Arī es nolemju pamēģināt. Atsaucos vienam no sludinājumiem un savā e-pastā saņemu ziņu, ka sludinājuma ievietotāja kontā jāieskaita tikai pieci lati. Par to saņemšu metodiku, kur būšot precīzi aprakstīts, kas jādara tālāk. Gods kam gods, metodiku tiešām saņemu. Tajā teikts, ka vēl par 25 latiem mēs jums uztaisīsim mājaslapu, ar kuras starpniecību pārdosiet informāciju par šo peļņas gūšanas iespēju un pašu metodiku. Ļoti vienkāršs tīkla veidošanas bizness. Es nopērku instrukciju par to, kā šo instrukciju pārdot tālāk, un peļņu gūstu no tiem, kuri, tāpat kā es, vēlas ātri tikt stāvus bagāti, nopērkot šo instrukciju no manis.
Es gan tālāk negāju un mājaslapu neveidoju, taču atsauksmēs izlasīju brīnumainas lietas. Kāds 26 gadus vecs Vjačeslavs raksta: «Pēc nedēļas nopirku mašīnu Audi A6. Sen gribēju, taču man agrāk līdz tai bija kā līdz mēnesim. Tagad noformēju apartamentus Romā, vēl pāris dienas un būs nepieciešamā summa. Cik pelnu? Nu parēķiniet paši.» Bet 25 gadus vecā Tatjana ir šokā, jo pāris dienu laikā viņas maciņā ieripojuši 150 dolāru...
Pacietība un mērķtiecība
Īsta leiputrija! Bet, ja viss ir tik vienkārši, kāpēc cilvēki joprojām iet uz darbu un cenšas nopelnīt naudu, smagi strādājot, nevis tikai 10-20 minūšu dienā pavada pie datora un, mierīgi dzerot tēju, klikšķina datorpeli, kā to sola šie darba piedāvājumi. Varbūt tomēr tā ir viltīga naudas izmānīšanas metode un krāpšana?
Interneta forumos atrodamā informācija liecina, ka nopelnīt var, bet ne ātri un daudz. Ja sola 100 un vairāk dolāru dienā vai mašīnu divās nedēļās, tad tas tiešām vairāk ož pēc krāpšanas. Dace, kura kādā interneta forumā norāda, ka naudas pelnīšanu internetā piekopj jau divus gadus, aicināta dalīties pieredzē, atrakstīja: «Pirmais, ko varētu noteikti apliecināt - tā nav krāpšana un naudas izmānīšana. Krāpšana varētu būt tad, ja uzticas sludinājumiem par ātru un vieglu peļņu. Internetā, tāpat kā reālajā dzīvē, naudiņa ir sūri, grūti jānopelna. Un, lai to izdarītu, vispirms nepieciešamas zināšanas, kas apgūstamas galvenokārt pašmācības ceļā, meklējot informāciju internetā. Lai gan pēdējā laikā redzu, ka tiek rīkoti semināri arī reālajā dzīvē. Es internetā sāku pelnīt ar reklāmu skatīšanos ( t. i., apskati reklāmas 30 sekundes, un par to tev samaksā). Sākumā es neko nenopelnīju, biju piereģistrējusies dažādās vietnēs, par kurām neko nezināju, maksā naudu vai ne. Vēlāk sāku interesēties un piereģistrējos vietnēs, par kurām bija labas atsauksmes, un tad jau arī nopelnīju pirmos dolārus. Ar reklāmu skatīšanos neko nopietnu nopelnīt nevar, bet ir vēl tādi pelnīšanas veidi kā MLM un affiliate mārketings. Abus šos veidus esmu izmēģinājusi, bet bez panākumiem. Bet ne tāpēc, ka nopelnīt nevar, bet gan tāpēc, ka man laikam pietrūkst mērķtiecības un pacietības. Šeit bez šīm īpašībām neko nevarēs nopelnīt. Esmu tikusies ar cilvēkiem, kas ļoti nopietni pieķērušies šiem interneta biznesa veidiem un, protams, arī nopelna. Ja grib pelnīt internetā, vispirms jāapbruņojas ar lielu pacietību un mērķtiecību, jo nauda nenāks uzreiz, varbūt pēc pusgada vai gada.»
Tikai pašu atbildība
Lai arī šādi sludinājumi visbiežāk publicēti sadaļā Darba piedāvājumi, patiesībā tas nav darbs vispārpieņemtajā izpratnē - te nevienu darbā nepieņem, līgumu neslēdz un par algu nevienojas. Atbildīgi par publicētajiem sludinājumiem un iesaistīšanos šādos pasākumos ir tikai paši cilvēki, jo Latvijā nav nevienas institūcijas, kas kontrolētu šāda veida biznesu.
Valsts darba inspekcijas Juridiskās nodaļas vadītājs Guntars Staune norāda, ka šajā gadījumā institūcijas kompetencē ir tikai uzraudzīt, lai paši sludinājumi nesaturētu diskriminējošu informāciju un atbilstu likuma normām. «Taču viena lieta ir sludinājums un tā teksts, bet otra lieta ir tas, kas slēpjas aiz šī sludinājuma jeb kādas sekas iestājas, stājoties attiecībās ar sludinājuma ievietotāju. Sludinājums pats par sevi var būt ļoti nevainīgs un neko nelikumīgu nesaturēt, savukārt sekas, kas rodas, saistoties ar sludinājuma ievietotāju, ne vienmēr var būt tik nevainīgas. Šīs sekas var saistīties gan ar krāpnieciskām, gan citām krimināltiesiskām darbībām, kā arī sekas var būt darba likumdošanas pārkāpumu jomā, piemēram, nodarbināšana bez rakstveida darba līguma, darba samaksas nemaksāšana utt. Tad attiecīgi jāiesaistās kompetentām institūcijām. Tiem, kuri vēlas iesaistīties šādā naudas pelnīšanā, iesakām vispirms rūpīgi noskaidrot un pārbaudīt visu informāciju gan par personu, kas piedāvā peļņas iespējas, gan par darbībām, kas būs jāveic.»