SĀKUMS ELITĒ
Pirmajos pāris gados pēc Otrā pasaules kara Latvijas futbola komanda PSRS čempionātā gan bija pazīstama kā Rīgas Dinamo, bet 1949. gadā, debitējot augstākajā līgā, Rīgas vienība jau startēja ar nosaukumu Daugava. Debijas reizē PSRS futbola elites līmenī Daugava noturējās četrus gadus. Vieta augstākajā līgā tika zaudēta pēc 1952. gada sezonas, bet tā sezona pēc mūsdienu mērauklas bija vairāk nekā īpatnēja, jo visas spēles notika Maskavā. Tam par iemeslu bija tikko atjaunotās PSRS izlases dalība Helsinku olimpiskajās spēlēs, kas beidzās Staļina laikmetam raksturīgi – lielvalsts komanda jau astotdaļfinālā piekāpās Dienvidslāvijai, tāpēc par sodu no PSRS čempionāta tika izslēgta un izformēta iepriekšējā gada čempionvienība Maskavas CDSA (vēlāk pazīstama ar mums ierastāku nosaukumu CSKA). Par Daugavas pirmsākumu spilgtāko futbolistu noteikti jānosauc uzbrucējs un komandas kapteinis Alfons Jēgers, kurš pirmais un, kā vēlāk izrādījās, arī vienīgais no Daugavas futbolistiem saņēma padomju laikos ļoti prestižo PSRS Nopelniem bagātā sporta meistara nosaukumu.
Otrais Daugavas augstākās raudzes futbola periods saistās ar komandas atgriešanos PSRS augstākajā līgā 1960. gadā. Tas gan notika mākslīgā veidā, jo padomju sporta vadība nolēma, ka augstākajā līgā jābūt pārstāvētām pēc iespējas visām PSRS republikām. Daugava šo izdevību izmantoja godam, pēc pirmā riņķa pat negaidīti izvirzoties turnīra tabulas trešajā pozīcijā. Līdz finišam gan iegūtās pozīcijas neizdevās noturēt, beigās paliekot 12. vietā, tomēr Rīgas klubs svinēja vairākus vēsturiskus panākumus, divreiz uzvarot arī tā gada PSRS čempionus Maskavas Torpedo (2:1 Maskavā un 1:0 Rīgā). Daugavas rindās īpaši uzspīdēja uzbrucējs Georgijs Smirnovs, kurš guva visus trīs vārtus pret Torpedo, bet savu zvaigžņu stundu piedzīvoja mačā ar iepriekšējā gada PSRS čempioniem Maskavas Dinamo (2:2), kad Krievijas galvaspilsētā gandrīz 80 tūkstošu skatītāju klātbūtnē divreiz pārspēja PSRS izlases leģendāro vārtsargu Ļevu Jašinu, kuru arvien nereti mēdz dēvēt par visu laiku labāko pasaules vārtsargu. Ja atceras, ka 1960. gadā tieši PSRS izlase uzvarēja pirmajā Eiropas čempionātā, bet tās kodolu pamatā veidoja Maskavas klubu pārstāvji, tad varam apjaust rīdzinieku panākumu vērtību.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze septembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!