Ekonomiskā situācija joprojām nav stabila, tāpēc Citadeles pārdošanas cena būtu ļoti zema, sacīja Ošlejs, norādot, ka bankas pārdošanas cena ir atkarīga no tā, cik maksātspējīgi ir bankas klienti. Latvijā ekonomiskā krīze vēl nav pārvarēta, un klientiem joprojām sokas slikti, tādēļ bankas pārdošanas cena patlaban ir zema.
Ekonomists pieļāva, ka varētu apsvērt iespēju pārdot Citadeles NVS valstu aktīvus, jo daudzām NVS valstīm sokas labi, turpretī Baltijas un Latvijas aktīvus neesot jēgas pārdot patlaban zemo cenu dēļ.
"Zviedrijā bankas tika pārdotas pat daudzus gadus pēc 1992.gada krīzes, kad valdība panāca pienācīgu cenu par nacionalizētajām bankām. Tāpat Zviedrija pēc 1992.gada krīzes daļu nacionalizēto banku nepārdeva, piemēram, Nordea [pēc bankas mājaslapā pieejamās informācijas, Zviedrijas valstij bankā pieder 13,5%]. Tas ir saprātīgi, jo valstij jāgūst labums no bankas paturēšanas. Latvija no Citadeles varētu gūt nevis ienākumus no bankas pārdošanas, bet gan uz bankas bāzes izveidojot attīstības banku," sacīja Ošlejs.
Viņš uzsvēra, ka jau patlaban Latvijā darbojas ļoti spēcīgas komercbankas un par to trūkumu valsts nevar sūdzēties. Pēc ekonomista domām, ja uz Citadeles pamatiem tiks izveidota vēl viena komercbanka, tas nekādu labumu nesniegs.
"Latvijai nepieciešama valstij piederoša attīstības banka, kas izsniegtu pienācīgu aizdevumu rūpniecībai. Piemēram, Vācijā komercbankām ir aptuveni 20% tirgus daļas, tāpēc Latvijai jārīkojas līdzīgi, ja vēlamies uzbūvēt Vācijai līdzīgu ekonomiku. Tas nozīmē, ka patlaban jābūvē daudz vairāk valsts banku," norādīja Ošlejs, sakot, ka Latvija varētu dibināt divas attīstības bankas - vienu uz Citadeles, otru uz VAS Latvijas Zemes un hipotēku banka pamatiem.
Jau ziņots, ka valdība vakar nolēma atlikt AS Citadele banka pārdošanu. Valdība nolēmusi vismaz uz deviņiem mēnešiem atlikt Citadeles pārdošanu. Šāds ierosinājums saņemts no iepriekš piesaistītā konsultanta Nomura International plc.
Kopumā par Citadeles pārdošanu uzrunāti vairāk nekā 100 investori. Saņemts arī noteikts skaits piedāvājumu, tomēr pirkšanas piedāvājums nav bijis par tādu cenu, kādu valdība cerēja saņemt. Noprotams, ka cenu ietekmējusi neskaidrība ap turpmāko pasaules finanšu tirgu.
Līdz nākamā gada septembrim "Privatizācijas aģentūrai" (PA) kopā ar "Nomura International plc" būs jānāk ar attiecīgu ziņojumu par iespējamo bankas pārdošanu.
Valdības iepriekš atbalstītais Parex bankas restrukturizācijas plāns, kurš saskaņots arī ar Eiropas Komisiju, paredz, ka Citadele tiek pārdota līdz 2014.gada nogalei. Tomēr banka varētu tikt pārdota arī ātrāk, ja tiks saņemts attiecīgs piedāvājums.
Kā ziņots, 2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo Parex banku un par diviem latiem no tās lielākajiem akcionāriem un vadītājiem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi. Vēlāk banka tika sadalīta, no tās atdalot vērtīgos aktīvus un izveidojot AS Citadele banka.
Parex bankas glābšanā valsts kopš 2008.gada nogales kopumā ir ieguldījusi aptuveni 800 miljonus latu.