Novembrī Latvijā notiks liels starptautisks forums par 5G ekosistēmu. Kā Latvijai sokas ar 5G ieviešanu? Cik tālu esam tikuši?
Vispirms nedaudz par pašu forumu. Tas būs jau trešais šāda veida starptautiskais pasākums Baltijas jūras reģiona valstu mērogā, kurā spriedīsim par 5G ekosistēmu. Šogad gan tas būs nedaudz atšķirīgs, jo notiks ''fidžitāli'' (forums, kas notiek digitāli – red.). Tajā piedalīsies 120 augsta līmeņa vadītāju no visas pasaules, sākot ar kaimiņvalstu atbildīgajiem ministriem un Eiropas Komisijas pārstāvjiem, kā arī ASV un Japānas vadošo IT uzņēmumu izpilddirektori. Ja runājam par Latvijas paveikto, va/s Elektroniskie sakari ir nodrošinājusi visiem operatoriem tehniskās iespējas, lai tie varētu attīstīt 5G tīklu. Visas frekvences ir pieejamas. Jāteic, ka visi operatori arī intensīvi strādā pie 5G tīklu attīstības un ir jau atvērtas pirmās bāzes stacijas. Tiklīdz būs gatavība no patērētāju puses, tā operatori jau varēs piedāvāt tīklu. Taču 5G tehnoloģiju būtiskākā lieta ir – galvenais nav tīkls, bet gan pakalpojumi, kurus tajā nodrošina. Manuprāt, šeit Latvijai ir ļoti labas iestrādes, īpaši, ja runājam par medicīnu un droniem. Tās ir mūsu konkurētspējas priekšrocības ne tikai reģionāli, bet arī globāli. Piemēram, augustā ir noticis pirmais dronu lidojums, kas bija vairāku Latvijas un Igaunijas uzņēmumu sadarbības projekts. Šis eksperiments gan notika 4G tīklā, bet tas norāda, ka operatori gan Latvijā, gan Igaunijā ir tam gatavi un šīs tehnoloģijas iespējams izmantot, piemēram, loģistikā.
Vai 5G sniegtās iespējas primāri būs interesantas tieši uzņēmējiem?
Dažādi, taču primāri tie noteikti būs uzņēmumi, ar noteikumu, ka tie pratīs izmantot jaunā digitālā viļņa sniegtās priekšrocības. Tie būs gan ražojošie, gan loģistikas uzņēmumi, piemēram, ostas un lidostas. Tajā pašā laikā 5G sniegtās iespējas būs iespējams izmantot arī privātpersonām. Piemēram, ar 5G tehnoloģiju palīdzību varēs mazināt satiksmes sastrēgumus – tas pozitīvi ietekmēs visus autobraucējus –, kā arī samazināt izmešus, un tas padarīs tīrāku gaisu visiem iedzīvotājiem.
Kā tas praktiski notiks?
Satiksme kļūs prognozējamāka, jo ar tīkla palīdzību būs iespējams ievākt datus, kāda ir bijusi automašīnu plūsma, piemēram, pirmdienās no 9.00 līdz 10.00 rītā virzienā no Juglas uz centru. Balstoties uz šiem datiem, būs iespējams pielāgot luksoforu darbību automašīnu plūsmai.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 19. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!