciju, ļaundabīgās šūnas jau bija savairojušās līdz kritiskajai - ceturtajai - stadijai. Tādējādi zaudētāja lomā nonāca ne vien pats Agris, bet arī viņa ārstējošais ķirurgs un valsts veselības budžets - ķirurģiskās iejaukšanās tarifs palielinājās ar katru dienu, ko veicināja audzēja nesaudzīgā izplatīšanās orgānā, izaicinot arī mediķu spējas.

Viena operācija pārciesta, drīzumā paredzēta otra. «Šī vasara man ir norakstīta,» saka slimnieks, un visvairāk žēl viņam esot garām skrienošo saulaino dienu, ko bija ierasts pavadīt dārza darbos savā piemājas saimniecībā Vidzemes jūrmalas pusē. Tās vietā par pagaidu mājvietu kļuvis Latvijas Onkoloģijas centrs (LOC) - Agris uzturoties vienā palātā kopā ar kādu gados vecu vīru, kurš nepārtraukti skatoties Krievijas televīzijas kanālus - tie uzgriezti uz maksimālo skaļumu, jo kaimiņam esot vāja dzirde: «Es pie māsiņām interesējos par iespēju ierādīt man citu palātu, bet viņas varēja piedāvāt tikai tādu, kur jau guļ trīs vīrieši smagā stāvoklī - tad labāk klausos krievu ziņas, nevis kā viņi vaid un sten. Pa dienu uzturos ārā, svaigā gaisā.» Tur Diena viņu arī sastop - sēžam uz soliņa Onkoloģijas centra priekšā un smēķējam: «Jā, arī es biju pārsteigts, kad pirmoreiz ieraudzīju, cik daudzi šeit pīpē! Visvairāk izbrīnīja, ka dakteri staigā garām un neaizrāda - slimnīcā tomēr tādas diagnozes! Bet arī man ārsts nevis ieteica, bet - drīzāk jāsaka - lika saprast, ka, ja visu mūžu esmu smēķējis, tad šajā ārstēšanās posmā labāk nesagādāt organismam lieku šoku un neatmest. To varēs tad, kad izveseļosies.»

Atklāj tikai privātklīnikā

Agris ļoti slavē LOC personālu: «Viņi spēj radīt un uzturēt ļoti labu atmosfēru, lai gan kādam no malas noteikti šķiet, ka šeit visi staigā drūmi savā nolemtībā. Dakteriem - cepuri nost - atsaucīgi, laipni visu izskaidro! Mans ārstējošais ārsts iedvesa pārliecību, ka viss būs labi - ka vēža stadija ir nosacīts jēdziens, un katrs gadījums ir individuāls.» Tomēr ne visi mediķi, ar ko Agris sastapies līdz diagnozes noteikšanai, bijuši uzdevumu augstumos: «Gada sākumā sāku justies slikti, zaudēt redzi. Aizgāju pie acu ārstes - tur ļoti novecojusi aparatūra, viņa pati kundze gados, bet ļoti gudra. Ieteica griezties starptautiskā acu veselības centrā, kur man diagnosticēja tūsku un piedāvāja pamēģināt to novērst ar eksperimentālām amerikāņu zālēm. Viena šprice maksāja 130 eiro - par visu kursu tur atstāju 1500 eiro. Situācija uzlabojās, bet, kamēr biju aizņemts ar acīm, sākās problēmas ar vēderu - sāpes, pastāvīgi aizcietējumi. Aizgāju pie ārstiem Limbažos - nosūtīja uz datortomogrāfiju, sonogrāfiju, taisīja analīzes, bet vainu tā arī neatklāja.»

