Kāds izstāžu rīkotājam BT1 ir bijis 2020. gada pirmais pusgads salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pirmo pusgadu?
Bija 40% apgrozījuma kritums, bet gada griezumā kritums būs par 50%, jo rudens projekti nebūs tik vērienīgi, kā iecerēts. Tāpat tika atcelti daudzi lieli pasākumi, kuriem mēs izīrējam Izstāžu centra telpas. Arī tas rada zaudējumus. Protams, mums ir labāka situācija nekā tūroperatoriem un Rīgas lielajām viesnīcām, kurām kritums ir par 90%. Tomēr arī mūsu apgrozījuma kritums ir nervus bojājošs un sāpīgi trāpa darbiniekiem, kuru algas es biju spiests samazināt pat vairāk nekā iepriekšējā krīzē, kas bija 2009. gadā. Tagad, kad draud plīst "Baltijas burbulis", baidos, ka kritums būs vēl lielāks. Ja valsts neatradīs mehānismu, kā kompensēt vismaz daļu zaudējumu, ko radīja pasākumu nozares aizliegums, tad 2019. gada rezultātus sasniegt varēsim ne ātrāk kā pēc četriem gadiem. Nesaņemot valsts atbalstu, Latvija var zaudēt starptautiskās izstādes un to sniegtās iespējas ekonomikas attīstībai, kuru realizēšanā jau 25 gadu garumā ieguldījām tikai nacionālo privāto kapitālu, neko līdz šim valstij nelūdzot. Mēs zinām, ka šobrīd kā vēl nekad agrāk izstādes var palīdzēt atgūties uzņēmējiem un Latvijas ekonomikai kopumā.
Tomēr, tuvojoties starptautiskajam izstāžu centram Ķīpsalā, redzami trīs lieli baneri, kas vēsta par trim starptautiskām izstādēm septembrī. Vai tas nozīmē, ka sasalums starptautisko izstāžu rīkošanā ir beidzies?
Mēs darām visu, lai tas tā būtu. Lielākā daļa vietējo uzņēmumu nemet plinti krūmos un sparīgi strādā, tajā skaitā gatavojas arī rudens un pavasara izstādēm. Grūtāk ir ar ārvalstu uzņēmumiem, īpaši no tām valstīm, kuras Covid-19 šobrīd skar sevišķi nežēlīgi. Protams, meklējam iespējas arī ārvalstu uzņēmumu pakalpojumus un preces prezentēt ar Latvijas filiāļu un pārstāvju starpniecību, bet apjomi un iespējas ir ļoti samazinājušies. Jāatgādina, ka pirmā starptautiskā pēckrīzes izstāde jau ir notikusi – tā bija būvniecības izstāde Māja I 2020, kas tika atvērta 12. jūnijā un bija Eiropas mērogā pirmā starptautiskā izstāde pēc ārkārtējā stāvokļa. Tajā piedalījās 95% no plānotajiem dalībniekiem. Mēs spējām nodrošināt visus nepieciešamos drošības pasākumus un par to esam lepni. Pašlaik situāciju var sarežģīt iespējamās "Baltijas burbuļa" beigas, jo pašizolāciju var nākties ievērot arī iebraucējiem no kaimiņvalstīm. Tomēr domāju, ka starptautiskās izstādes varēs notikt, jo Ķīpsalas izstāžu halles ir milzīgas, un mēs spēsim nodrošināt visas ar distancēšanos saistītās prasības. Starptautiskajā pārtikas izstādē Riga Food 2020, kas notiks jau šonedēļ – no 9. līdz 12. septembrim, piedalīsies 400 uzņēmumu no 25 valstīm, to vidū arī no Japānas un Ķīnas. Protams, būs apgrūtinājumi izstādes dalībniekiem, kas ieradīsies no Slimību profilakses un kontroles centra veidotā dzeltenā un sarkanā saraksta valstīm.
Kā tiks organizēti drošības pasākumi?
Lai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) varētu piešķirt uzņēmumam pašizolācijas izņēmumu un atļauju iebraukt Latvijā, izstādes dalībniekiem būs savās mītnes zemēs jāveic Covid-19 tests. Ja tas būs negatīvs, tad viņi varēs doties uz Latviju, kur atkārtoti būs jāveic tests. To dienu, kamēr gaidīs rezultātu, izstādes dalībnieki pavadīs pašizolācijā. Tikai tad, ja Covid-19 tests būs negatīvs, viņi varēs strādāt Izstāžu centrā. Turklāt, pat ja tests būs negatīvs, izstādes dalībniekiem no sarkanajām valstīm būs jānēsā sejas vizieri.
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 8. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!