Galvenais iemesls, kāpēc studenti vienlaikus gan studē, gan strādā, ir nauda ikdienas tēriņiem – to kā svarīgāko motivāciju min 81% strādājošo studentu. Otrs nozīmīgākais iemesls ir pieredzes gūšana darba tirgū – par būtisku to atzīst 68% strādājošo studentu, liecina pētījums. Tiesa, tikai daļa no viņiem darbu atraduši ar savu apgūstamo specialitāti saistītā jomā.
Vispirms "iestudēties"
Studiju procesa kavēšana, kad students strādā mazkvalificētu, nevis ar studiju jomu saistītu darbu, nav atbalstāma, komentējot minētā pētījuma rezultātus, aģentūrai LETA janvārī norādīja Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidente Maira Belova. Pozitīvāk vērtējama situācija būtu tad, ja students sācis darba gaitas jomā, kura saistīta ar viņa studijām un kurā iegūtās prasmes papildina augstskolā mācīto (un otrādi).
Viņasprāt, lielais to studentu skaits, kuri paralēli mācībām strādā, liecina, ka Latvijā studējošajiem ir mazs sociālais atbalsts.
Risinājums varētu būt stipendiju apmēra palielināšana, jāturpina arī diskusija par valsts dotētu augstāko izglītību, Belova norādīja.
To, ka dzīve piespiež studentus domāt par ienākumu gūšanu un tāpēc līdztekus mācībām doties strādāt, sarunā ar Dienu atzīst arī Latvijas Universitātes (LU) Karjeras centra psiholoģe un karjeras konsultante Līga Valinka. Viņa norāda, ka vēlme un vajadzība pēc ienākumiem jauniešiem ir izšķirošāka nekā iespējamais uzskats, ka darba pieredzei, salīdzinot ar studijām, tālākajā karjerā ir lielāka nozīme.
Taču Valinkai karjeras konsultācijās ir nācies sastapties arī ar studentiem, kuri šauboties vaicā – vai pašreizējās studijas vēlāk atmaksāsies? Lūk, draudzene nestudē, bet jau sen strādā un pelna, savukārt es tikai mācos, maksāju par studijām, un vēl prasības tik augstas… Vai tam ir kāda jēga?
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 20. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!