"Līdz šim nopietnu krīzes radīto seku mazināšanai dažādās lauksaimniecības nozarēs EK ir pieņēmusi lēmumus par tādu tirgus pasākumu piemērošanu kā eksporta kompensācijas, privātā uzglabāšana un dažāda veida citi ārkārtas tirgus pasākumi. Tādējādi turpmākajās EK Vienotās tirgus komitejas sanāksmēs Latvija aicinās EK regulāri vērtēt situāciju Eiropas Savienības (ES) cūkkopības nozarē, cūkgaļas tirgus līdzsvaru un cenu turpmāko attīstību," sacīja ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta direktore Rigonda Lerhe.
Viņa arī norādīja, ka 28.martā plānota zemkopības ministres Laimdota Straujumas tikšanās ar Krievijas vēstnieku Latvijā Aleksandru Vešņakovu, lai pārrunātu sadarbības jautājumus, tostarp par dzīvu cūku importa aizliegumu uz Krieviju.
"Tāpat, tiekoties arī ar citu valstu vēstniekiem un politiķiem, ministre runās par iespēju palielināt Latvijā audzēto dzīvo cūku eksportu uz ES dalībvalstīm un trešajām valstīm, kā arī meklēt jaunus tirgus," sacīja Lerhe.
Viņa akcentēja, ka pagaidām precīzi prognozēt tirgus un cenu turpmāko attīstību vēl nav iespējams.
"ZM sekos līdzi nozarē notiekošajam, kā arī sadarbosies ar cūkaudzētājiem par dzīvu cūku eksporta iespējām citās ES dalībvalstīs un trešajās valstīs. Jāatzīmē, ka Latvijas cūkaudzētāji atzinuši, ka jāpārorientē eksports no dzīvajām cūkām un cūkgaļas eksportu," norādīja Lerhe.
Tāpat ZM vērš uzmanību, ka pēdējās nedēļās tika veikts ļoti intensīvs darbs, lai EK un citu dalībvalstu kolēģus informētu par situācijas nopietnību, ko radīs Krievijas lēmums par dzīvo cūku importa aizliegumu.
Latvija turpinās aktīvu darbu pie iespējamā risinājuma rašanas - dažādās ES līmeņa sanāksmēs vērsīs EK uzmanību uz jautājuma nopietnību un aicinās Briseli savlaicīgi nākt klajā ar priekšlikumiem par tirgus pasākumiem.
Jau ziņots, ka no 20.marta Krievija ieviesusi dzīvu mājlopu importa aizliegumu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā.
Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis infrmē, ka Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām, Lietuvā - 35, Igaunijā - 43, Vācijā - 509, tāpat arī Polijas un citu ES valstu fermām. Liellopus, aitas un kazas Latvijas lauksaimnieki uz Krieviju neeksportē.