Abu galveno Huawei konkurentu – kompāniju Nokia un Ericsson – 5G aprīkojuma atbilstības NESAS prasībām apliecināšana tikmēr prasīs vēl vismaz vairākums mēnešus. Huawei aprīkojuma atbilstība NESAS, jāpiebilst, nav pārsteigums, jo jau martā Ķīnas kompānija kļuva par pirmo 5G aprīkojuma ražotāju, kas apliecināja, kāda no 5G tīkla elementiem (bāzes staciju) atbilstību NESAS. Vienlaikus šī atbilstība ļauj 5G tīklu iespējami ātrākā attīstībā ieinteresētajām Eiropas valstīm un vispirms jau Vācijai nepakļauties ASV prasībām atteikties no Huawei 5G aprīkojuma izmantošanas.
Kas ir NESAS?
Latvijā maz zināmais standarts NESAS ir abreviatūra no angļu valodas The Network Equipment Security Assurance Scheme – Tīkla aprīkojuma drošības garantēšanas shēma –, ar kuru tiek saprastas vienotas drošības prasības (audits un autorizācija) 5G tīklu aprīkojumam, sākot ar ražošanas procesiem un beidzot ar izmantošanu. Tāpat standarts ietver tīkla aprīkojuma kiberdrošības novērtējumu, ko veic kompetentas augsta līmeņa laboratorijas ar standartizētiem drošības testiem, kuri ļauj objektīvi izmērīt drošības līmeņus.
NESAS ir izstrādājusi Globālā mobilo komunikāciju sistēmu asociācija (Groupe Spécial Mobile Association, GSMA) kopīgi ar pasaules nozīmīgāko mobilo protokolu izstrādes organizāciju apvienību jeb jumta organizāciju 3GPP (3rd Generation Partnership Project), piedaloties lielam skaitam operatoru, iekārtu pārdevēju, valdības regulatoru un lietojumprogrammu izstrādātāju. Jāatgādina, ka GSMA apvieno vairāk par 750 lielāko telekomunikāciju operatoru visā pasaulē (ieskaitot arī Latvijas mobilo sakaru operatorus), bet vēl ap 400 ar mobilo komunikāciju ekosistēmu saistītām kompānijām ir asociēto biedru statuss. Tieši tikpat autoritatīva savā darbības jomā ir arī 3GPP.
NESAS izstrādes mērķis savukārt ir nodrošināt vienotus kiberdrošības testēšanas un sertifikācijas standartus Eiropā, kur meklējami NESAS pirmsākumi un kas šobrīd ir NESAS centrālās mītnes atrašanās vieta, kā arī citur pasaulē. Vienotiem standartiem savukārt jānodrošina tas, ka visi tīkla elementi un pakalpojumi atrodas vienādā drošības līmenī, kā arī jāsniedz pārliecība valdībām, ka viņu izvēlēto piegādātāju tīkla aprīkojums atbilst visām drošības prasībām un darbojas saskaņā ar standarta vadlīnijām, neradot draudus kiberdrošībai.
NESAS ietver 20 novērtēšanas kategorijas, definējot drošības prasības un novērtējuma sistēmu 5G iekārtu izstrādei un produktu dzīves cikla procesiem. Papildus tiek izmantoti arī 3GPP definēti drošības pārbaudes gadījumi, lai novērtētu tīkla aprīkojuma drošību. Ņemot vērā iesaistīto izstrādātāju sastāvu, NESAS pārliecinoši dominē Eiropā, kā arī strauji kļūst par pasaulē vadošo 5G drošības standartu, kuru atzīst vairākums nozīmīgāko nozares spēlētāju. Uz šāda fona prasību aizliegt Huawei 5G aprīkojumu drošības apsvērumu dēļ virzītāji zaudē virkni argumentu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 17. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!