Iespējams, tā atradīsies līdzās plānotajai VID mājai, kuras vietas izvēles
konkurss jau raisījis bažas
"Tas ir tikai viens no variantiem. Oficiāls lēmums vēl nav pieņemts," skaidroja LTV ģenerāldirektora vietnieks Edgars Kots. "Mēs patlaban tikai veidojam darba grupu, kas meklēs atbilstošāko vietu," noraidošs bija arī Valsts akciju sabiedrības Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) vadītājs Māris Kaijaks. Saskaņā ar valdības lēmumu tieši VNĪ koordinēs jaunās televīzijas ēkas būvniecību, kā arī meklēs finansējumu.
Jāatgādina, ka ar līdzīgu rīkojumu VNĪ konkursa kārtībā atradusi firmu Mežaparks SPV, kas kopā ar valsti veidos jaunu firmu un būvēs Valsts ieņēmuma dienesta (VID) administratīvo ēku. Iepriekš presē izskanēja minējumi, ka televīzijas ēka varētu atrasties Pārdaugavā, Torņakalnā. Tur nākotnē plānots izveidot arī Rīgas domes administratīvo centru.
Valsts nekustamie īpašumi vadītājs M.Kaijaks uzskata, ka Pārdaugava būtu slikta izvēle, jo nepieciešams šķērsot Daugavu. Tur neesot arī tik daudz brīvu zemes gabalu, tādēļ valsts sektora iestāžu centrs esot jāveido tieši Mežaparka — Čiekurkalna teritorijā. Kā pamatojumu M.Kaijaks izmanto speciālu pētījumu par brīvajām zemēm Rīgā. Valstiskā līmenī par šo jautājumu gan nav lemts, patlaban tā ir tikai VNĪ vīzija.
Diena jau rakstīja, ka viens no lielākajiem, brīvajiem privātās zemes gabaliem Mežaparka sākumā pieder firmai Mežaparks SPV, kas ir saistīta ar Krievijas miljardieri Viktoru Vekseļbergu. Latvijā to pārstāv bijušais Rīgas mērs Gundars Bojārs. Konkrēto zemes gabalu 25 hektāru platībā, uz kura plānots būvēt arī VID ēku, G.Bojāra vadītā firma pērn nopirka par 30 miljoniem latu. Zemes īpašniece bija augstas VID amatpersonas Vladimira Vaškeviča šķirtā sieva Ināra Vilkaste, ar kuru muitnieks dzīvo kopā.
Saskaņā VNĪ konkursa nolikumu, pieteikties VID ēkas būvei varēja tikai tie īpašnieki, kuriem ir vismaz 10 miljonu latu liela būvniecības pieredze un kam pieder zeme teritorijā no Mežaparka, ietverot Skanstes ielu, līdz pat 13.janvāra ielai. Viens no lielākajiem nekustamo īpašumu attīstītājiem šajā teritorijā, izrādījās, tieši G.Bojāra vadītā firma, kurai uzvara šādā konkursā būtu ļoti nozīmīga. Jo stabils nomnieks nozīmētu vieglāku finansējuma piesaisti visai teritorijai kopumā. Šī jautājuma skatīšanu šonedēļ atlika arī valdība. Kā teica finanšu ministra aizvietotājs, reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrs Aigars Štokenbergs, valdībai neesot iesniegti visi nepieciešamie dokumenti. A.Štokenbergs Dienai pauda, ka finanšu ministram, Oskaram Spurdziņam, atgriežoties no atvaļinājuma, "vajadzētu izvērtēt, kā tika organizēts konkurss, kādēļ norādīta tik trūcīga teritorija." Viņu arī nepārliecina arguments, ka, braucot uz Pārdaugavu, būtu jāšķērso Daugava. "Pāri tiltiem vienai no pilsētas pusēm būs jābrauc tik un tā," atgādināja A.Štokenbergs.
Mēģinot noskaidrot, vai un kurai valsts institūcijai nevajadzētu izvērtēt, cik pamatoti tika noteikta konkrētā teritorija, Diena secināja, ka nav iestādes, kas to varētu darīt. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā uzskata, ka tā nav viņu kompetence. Līdzīgi atrunājās arī Valsts iepirkumu un uzraudzības birojā, jo atbildot tikai par valsts iepirkumiem. Taču VID ēkas izbūvē tiek izmantots valsts un privātās partnerības sadarbības modelis, kas Latvijā ir salīdzinoši jauns un kas tiks atrunāts topošā likumā.
G.Bojāra pārstāvētā teritorija jau baudījusi arī Rīgas domes labvēlību — nolemts, ka zemesgabalā par pašvaldības līdzekļiem tiks izbūvētas divas ielas, tāda prakse domei ir, taču šajā gadījumā lēmums pieņemts, apejot rindu. Paātrinātā kārtībā izskatīti arī būvniecības projekti.