Nav graujoši
Tomēr, lai sāktu izvirzīt teorijas par to, kā Latvijai varētu klāties globālo tirdzniecības karu laikmetā, sākotnēji nepieciešams izprast, cik liela ietekme uz pašos "karos" iesaistīto valstu tautsaimniecībām būs jau minētajiem importa ierobežojumiem.
Komentējot ASV un Ķīnas konfliktu, Swedbank galvenā ekonomista vietas izpildītāja Latvijā Agnese Buceniece stāsta, ka tas jau šobrīd atstāj ietekmi uz ekonomiskajiem procesiem pasaulē. Pēc viņas teiktā, būtiski samazinājies pasaules tirdzniecības apjomu pieaugums un vērojama vārgāka ražošanas aktivitāte. Nenoteiktība sāk atstāt ietekmi uz mājsaimniecību un uzņēmēju noskaņojumu.
Savukārt Luminor bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš stāsta, ka Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) un Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācija (OECD) ir vērtējusi tirdzniecības kara ietekmi uz ASV un Ķīnas ekonomiku. "Ja tiktu ieviesti visi izziņotie tarifi, ASV gadījumā negatīvā ietekme uz ekonomikas jeb IKP pieaugumu varētu būt procenta desmitdaļas, bet Ķīnai – starp 1% un 2%. Ievērojot abu valstu pašreizējo ekonomikas pieauguma tempu, tā nebūtu katastrofa, taču nepatīkami būtu gan. Par Eiropas Savienības (ES) situāciju domas dalās. Ir arī vērtējumi, kas paredz nelielu labvēlīgu ietekmi tirdzniecības plūsmu novirzīšanas rezultātā – daļu preču, ko ASV un Ķīna šobrīd pērk viena no otras, varbūt pirks no ES. Skaidrs, ka sekas dažādās nozarēs ļoti atšķirsies, piemēram, ietekme uz ES luksusa preču eksportētājiem būs negatīva, jo Ķīna tiem ir ļoti svarīgs tirgus," teic Luminor eksperts. Viņaprāt, Eiropas ekonomikai ļoti nevēlami būtu ASV tarifi visam automašīnu importam. Eksperts atgādina, ka aizpagājušajā nedēļā tika paziņots, ka šī jautājuma izlemšana atlikta uz pusgadu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 27. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Norvēģis
Gu
Krējums Saldais