Brāļi spridzinātāji
Beļģijas federālā prokuratūra vakar paziņoja, ka divus no sprādzieniem varētu būt sarīkojuši brāļi Hālids un Brāhīms el Bakraui. Izmeklētāji uzskata, ka jaunākais no brāļiem - 27 gadus vecais Hālids - esot uzspridzinājies pārpildītā vilcienā Mālbēkas metro stacijā, kur dzīvību zaudēja ne mazāk kā 11 cilvēku. Savukārt 30 gadu vecais Brāhīms detonējis vienu no diviem spridzekļiem Briseles lidostā, kur tika nogalināti vismaz 20 cilvēku. Viņa DNS atrasts uzbrukuma vietā, ziņo raidsabiedrība BBC.
Abi brāļi jau agrāk bija nonākuši likumsargu redzeslokā. H. el Bakraui bija izsludināts Interpola meklēšanā saistībā ar teroristiskām darbībām. Tiek uzskatīts, ka viņš pērn Beļģijas pilsētā Šarlruā noīrējis ēku, kuru kā slēpni izmantoja Parīzes terora aktu dalībnieki. Beļģijas raidsabiedrība RTBF informē, ka B. el Bakraui 2010. gadā nonācis cietumā par uzbrukumu policistiem.
Trešdien vēl nebija noskaidrota identitāte otram uzbrucējam, kurš uzspridzinājās Briseles lidostā. Prokuratūra uzskata, ka trešais terorists, kuram arī vajadzēja detonēt spridzekli, bija Nadžīms Lašraui. Viņa DNS pēdas tika atrasts vismaz uz divām spridzekļu jostām, kas tika izmantotas 13. novembra Parīzes uzbrukumos. Ir pierādījumi, ka viņš dažas dienas pirms Parīzes terora aktiem bijis kopā ar vienīgo tajos izdzīvojušo uzbrucēju Salāhu Abdeslāmu, kurš tika notverts pagājušajā piektdienā Briselē.
Briselieši solidarizējas
Beļģijā izsludinātas trīs dienas ilgas sēras, un vakar pusdienlaikā visā valstī notika klusuma brīdis, lai pieminētu terora aktu upurus. Tūkstošiem cilvēku Briseles centrā sadevās rokās un izveidoja dzīvo ķēdi, tādējādi izrādot solidaritāti. Beļģijas karaliskais pāris - karalis Filips un karaliene Matilde - apmeklēja uzbrukumos ievainotos, kuri ārstējas vienā no Briseles slimnīcām.
Neraugoties uz pastiprinātajiem drošības pasākumiem un ik pa brīdim dzirdamajām sirēnu skaņām, Briseles iedzīvotāji trešdien devās savās ikdienas gaitās.
Briseles lidosta, kas pēc otrdien sarīkotajiem sprādzieniem tika slēgta, nestrādās arī ceturtdien. «Arī rīt Briseles lidostā neielidos un no tās neizlidos neviena reisa lidmašīna,» ar tvitera starpniecību paziņoja lidostas vadītājs Arno Fests.
Briseles mērs Ivans Maijērs sacīja, ka Mālbēkas metro stacija, kas atrodas netālu no Eiropas Savienības (ES) institūcijām, būs slēgta vēl vairākas nedēļas. Tur notikušā sprādziena rezultātā nodarīti pamatīgi postījumi infrastruktūrai, tāpēc staciju nevar izmantot vilcieni.
Francijas premjerministrs Manuels Valss trešdien paziņoja, ka pēc Briseles uzbrukumiem jāstiprina ES ārējā robeža. Viņaprāt, Eiropas valstu atbildīgajiem dienestiem jāpieliek lielākas pūles, lai apturētu cilvēkus, kas mēģina iekļūt Eiropā ar viltotām pasēm, vēsta BBC. M. Valss norādīja, ka džihādistu grupējuma Islāma valsts rīcībā ir «milzīgs skaits Sīrijā nozagtu pasu».
Analītiķi norāda, ka pēc Briseles uzbrukumiem pastiprināsies pēdējos mēnešos izskanējušie mudinājumi atjaunot robežkontroli uz ES dalībvalstu iekšējām robežām.