Agra sūdzības tāpēc vien neesot izzudušas, un viņš devies uz kādu privātklīniku Rīgā, kur, kā tagad atminas, samaksājis ārstam prāvu honorāru un precīzu diagnozi saņēmis pāris minūtēs: «Zarnās iebāza zondi un pateica, ka ir vēzis. Turpat arī ieteica vienu ķirurgu, kurš strādā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) un veicot šādas operācijas. Sazinājos, piekritu mēnesi gaidīt.» Tomēr operācija nenotika - Agris izšķirošajā dienā atteicies gulties zem konkrētā ķirurga skalpeļa: «Mums bija vienvirziena komunikācija - viņa monologs. Tikai norādīja operācijas laiku, bet iepriekš neveica nekādus izmeklējumus, pat nepalūdza slimības vēsturi. Lai arī cik slavens un gudrs šis ķirurgs būtu, es neuzticos tādām metodēm - operēt ar lielu pašpārliecinātību.» Tādējādi Agris pazaudēja vienu mēnesi. Līdz no jauna sarunātajai operācijai LOC nācās gaidīt vēl četrus.

Vīrietis atklāj, ka visa ārstēšanas procesa organizēšana bijusi viņa rokās: «Ja pats neuzņemtos, nemeklētu iespējas, ķirurgus - nebūtu nekā! Neviens līdz tam mani neuzraudzīja, slimības gaitu nekontrolēja.» Vaicāts, vai domājis, kas varēja izprovocēt zarnu audzēju, Agris saka: «Viens dakteris Valmierā man pajautāja - kur dzīvoju un vai apkārt ir apstrādājami lauki. Teicu - jā, lielas platības, ko ilgus gadus apsaimniekoja dāņi - audzēja labību un migloja kā negudri - diena vai nakts, neņemot vērā ne vēja virzienu, ne to, ka viss nāca arī pāri pār mūsu dārzu. Apkārtnē kaimiņiem izmira visas bites. Ārsts uzskata, ka tieši pesticīdi apkārtējā vidē un mūsu dārzeņos varēja izraisīt slimību.»

Pēdējais, par ko Diena izvaicāja Agri, ir ārstēšanās izmaksas. Tas esot mazākais, par ko viņš uztraucas - jokojot saka: «Esmu bagāts nabags.» Dārgākais bijis ceļš līdz diagnozes noteikšanai, bet viss, kas saistīts ar onkoloģijas ārstēšanu, ir valsts finansēts. Piemēram, par savu sarežģīto operāciju vīrietis samaksājis 30 eiro līdzmaksājumu, un vēl septiņi eiro jāmaksā par katru slimnīcā pavadīto dienu.

Naudu pārdala piecām

Onkoloģija ir trešā visvairāk izmaksājošā diagnožu grupa veselībai atvēlētajā valsts budžetā - tā patērē 16 procentus kopējās naudas. Audzējus apsteidz vienīgi endokrīnās un vielmaiņas slimības, kā arī asinsrites sistēmas kaites, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Vēža diagnoze katru gadu pirmo reizi tiek atklāta vidēji desmit tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, un šis fakts virza bezkaislīgo kopējā slimnieku skaita statistikas līkni arvien augstāk un augstāk. Neatpaliek arī budžets - piecu gadu laikā valsts kopējais finansējums onkoloģijas profilaksei, izmeklējumiem, ārstēšanai un medikamentiem palielinājies par 8,4 miljoniem eiro, sasniedzot 32 miljonus eiro gadā. Šīs summas lielākā izmaksu pozīcija tiek novirzīta to pakalpojumu finansēšanai, ko pacients saņem, uzturoties slimnīcā - izmeklējumi, konsultācijas, operācijas, personāls, manipulācijas, terapija utt. Piemēram, šogad tikai stacionāro pakalpojumu apmaksai vēža slimniekiem plānots novirzīt kopumā 24,5 miljonus eiro, un minētā summa tiek pārdalīta starp piecām ārstniecības iestādēm, kurās ir onkoloģijas nodaļas - RAKUS, PSKUS, Liepājas reģionālo slimnīcu (LRS), Daugavpils reģionālo slimnīcu un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu.

Ierīces pusaudžu vecumā

Tieši RAKUS paspārnē esošajam LOC - valstī vadošajai vēža pacientu aprūpes iestādei - tiek lielākā onkoloģijas ārstēšanas naudas daļa. Aizvadītajā gadā tur stacionāri ārstēti 12 tūkstoši cilvēku, kas ir 17 procenti no kopējā RAKUS stacionāri ārstēto pacientu skaita. Noslodze LOC ir liela - ik dienu uz palikšanu ierodoties vidēji 45 cilvēki; gada griezumā raugoties, 40 procentu ir rīdzinieki, bet 57 procenti slimnīcā ierodas no reģioniem. Ievērojama ir LOC ķirurgu darba kapacitāte - pērn viņi veikuši 8519 operācijas, kas ir trešdaļa no kopējā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) veikto operāciju skaita.

