Latvijas preču eksports ir cieši saistīts gan ar tendencēm pašmāju rūpniecībā, gan ar pieprasījumu ārvalstu tirgos. Kopumā aina nav iepriecinoša, jo ģeopolitiskā situācija joprojām ir nestabila un dinamika Eiropas Savienības (ES) ekonomikā nav vērojama.
Tiek gan pieļauts, ka Latvijas eksportējošie uzņēmumi labākus laikus varētu piedzīvot nākamgad. Vienlaikus ir būtiski ņemt vērā to, ka pēdējos gados nav piepildījušās daudzas prognozes, un arī 2025. gads gan ekonomikā, gan ģeopolitikā, gan citās jomās var izrādīties ne tāds, kā tiek ieskicēts patlaban.
Svarīgākie tirgi – Lietuva un Igaunija
Šāgada septembrī Latvija eksportēja preces 1,56 miljardu eiro apmērā, vēsta Centrālā statistikas pārvalde (CSP).
"Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums 2024. gada septembrī veidoja 3,39 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 7,5% mazāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība samazinājās par 1%, bet importa vērtība kritās par 12,4%," skaidro CSP.
2024. gada septembrī svarīgākie Latvijas eksporta tirgi bija Lietuva (tur nonāca 18,4% no eksporta kopapjoma), Igaunija (11,5%), Vācija (6,8%) un Apvienotā Karaliste (5,6%). Arī augustā svarīgākie eksporta tirgi bija Lietuva (18,7%) un Igaunija (11,7%), kā arī Vācija (7,3%). Gluži tāpat arī jūlijā svarīgākie eksporta tirgi bija Lietuva (19,2%), Igaunija (12,1%) un Vācija (6,8%). Jāpiebilst, ka abas Baltijas kaimiņvalstis ir ļoti nozīmīgi Latvijas eksporta tirgi jau ilgtermiņā.
"Septembrī, vērtējot gada griezumā, nedaudz – par 0,3% – samazinājās Latvijas eksports uz citām ES dalībvalstīm. Eksports saruka uz Vāciju (galvenās preces šajā aspektā ir eļļas augu sēklas un dārzeņi), Spāniju (graudaugi) un Čehiju (elektroierīces).
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 15. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40