Pastāv viedoklis, ka krīzes laikā pieaug pieprasījums pēc nelieliem, viegli un ātri pieejamiem patēriņa kredītiem. Tā ir?
Ir nojaušama šī pieņēmuma izcelsme, jo, pasliktinoties iedzīvotāju finanšu stāvoklim, vajadzība pēc naudas teorētiski pieaug, līdz ar to tiek meklēti ceļi, kā naudai piekļūt. Tomēr pēc nebanku patēriņa kreditēšanas tirgus apjomiem ir redzams, ka jau trešo mēnesi tiem ir negatīva tendence. Kredītņēmēji daudz rūpīgāk izvērtē aizdevuma nepieciešamību un iespēju naudu atdot, jo apzinās, ka tuvāko mēnešu laikā var draudēt algas samazinājums vai pat darba zaudējums. Arī aprīlī veiktajā 4finance klientu pētījumā 52% aptaujāto atzina, ka daudz rūpīgāk nekā iepriekš izvērtē aizņemšanās nepieciešamību. Savukārt kredītdevēji klientus izvērtē piesardzīgāk, jo ekonomikas lejupslīdes apstākļos pastāv lielāks risks, ka cilvēku maksātspēja un saistību izpildes spēja samazināsies. Rezultātā izsniegto kredītu apjomi martā samazinājušies par 19%, salīdzinot ar janvāri un februāri, bet aprīlī par 24% attiecībā pret martu.
Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija nesen aicināja uzmanīties no nelegālajiem kredītu piedāvātājiem. Kā skaidrojams aktivitātes pieaugums pelēkajā sektorā?
Tas ir saistīts ar faktu, ka kredītdevēji aizdevumus izsniedz mazāk. Iedzīvotāju interese par patēriņa kredītiem nav augusi, tomēr ir pieaudzis atteikumu skaits, jo konkrēti klienti pēc maksātspējas izvērtēšanas kritērijiem vairs neatbilst kredīta saņemšanas nosacījumiem. Šie klienti meklē citas aizņemšanās iespējas, un tur, kur ir pieprasījums, vienmēr būs arī piedāvājums. Nelegālie kredītdevēji jeb tā saucamais pelēkais sektors aktivizējas visu ekonomisko krīžu sākumposmos. Līdzīgi bija arī 2008. gadā, kad bankas uz laiku praktiski apturēja kreditēšanu.
Jāteic, ka 4finance savu iespēju robežās veic pelēkā sektora monitorēšanu, un esam identificējuši aktivitātes pieaugumu dažādos sludinājumu portālos, kur arvien biežāk tiek piedāvāti privātie aizdevumi, aizdevumi pret automašīnu, zemi vai cita veida īpašumu. Mēs aicinām cilvēkus izvairīties no šāda tipa finanšu pakalpojumiem. Tas ir liels risks, jo likumsargiem strīda gadījumos būs ierobežotas iespējas palīdzēt un aizstāvēt aizņēmēja intereses.
Kāda patlaban ir nebanku aizdevēju nozares sadarbība ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC)? Konflikts atrisināts?
Pēdējos gados attiecības starp nozari un PTAC ir ievērojami uzlabojušās. Kā nozares pārstāvji, tā arī nozares uzraugs PTAC ir kļuvuši daudz atvērtāki dialogam, un beidzot visi nonākuši pie secinājuma, ka mums nav jābūt karojošām pusēm, bet gan jāveido vienota izpratne par nozares attīstību, kur vienlīdz būtiski ir rūpēties par patērētāju interesēm un par ekonomisko ieguvumu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 22. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!