Pēdējos gados izremontēti vairāki LOC bloki, taču novārtā atstātas vienas no svarīgākajām lietām, uz ko ārsti un pacienti liek atveseļošanās cerības - staru terapijas aparāti. Kāda krūts vēža slimniece Dienai atklāj, ka esošie regulāri lūstot, kā dēļ veidojoties nobīdes procedūru grafikos, un rezultātā uz starošanu nākoties gaidīt samērā ilgu laiku - pat piecas dienas. LOC Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītājs Arturs Šorubalko šīs ziņas apstiprina, skaidrojot, ka ierīces tiek intensīvi izmantotas un ilgo kalpošanas gadu laikā tās nolietojušās - katru dienu starošanas devu saņem 60 cilvēki. Visa slodze gulst uz septiņām iekārtām, kas diendienā ekspluatētas tiek jau 10-14 gadu. Tās ir dārgas, taču finansējuma jaunu iegādei LOC neesot. Jāsaka, ka tā vietā pērn iegādāta moderna staru terapijas plānošanas sistēma, kas katram pacientam izstrādā individuālu grafiku, cik regulāri gulties savu laiku nokalpojušajās staru terapijas iekārtās.

«Onkoloģiskie pacienti ir prioritāte,» saka NVD Stacionāro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Vladimirova, uzsverot, ka naudas norēķini par slimnīcu sniegtajiem pakalpojumiem organizēti tā, ka neiespējama ir situācija, kad kāda pacienta operēšanai vai terapijai pietrūktu līdzekļu. Tomēr iekārtu iegāde ir katras ārstniecības iestādes pašas ziņā - vai nu ņemot aizdevumu, vai naudu atvēlot no attīstībai atvēlētā slimnīcas budžeta. Valstī modernākais staru terapijas bloks ir LRS - tas izmaksājis trīs miljonus eiro, atklāšana notika 2010. gadā. Iestādes vadītājs Edvīns Striks Dienai atklāj, ka finansējums šim mērķim saņemts gan no Eiropas reģionālās attīstības fonda, gan valsts, pašvaldības, un tāpat ieguldīti pašas slimnīcas iekrātie līdzekļi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Izmaksas, ar ko jārēķinās

Par ārstēšanos ar onkoloģijas un onkohematoloģijas diagnozēm slimnīcā - 7,11 eiro diennaktī
Līdzmaksājums par operāciju - slimnīca tiesīga iekasēt ne vairāk kā 31 eiro par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veiktajām manipulācijām
Kopējā pacienta iemaksu summa par katru ārstēšanās gadījumu slimnīcā nedrīkst pārsniegt 355 eiro
Onkoloģiskā pacienta iemaksu kopējā summa vienā kalendārā gada laikā nedrīkst pārsniegt 569 eiro
Papildus par savu naudu jāpērk medikamenti iespējamo blakusparādību novēršanai, imunitātes stiprināšanai u. tml.
Avots: NVD

Kopējais valsts finansējums onkoloģijai (eiro)

2010 2011 2012 2013 2014 2015*
Skrīnings un izmeklējumi 689 000 1 300 000 1 200 000 1 200 000 1 300 000 1 400 000
Ambulatorie pakalpojumi** 3 300 000 4 400 000 5 000 000 5 400 000 5 900 000 5 900 000
Stacionāra pakalpojumi 19 500 000 19 000 000 20 000 000 22 000 000 23 500 000 24 500 000
Valsts kompensējamās zāles 14 400 000 16 800 000 16 900 000 17 000 000 19 500 000
*plānotais
** (onkologs, staru terapija, ķīmijterapija un hematoloģija dienas stacionārā):
Avots: NVD; summās nav iekļauta pacienta iemaksa un kompensācija par iedzīvotājiem, kuri no tās atbrīvoti

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?