Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

No Mac trojiešiem līdz kiberieročiem: Kaspersky Lab iepazīstina ar 2012. gada rezultātiem un prognoz

Atbilstoši ikgadējai tradīcijai Kaspersky Lab ir apkopojis kibernoziedznieku darbības rezultātus par 2012. gadu un sniedzis prognozes turpmākajai notikumu attīstībai kibertelpā. Uzņēmuma antivīrusu eksperti ne vien norāda uz savu 2011. gada beigās izteikto prognožu apstiprināšanos, bet ir konstatējuši arī jaunu tendenču izveidošanos un attīstību, kas liecina par kiberdraudu izplatīšanas tradicionālo veidu un shēmu pārmaiņām.

2012. gadā tika galīgi sagrauts mīts parMacierīču pilnīgo drošību:Mac OSXvajadzībām izveidoto antivīrusu ierakstu skaits ir pieaudzis par 30% salīdzinājumā ar 2011.gadu, bet skandalozajam trojietimFlashfakeizdevās izveidot vislielāko līdz šim zināmo botu tīklu, kas sastāvēja no vairāk nekā 700tūkstošiem «ābolīša» ierīču visā pasaulē. Lai iekļūtu operētājsistēmā, ļaundari izmantojaJavaievainojamību, kasMacierīcēs netika novērsta vairākus mēnešus. Starp citu, 2012.gadu var droši nosaukt par «Javaievainojamību gadu»: puse visu uzbrukumu, liekot lietā mūķus, bija vērsti pret ievainojamībām tiešiJavalietojumprogrammās, kas tiek plaši izmantotas gan PC, ganMacvidē.

Aizejošajā gadā turpinājās mobilajai operētājsistēmaiAndroiddomāto kaitīgo programmu skaita straujais pieaugums: katru mēnesi aptuveni 99% visuKaspersky Labreģistrēto mobilo apdraudējumu bija vērsti tieši pret šo platformu. Kopumā 2012.gadā tika atklāti gandrīz 35tūkstošiAndroidparedzētu kaitīgo programmu– aptuveni sešas reizes vairāk nekā 2011.gadā. Turklāt eksperti norāda, ka mobilo kaitīgo programmatūru vēsturē sācies jauns posms, kad viedtālruņi kļūst par tieši tādiem pašiem mērķuzbrukumu un spiegošanas upuriem kā parasti datori.

Kibernoziedznieki pievērsa pastiprinātu uzmanību arī internetbanku sistēmām, turklāt par viņu uzbrukumu upuriem arvien biežāk kļūst ne vien mājas, bet arī korporatīvie lietotāji. Popularitāti ieguvuši speciāli banku trojieši, kas ir vērsti pret organizāciju finanšu darbinieku datoriem, kuros glabājas dati attālinātai bankas kontu pārvaldībai. Pirmām kārtām uzbrukumiem ir pakļauti mazi un vidēji uzņēmumi, kuru informācijas drošības budžets tradicionāli ir ierobežots.

Visplašāko rezonansi 2012.gadā izraisīja ar kiberieroču izmantošanu saistītie incidenti. Līdz 2012.gadam IT kopienas bagāžā bija tikai divi reāli kiberieroču paraugi –StuxnetunDuqu. 2012.gadā ne vien vairākas reizes pieauga faktisko incidentu skaits, bet arī tika gūts apstiprinājums daudzu pasaules valstu ilgstošai un nopietnai saistībai ar kiberieroču izstrādi. Viss sākās ar «mistisko» trojietiWiper, kas Irānā iznīcināja desmitiem uzņēmumu datubāzu, neatstājot kaut kādas pamanāmas liecības par sevi. Izmeklējot šo incidentu,Kaspersky Labspeciālisti atklāja sarežģītas kiberspiegošanas sistēmasFlameunGauss, kuras, pēc ekspertu domām, ir izstrādātas ar valsts atbalstu. Tas viss ļauj pamatoti pieskaitīt šīs kaitīgās programmas kiberieroču klasei. Interesanti, ka visi incidenti tika konstatēti Tuvajos Austrumos, kur visu gadu bija vērojama politiska nestabilitāte.

«2012.gadam raksturīgie galvenie apdraudējumi ITkopienai nebija pārsteigums, tomēr ierastā kibertelpas drošības aina ir mainījusies.Appledatori vairs nešķiet droši, kaitīgo programmu saraksta pirmajā vietā pakāpeniski izvirzās mobilie apdraudējumi, bet mērķuzbrukumi uzņēmumiem un sarežģīti kiberieroču paraugi liek pārvērtēt aizsardzības jautājumus, taču visas šīs kibernoziedznieku radītās problēmas nekādā ziņā nav iemesls padoties. Mēs turpināsim pilnveidot savus izstrādājumus un attīstīt tehnoloģijas un pacentīsimies padarīt mūsu pasauli vēl drošāku,» norādījaKaspersky Labģenerāldirektors Jevgeņijs Kasperskis.

Kaspersky Labprognozē, ka 2013.gadā apdraudējumi turpinās attīstīties saskaņā ar pašreizējām tendencēm. Pamatojoties uz šā gada daudzajiem piemēriem, eksperti paredz turpmāku valstu finansētu sarežģītu kiberuzbrukumu skaita pieaugumu.

TurklātKaspersky Labanalītiķi ir pārliecināti, ka nākamajā gadā aizvien biežāk notiks mērķuzbrukumi un kiberspiegošana ar nolūku iekļūt organizāciju korporatīvajā sistēmā.

Visbeidzot, šajā gadā visraksturīgākāsMacdomātās kaitīgās programmas, mobilie apdraudējumi un mūķi izmantotāji, pēcKaspersky Labspeciālistu domām, arī nākamajā gadā joprojām būs ļaundaru visiecienītāko paņēmienu klāstā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko